Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '22

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Etnik Rinoplasti Nedir?

Etnik Rinoplasti Nedir ve Kimlere Yapılabilir?

Rinoplasti cerrahisi, tıpkı diğer plastik cerrahi operasyonları gibi, uzun yıllar boyunca Avrupa’nın belirlediği güzellik standartlarına göre uygulanmıştır. Kafkas kadınlarının burun şekilleri esas alınarak tüm hastalara küçük, kalkık ve kemersiz burunlar yapılmıştır. Ne var ki, bu operasyonlar zaman zaman hastaların yüz hatlarına yakışmayan ve doğallıktan uzak görünen sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun nedeni, farklı etnik gruplara dâhil olan bireylerin bu etnik kökenleri gereğince daha farklı yüz anatomilerine sahip olmalarıdır. Etnik rinoplasti, bu hastaların burun yapılarını düzeltmek için uygulanan operasyondur. 

Etnik rinoplasti çoğunlukla Latin Amerika, Afrika ve Uzak Doğu’lu hastalara uygulanmaktadır. Etnik rinoplasti cerrahisinde, hastanın etnik kökeni ve burun anatomisi hesaba katılarak, yüzünün geri kalanıyla uyumlu, güzel ve doğal bir sonuç meydana getirmek esastır. Bir başka deyişle, operasyonda bireyin etnik özelliklerini değiştirmeden, ona uygun bir burun şekli tasarlanır. Örneğin Afrika kökenli bir hasta, Avrupa standartlarına uygun bir burun yaptırmak isteyebilir; ancak bu işlem yapılsa bile hastanın sonuçtan memnun kalacağı kesin değildir. Çünkü Kafkas asıllı birinde güzel gözüken bir burun, Afro-Amerikan kökenli birinde son derece yapay gözükecektir. Bu gibi hastalar Etnik Rinoplasti konusunda bilgilendirilmeli, bu operasyonun burun yapısının orijinalliğini bozmadan, hastanın kendi doğal güzelliğini ortaya çıkaracağı ve çok daha başarılı bir sonuç ortaya çıkaracağı açıklanmalıdır. 

Hastanın etnik kökenine uygun olmayan bir burun estetiği ameliyatı ayrıca burnun fonksiyonlarını da kısıtlayarak sağlık sorunlarını beraberinde getirme riskini taşımaktadır. 

Etnik Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Etnik Rinoplasti, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir prosedürdür. Standart rinoplasti operasyonları neredeyse her zaman burun küçültme odaklıdır; bu da burun kemiği ve kıkırdakların alınmasıyla mümkündür. Diğer taraftan, etnik rinoplastide durum tamamen farklıdır. Bu ameliyatlarda ise burun büyütme ve kıkırdak ekleme işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemleri ustalıkla yapabilmek için plastik cerrahın son derece becerikli, deneyimli ve donanımlı olması şarttır. Yüz anatomisi ve cilt tipi gibi faktörler de etnik rinoplasti operasyonlarında önemli rol oynamaktadır. 

Hastanın cilt tipi ve deri kalınlığı ameliyatı daha zorlaştırabileceği gibi iyileşme sürecini de etkilemektedir. Daha kalın ve yağlı cilt tipine sahip olan hastalarda iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Başarılı bir etnik rinoplasti ameliyatı sayesinde, hastalar etnik kökenlerini inkâr etmeyen, kendi yüz şekillerine yakışan, çekici ve doğal burunlarına kavuşurlar. Burun estetiği yaptırdıktan sonra özgüvenleri artan hastalar, sosyal ve profesyonel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmaktadır. 

 

 

 
Toplam blog
: 150
: 48
Kayıt tarihi
: 09.06.16
 
 

Burun estetiği, hekimin sanata ilişkin felsefesinin canlı dokular üzerinde hayat bulmasıdır… Este..