Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '21

   
  Kategori
  Sağlıklı Yaşam
   

  Genital Estetik Nedir ?

  GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI SADECE ESTETİK KAYGI İÇİN YAPILMAZ

  Jinekolog Op. Dr. Hasan Yıldız 

  Genital estetik operasyonları sadece estetik & cinsel yaşamın kalitesini artırmak için YAPILMAZ. Sağlık açısından çok önemlidir ???? 


  ? Büyük iç dudaklara idrar bulaşması kötü koku ve akıntılara neden olur. Büyük iç dudaklar yüzünde oluşan terleme sonucunda koku ve kaşıntı meydana gelir.Yaşam kalitesini düşürür.

  ? iç dudakların normalden büyük, sarkık ya da asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit veya bartholin bezlerinin apseleşmesine zemin hazırlar, bazen penisin vajinaya girişine engel olabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.

  ? Vücut atıkları, ter ve diğer salgıların deri kıvrımları arasında birikmesine neden olarak kötü koku yapar, hijyenik zorluğundan dolayı enfeksiyona zemin oluşturur.

  ? Adet zamanı pede yapışarak lokal travmalara neden olabilir.

  ? Mayo, bikini, veya dar pantolon vb. giyildiğinde rahatsız eder.

  Labioplasti Ameliyatı Nedir ? (Vajina İç Dudak Estetiği Ameliyatı)

  Bayanlarda vajina ya da cinsel estetik günümüzde estetik cerrahi tekniklerinin ilerlemesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Genç yaşlı tüm yaş gruplarından hanımları ilgilendiren ancak utanma, muayene olamama, bilgi edinememe, konu hakkında çözüm bulamama gibi nedenlerden dolayı hep arka planda kalmış bir konudur.

  Cinsel-vajinal estetik operasyonların amacı, hem estetik açıdan görünüşü düzeltmek, partneri ile cinsel hazzı arttırmak hem de hastanın psikolojik durumunu düzeltmektir. Genital bölge estetik ameliyatlarına karar verdikten sonar atmanız gereken ilk adım bir estetik cerraha başvurmaktır. Çünkü estetik cerrah vajen bölgesini bir bütün olarak ele almaktadır.Op.Dr. HASAN YILDIZ Anlatıyor.

  Özellikle iç dudak küçültülmesi ameliyatı (labioplasti-labiaplasti) bayanlarda burun ve meme estetiği ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlardandır.

  Sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. Cinsel estetik ameliyatlardan biri olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır.

   

  Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kabusa dönüştürebilir. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir.

  Kadın hastlalıkları & doğum uzmanı Op. Dr. Hasan YILDIZ

  Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılmaktadır.Sonrasında ise bir pansuman yapılmamakta, bu bölge antibiyotikli pomatlarla temizlenmektedir. Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Yaklaşık 1 ay sonra kimsenin anlayamayacağı şekilde iyileşme gerçekleşmektedir. Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler pek belli olmamaktadır. Ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

  Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz.

  Bazen labium majuslar yani dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Bu durumda tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.

  Vajina İç Dudaklarının Yapısı Nasıldır ?

  Vajina iç dudaklarının yapısı, dış dudakların arasında yer alan deri fazlalığı şeklindedir. Klitorisin yukarı kısmından başlar, sağ ve sol tarafta dış dudakların iç yüzü boyunca vajina ağzının arka kenarına doğru uzanır. Önden arkaya doğru ilerledikçe incelir, vajina arkasına doğru yaklaştıkça küçülerek kaybolur. Hem anatomik olarak, hem vajina estetiği açısından normalde olması gereken ölçüleri 1–2 cm genişliğinde, 4–6 cm uzunluğundadır.Op.Dr. Hasan YILDIZ bu durumun

   

  Vajina iç dudakları, kişiler arasında yaşa, genetik faktörlere göre şekil, büyüklük açısından farklılıklar gösterir. Vajina estetiği açısından normal büyüklük sınırı olarak, dış dudaklardan 1–2 milimetreden daha fazla taşmayacak şekilde olması gerekir. diyerek belirtti.

  Vajina İç Dudaklarının Sarkması Sonucu Oluşan Sorunlar Nelerdir ?

  Çoğu kişide vajina iç dudak yapısındaki problemlerin başında, iç dudakların sarkık veya koyu renkli olması gelir. Bu durum zaman zaman tek taraflı olup, asimetrik olması gibi ayrı bir problem de oluşturabilir. Sağ taraftaki ile sol taraftaki arasında şekil ve büyüklük farkı olabilir. İç dudakların dış dudaklardan taşacak kadar büyük olması sağlık açısından önemli bir problem değildir. Ancak bazı tıbbi problemlere zemin hazırlayabilir. Diğer taraftan vajina estetiği bozulur. Kadında olumsuz etki oluşturarak çare bulmaya yöneltir. Vajina iç dudak yapılarının renginin uç kısımlara doğru koyulaşması da karşılaşılan sıkıntılardan birisidir. Pigmentasyon dediğimiz cilt renginin daha koyu bir hal alması, çoğu zaman hamilelik döneminde hormonal değişikliklerin etkisiyle oluşur. Doğumdan sonra rengi açılsa da, her zaman eski haline dönmez.

   

  Vajina iç dudak renginin düzelmesi için kullanılabilecek ilaç gibi tıbbi çözüm yoktur. Ancak iç dudak estetik ameliyatı ile iç dudakların dışarıya taşan koyu renkli fazlalıkları kesilerek çıkarılır. Küçük bir ameliyat ile bu sorun çözüme kavuşabilir. Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan ya da doğuştan gelen şekil farklılıkları, renk koyulaşması gibi estetik sorunlar, kadının cinsel dünyasına kötü şekilde yansır. Benzer sorunlardan dolayı kendi cinsel organını beğenmeyen kadınlar eşinden çekinerek ışıksız ortamlarda sevişmeyi tercih ederler. Çünkü kadın özgüvenini yitirmiştir, vücudunun cinsel organıyla ilgili detaylarını erkeğinin görmesini istemez. Bunlar, konunun psikolojik tarafıdır.

  Farklı bir açıdan baktığımızda, iç dudakların büyük ve sarkık olması, cinsel ilişki esnasında vajina içine doğru katlanarak sıkışmasına neden olabilir. İç dudakların vajina içine sıkışması ilişki sırasında ağrı yapar. İç dudak sarkıklığı ve normalden büyük olması, vajina estetiği yönden kötü görünüm oluşturduğu için bikini, iç çamaşırı, tayt, dar pantolon giyememe gibi sosyal kısıtlamalar da getirir. Tüm olumsuzlukların yanı sıra iç dudaklar esasen vajinayı bakterilere karşı korur. Salgılanan sıvılar vajinanın nemliliğini sağlar. Büyük, sarkık iç dudaklar, genital bölgede terleme ile oluşan vajina salgılarının deri katlantıları arasında birikerek hijyenin bozulmasına yol açar. Kötü koku yapar.

   

  Op. Dr. Hasan YILDIZ özellikle  

   

  Hatta mantar hastalıklarına neden olur. İç dudaklar normal yapı ve ölçülerde olduğunda yarar sağlar. Tersine, olması gerekenden daha fazla büyüdüklerinde ise zarara yol açabilirler. Böyle sorunları yaşayan kadının, zamanla içinde oluşan birikimin sonucu olarak psikolojik depresyon, sinirlilik, gerginlik, özgüven kaybı, cinsel soğukluk, orgazm olamama gibi sıkıntılar baş gösterir.

   

  Op. Dr. Hasan YILDIZ

   
  Toplam blog
  : 1
  : 38
  Kayıt tarihi
  : 14.10.21
   
   

  Op. Dr. Hasan YILDIZ 1977 yılında Düzce'de doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini Mersin-Artvin-Sivas ve..