Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
3587
 

Görev:Atölyeyi 2 IP kamera ile izlemek...

Görev:Atölyeyi 2 IP kamera ile izlemek...
 

IMES Sanayi Sitesi' nde çalıştığım şirkete ait bir atölye alanı var. Buranın , güvenlik amaçlı internet üzerinden sürekli izlenmesine karar verdik. Yapılacak ilk iş atölyeye bir kablosuz ADLS modem ve 2 adet de kablosuz kamera satın almak ve bu altyapıyı kullanan bir sistem tasarlamak. Modem tercihimi LinkSys WAG54GP2' den, IP kamera tercihimi de D-Link 2120' den yana kullandım. D-Link' in görüntüyle beraber sesi de iletmesi oldukça güzel ve mikrofon hassasiyetinin oldukça başarılı.

Modem: http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=125330103&CS_Category=_modem654&CS_Catalog=_bilgisayar

IP Kamera: http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=97965&productid=bd84985

Modemin kurulumunu bitirdikten sonra sıra kameraları kurmaya geldi. Bu amaçla kamera ile verilmiş kendi yazılımını kullandım. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta kablosuz ağ için gerekli SSID yani kablosuz ağın adını ve gerekli şifreyi ilgili yerlere girmek. Diğer önemli nokta ise kameraların her kapanıp açıldığında farklı farklı IP almalarına engel olmak için yine ilgili kamera yazılımında "Sürekli bu IP adresini kullan" babında bir yeri seçmek, böylece kameranın hep o IP' yi almasını sağlamak.

Şimdi neden bunu yapmamız gerekiyor derseniz, neden basit. Daha sonra internet üzerinden IP kameralanıza doğrudan erişim için modeminizin ayar sayfasına girdiğinizde buraya IP kameralar için değişken değil sabit değerle yazmanız gerekecektir.

Şimdi benim elimdeki sistemi baz alarak ilerleyelim. Elimdeki LinkSys WAG54GP2 modem 192.168.1.1 IP adresine sahip. Dolayısıyla ben de kameralara mevcut diğer bilgisayarla herhangi bir çakışma olmasın diye daha 192.168.1.64 ve 192.168.1.65 adreslerini veriyorum.Burada dikkat ederseniz en son hane dışında diğerleri aynı. Diğer önemli bir noktada kameraya erişim için port seçimi yapmak. Yine kameranın ayar sayfasında port olarak da 2000 ve 2002' yi seçiyorum. Bu hedefler müsade edilen sınırlar içindeki keyfi seçimler. Normal fabrika ayarlarında 80 no' lu port önceden seçili geliyor. Kameralarla ilgili olarak diğer bilinmesi gereken kritik nokta D-Link için girilmesi gereken video yani görüntü aktarım portları.

Daha önce bahsettiğim, benim 2000 ve 2002 olarak atadığım portlar kameralara herhangi bir internet gezgini üzerinden erişim yapabilmem için. Video aktarımı için diğer bir porta ihtiyaç var. Bunlarıda herbir kamera için müsade edilen sınırlar içinde seçiyorum. Zaten sistem size hangi sınırlar içinde seçim yapabileceğinizi söylüyor.

Bundan sonraki en önemli adım az önce kamera yazılımında belirlediğiniz IP ve port numaralarını modemin port yönlendirme sayfasında tanımlamak. LinkSys modemi baz alırsak, modemin ayar sayfasına (192.168.1.1) girdiğinizde "Single Port Forwarding" veya "Range Port Forwarding" sekmeleri karşınıza çıkıyor. Bu sekmelerinden Single kullarak veya Range' i kullanarak tanımlama yapmak mümkün.

Kameralarımızın adreslerinin 192.168.1.64 ve 192.168.1.65 olduğunu söylemiştim. Ayar ekranında 2000 no' lu harici porttan gelen erişim istediğinin yine 2000 no' lu iç porta yönlendirilmesini istiyorum. IP olarak da ilk kameranın IP'si olan 192.168.1.65'i yazıyorum. Benzer biçimde diğer kamera içinde 2002 no' lu portu ve 192.168.1.64'u yazıyorum. Daha önce belirlediğim kameraların video portlarını da benzer şekilde aktif hale getiriyorum. Böylece ADSL modem bu portlardan gelecek vido görüntülerinin akışına izin verir hale gelecek.

Şimdi buraya kadar olanlardan gidersek, mevcut kameralara şu şekilde erişmek mümkün. Öncelikle global IP' mizi öğrenmemiz gerekiyor. www.whatismyip.com adresinden girip adresimizi öğrenmemiz mümkün.Diyelimki (tamemen atıyorum) 174.202.197.55 olsun. Bu şu an sizi internete bağlayan adsl modemin IP'si. Bu durumda kameralara erişmek için:

htttp://174.202.197.55:2000

htttp://174.202.197.55:2002

yazmak gerekiyor. Port numaraları görüldüğü gibi :' den sonra veriliyor. Bu aşamadan sonra karşınıza kulanıcı adı ve şifre soran bir ekran çıkıyor. Gerekli bilgileri girdiğinizde kamera görüntü karşınızda. İlk sefer yapılacak izlemelerde bazı küçük program parçacıklarının yüklenmesi gerekebilir.

Ancak burada şöyle bir sıkıntı var. O da elektrik her gidip geldiğinde adsl modemin IP' sinin değiştiğidir. Yani bu örnek de kullandığımız 174.202.197.55 no' lu IP sonraki seferde bambaşka bir değer olabilir. Bunu durumda yapılacak iki şey var. İlk Türk Telekom' dan statik IP almak veya mevcut IP' nizi dinamikden statiğe geçirmek. Bunun da cüzzi bir bedeli var, veya www.dyndns.com gibi bir siteden gidip bir hesap açtırmak ve bu site sayesinde değişen IP' nizi sürekli güncel tutmak.

Diyelim ki bu siteye gittiniz ve deneme.go.dyndns.org gibi bir hesap açtınız. Burada siz sadece deneme adını verdiniz, diğer kısımları site kendisi ekliyor. Hesap açtırma için herhangi bir para ödemiyorunuz. Bu siteler sürekli olarak sizin IP' nizin güncel halini belleğinde tutuyor. Buna göre mevcut iki kameranıza bağlanmak için artık şöyle bir yol izlemeniz gerekecek:

http://deneme.go.dyndns.org:2000

http://deneme.go.dyndns.org:20002

Burada artık sayılar yerine sizin hesabınız var ve bundan sonra modemin enerjisi kesildiğinde IP' sinin ne olduğunu bilmek gibi bir zorunluluğunuz da yok.

Umarım yeterinde açık anlatabilmişimdir.

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3270
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster