Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '15

 
Kategori
Ekonomi Yayınları
 

Girişimsel davranış

Girişimsel davranışta girişimci düşünce ve motivasyon önemli yer tutar.

Girişimsel davranış sonucunda bir takım sonuçlar çıkar ve bu sonuçlar girişimciye da ha fazla ışık tutar. Girişimsel davranışlar, girişimsel motivasyon ve zihin yapısı sonucu ortaya çıkar.

Girişimsel davraşlar şunlardır 

-Inanmak ( Kendine ve yeteneklerine güvenmek ve inanmak ve girişimin potansiyelini bilmektir. Tavsiye ve normlara karşı gelmeyi gerektirir çünkü toplum sürekli negatiflik pompalar. Eger girişimci kendinden çok şüphe duyarsa Takımında, yatırımcılarında ve müşterilerinde şüphe olarak başka bir forma bürünür.  

-Kişiler arası ilişki ve ilişki yetileri

Kişisel iletişim yetileri ve hoşlanılırlıkla doğrudan orantılıdır. 

Kişilerle iletişim kurmak için etkiler ve bu sayede bağlantıda olduğunuz kişilerin networkündeki diğer kişilerle bağlantıya geçmeyi sağlar. Bu yeti doğuştan gelebileceği gibi belli bir çaba gösterilip geliştirilebilir.

-Sosyal sermaye elde etmek

Sahip olunan çeşitli ve bol imkanlı bir çevreyi ve ve bu çevredeki insanların çevrelerini ifade eder. Kimleri tanıdığın ve tanıdıklarının kimleri tanıdıkları ile ilgilidir.

Sosyal sermayedeki bolluk çevrenin derinliği, çeşitliliği ve ölçeği ile ilgilidir.

Sosyal sermayenin yükseltilmesinin getirileri oldukça fazladır. Bunlar: daha iyi bilgilenme, daha çok  yaratıcılık, -daha etkinlik, daha çok problem çözmek

Doğru networkü olan kişiler:

Zaman kazanırlar ve işbirliği ve ortaklık seviyelerini yükseltirler.

-Riske karşı toleranslı olmak

 Riski kabul etmenize olanak sağlayan risk toleransıdır. Riski arzulamaktan farklıdır.

Girişimciler ile girişimci olmayanlar arasında risk alma açısından pek fark yoktur ancak ark girişimcilerin riski algılama şekillerindedir. Risk ve  Risk riski algılayanın gözüne göre değişir. Girişimciler risk ve getiri dengesini gözeterek elde edilecek potansiyel statükoya odaklanırlar.

 
Toplam blog
: 77
: 707
Kayıt tarihi
: 03.07.08
 
 

37 yaşındayım, yüksek lisans mezunuyum. ve girişimciyim. İngilizcem iyi sayılır. Gıda ve perakend..