Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '21

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
 

eve kapanma

Eve kapanma

Bugün başlayacak olan yaklaşık iki buçuk haftalık eve kapanma beraberinde büyük tartışmalar getirmiş durumdadır.

Tartışmaların başında aslında alınan tedbirden daha çok milletin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdır, yani geçim sıkıntısı. İnsanların ekonomik darboğazın verdiği sıkıntılardır tartışmanın odağında olan.

Modern devletler; gerek zor zamanlar olsun veyahut başka normal zamanlar olsun bir insanın kendisini geçindirebilecek bir paranın verilmesi kanunen belirtilmiştir.

Yani bir kişimin işi varsa gayet tabi gelirini orada temin edecektir, onun dışında yaşam şansını sürdürmesi için kanunen hak kazanmış bir meblağın almasıdır.  Kişinin yağama hakkını elde etmesi imin toplumdaki hırsızlık vb. çirkin olayların önlenmesi de  temel amaçlarındandır.

Toplundaki kabul edilemez dediklerimiz aslında rüşvet, hırsızlık, torpil yani adam kayırmacılık vb. durumlarda bu sayede bertaraf edilecektir

Batıda özellikle bu sistemi dünyaya öğreten İngilizler olmuştur. Mesela  Hong Kong İngilizlerden ayrıldığı zaman aynı ırk ve geleneklere sahip olan Çin ile gerek ekonomik olsun gerekse de sosyal gelişmişlik olsun arası kapanmayacak derecede mesafe almış olmasıdır. Hong Kong bu sebepten Çine katılmak istemiyor girişimlerin çoğu sonuçsuz kalmıştır.

Herkesin sosyal ödeneğinin olmasının en avantajlı taraflarından biride kimse kendi memleketinde evini başka taraflara götürme mecburiyetinde olamayışıdır.

Bazen bu sistem bazı tartışmalar beraberinde getirir; efendim insanlar böyle olmasıyla tembelliğe alışır, bu büyük bir yanılgıdır, insanlar fazla kazandıklarında mutlaka fazla  tarafa yönelirler, yani çalışırlar yada ticaret yalarlar, alım gücünün yükselmesiyle ticaret her zamankinden daha iyi oluşur, yatırımcıda işletmesini daha iyi bir standartta kavuşturmak zorunda zira insanlar daha bilinçli ve istismara kapalı olacaklardır.

Birileri bunun altında kalkınamaz yükü ağır olur diyebilirler, öyle olmayacağını hesaplarlarsa görebileceklerdir, zira kırıminal olayların yol açtığı sorunların gidermesi için alınan tedbirlerin maliyeti çok daha fazladır. Buna ilaveten birde inşaların büyük şehirlere yığmanın maliyetleri yani alt üst yatırımları vb. gibi  bu örnekler çoğaltılabilir.

Kısacası bu eve kapanmanın iyi bir muhasebe dönemi olabilir, insanoğlu iki uzvu için dünyada her şey yapar bunlardan biri mide diğer tenasül organıdır.

Ramazanın bereketi ile zekatın çok konuşulduğu bir zamanda paylaşmanın ne kadar büyük bir erdem olacağını anlamamız için büyük bir fırsata çevirebiliriz.

Unutmayalım paylaşım sömürmekten çok daha iyidir, göç kayıt dışı para ve istismara karşıda bir kalkan vazifesini görecektir.

saygılarımla

 
Toplam blog
: 57
: 83
Kayıt tarihi
: 10.09.20
 
 

Bilimsel olarak yaklaşan, Tarihte ve günümüzde yaşananları kanaatine ve vicdanına uyarak yorumlayan..