Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '17

 
Kategori
TV Programları
 

Fi: Her Güzel Kadın Karakterin Yolu Can Manay’ın Yatağından Geçecek!

Fi: Her Güzel Kadın Karakterin Yolu Can Manay’ın Yatağından Geçecek!
 

Puhu TV’de 3 bölümü yayınlanan Fi dizisi oldukça ses getirdi. Fi, İnternette yayınlanacak olan benzer diziler adına hızlı bir başlangıç yaptı. TV’de yayınlanmadığı için de RTÜK baskısını hissetmedi. Dizi, elinden geldiğince hatta limitleri de zorlayacak sahneleriyle bu durumu fırsata çevirmesini bildi dersek yalan olmaz.
 
Peki, Fi nasıl bir performans sergiledi? Rejisi, görselliği, oyuncu ve oyunculuklarıyla nasıl bir esinti bıraktı? İşte, diziye dair notlarım:
 
Öncelikle Fi, birçok ünlü oyuncunun yer aldığı ama aslında Ozan Güven’in başrolde oynadığı bir dizi. Çünkü Fi, Ozan Güven’in canlandırdığı “Can Manay” karakterinin etrafında şekilleniyor. Can Manay, diğer karakterlere göre bariz bir biçimde öne çıkıyor. Yani Fi’de biraz “Can Manay ve diğer karakterler” durumu söz konusu.
 
Bundan dolayı mesleki açıdan diğer oyunculara göre Fi dizisinin en çok da Ozan Güven’e yaradığı onun için daha başka bir anlam taşıdığı kesin. Zira bugüne kadar hiçbir rol, Ozan Güven’i “Can Manay” kadar öne çıkarmadı. Bizler Fi dizisiyle birçok dizi ve sinema projesinde yer alan oyunculardan birisi olarak gördüğümüz Ozan Güven’in ilk defa üzerine kurulabilecek bir dizi projesinin olabileceğine şahit olduk. “Meğer Ozan Güven, iyi bir oyuncuymuş” diyebildik…
 
Fi’de Can Manay’ı oynamak Ozan Güven’e Cem Yılmaz filmlerindeki oyunculardan birisi olmanın ötesinde bir prestij kazandıracak.
 
Güven’in Fi’deki rolü için “oh be; sonunda nihayet!” diyen iç sesini duyar gibiyim…
 
 
 
60 DAKİKA AVANTAJI
 
Fi’nin avantajını iyi kullandığı konulardan birisi de süresi. 60 dakika olması dizinin temposuna çok şey kazandırmış. Bu nedenle yeni dizi, TV’de insanı adeta esir alan dizilerden farkını ortaya koyma konusunda başarılı. Uzun dizilerde sık sık gördüğümüz tempo sorunu Fi’de kendisini fazla hissettirmiyor.
 
Dizilerin süresi en fazla 60 dakika olmadığı sürece dizi sektörümüzün ivme kazanamayacağı aşikar. Bu zaafımızı Fi ile daha net görmüş olduk.120-150 dakikalık diziler uluslararası arenadaki gerçek yerimizi alma konusunda önümüzdeki en büyük engel. Uzun dizilerle adından daha fazla söz ettirecek dizi projelerini geciktirmekten başka bir şey yapmıyoruz yani.
 
 
 
Fi’nin dikkati çeken yönlerinden biri de RTÜK baskısını üzerinde hissetmemesinden dolayı erotik sahnelerinin cüretkarlığı… Repliklerdeki küfürler Türk izleyicisinin bugüne kadar duymadığı türden… Evet, küfür de hayatın içinde var ama biz bu ülkede yaşayan insanlar olarak biliyoruz ki her şeyin suyunu çıkarmasını maalesef iyi biliyoruz. İnşallah erotizmin ve de küfürlü diyalogların suyu çıkarılmaz.
 
EROTİZM KARTI
 
Evet, Fi’de erotizmin izleyiciyi yakalama konusunda bir çapa gibi kullanıldığı açık. Bu durumun Türkiye’de bir karşılığının olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte Fi’yi sadece erotik bir dizi olarak görmek doğru olmaz. Ama dizideki neredeyse tüm güzel kadınların Can Manay’ın çekim alanında yer alması dikkatlerden kaçmıyor. 3 bölüm gösterdi ki daha çok güzel kadın karakterin yolu Can Manay’ın yatağından geçecek!
 
Dizide Ozan Güven’in canlandırdığı karakterden başka ilginç ve renkli bir karakterin olmadığını söylersem diziye haksızlık etmiş olmam diye düşünüyorum. En azından üç bölüm için bunu kolayca söyleyebilirim. Bundan sonra olaylar nasıl şekillenecek dizide neler olacak göreceğiz. Fi gibi psikolojik ve gizem tarafı da olan bir projenin bundan sonraki bölümlerinde ilginç karakterler konusunda sürpriz yapması gerekiyor gibi geldi bana.
 
Fi’nin rejisi ve görsel kalitesi kendini belli ediyor. Süre 60 dakika olunca sahnelere daha bir özenilmesi lüksü kendisini belli ediyor. Yönetmen Mert Baykal, Fi ile şansını iyi kullanmışa benziyor.
 
İnternet mecrası Fi’nin öncülüğünde yeni diziler, ilginç senaryo ve oyunculuklara gebe olduğunu gözler önüne serdi. Saatler süren, hikaye olarak birbirinin tekrar eden, tempo sorunu yaşayan işlerden sıkılanlar için önümüzde hatırı sayılır bir alternatifin olması izleyicinin kazancı olacak.
 
ŞADAN KABA
https://www.medyabey.com
 
Toplam blog
: 20
: 1059
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Yazmayı istediğim konular daha çok TV ana başlığı altında toplanabilir. Alt başlıklar olarak da "ye..