Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '09

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
 

Gül'den Samsun milletvekillerine çağrı

Gül'den Samsun milletvekillerine çağrı
 

FEVZİ GÜL SAMSUN BÜRO MEMUR SEN İL BAŞKANI


Dünyanın tek terörist devleti olan İsrail’in masum Gazze halkına yönelik saldırısını lanetliyor ve şiddetle kınıyoru
Memurlarımızın Hak ve Menfaatlerini korumak, yapılan Haksız ve yersiz uygulamalara sessiz kalmamak, Kamu Çalışanlarının Ekonomik ve Özlük Haklarını geliştirmek maksadıyla kurulan sendikamız bu çalışmalarını sürdürürken kurumlarımızın verimi artırmaya, Kurumlarımızı yıpratmamaya, Kurum amirlerimizle ve yetkilerle diyalog halinde olmaya azami özeni göstermektedir.

Buradan özellikle şunu belirtmek istiyoruz ki;

Sendika olarak üyelerimizin haklarını koruma ve arama noktasında bugüne kadar hiçbir kurum amirimizin şahsına ve özel yaşamına haklı yada haksız bir müdahalede bulunmadığımız gibi kendilerini hedef alma gibi bir niyetimiz de olmadı ve olması da mümkün değildir. Bunun da böyle bilinmesini istiyoruz.

Memur Sen Konfederasyonu ve ona bağlı Büro Memur Sen olarak bugüne kadar sorunların masada çözümlenmesi gerektiğine inanarak hep uzlaşmacı bir tavır sergiledik ve Konfederasyonumuzun bugüne kadar Toplu Görüşme Masasında sergilediği tavır da bunun ispatıdır.

daha evvel Sivil Savunma Arama Kurtarma ve Birlik Müdürlüğünde yaşanan bir takım olumsuzlukları halkımızla paylaşmış ve yetkili makamlara da gerekli şikayetlerimizi yapmıştık.

Ancak;

Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde yaşanan olumsuzluklar yetkili makamlara yapmış olduğumuz başvuru ve şikayetlerimize rağmen halan daha devam etmektedir.

Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde Arama ve Kurtarma Teknisyeni olarak görev yapmakta olan sendika üyelerimize Kurum Amiri tarafından savunma verilmiş ve savunma da şu şekildedir;

“03.10.2008 tarihinde sat 20:30 da Haber Merkezi nöbetçisi tarafından şahsınıza ait ve Haber Merkezinde kayıtlı bulunan telefonunuz aranarak Ordu Aybastı ilçesinde meydana gelen boğulma olayına müdahale edecek olan ekibin yola çıkması için Ekipte şoför olarak görevlendirilen Erdem İNEL in de Ordu iline gideceğinden, Erdem İNEL in Acil Müdahale ekibinde nöbetçi oluşu ve sizinde yedek şoför olarak Acil Müdahale ekibinde bulunmanız sebebiyle Erdem İNEL in yerine şoför olarak nöbet tutacağınız bildirilmek amacıyla cep telefonunuzdan arandınız. Ancak cep telefonunuza ulaşılamamıştır.”

“Yine Bafra İlçesinde 26.10.2008 tarihinde meydana gelen su taşkını neticesi Bafra Kaymakamlığının Samsun Valiliğinden su çekilmek üzere personel ve malzeme talebiyle ilgili Haber Merkezi tarafından saat 14:15 te Haber Merkezinde şahsınıza ait ve kayıtlı olan telefondan aranarak göreve çağrıldığınız halde telefonunuza ulaşılamamıştır” denilmiş ve bu suçlamalara istinaden de 1 hafta içerisinde de savunmasını vermesini istemiştir.

Sendikamız Üyesi yapmış olduğu yazılı savunmasında öncelikle kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak anılan tarihlerdeki nöbet listelerinde yedek şoför olmadığını, ve anılan kişinin de yine o tarihte görevli olmadığını, cep telefonlarını da kesinlikle kasıtlı olarak kapalı tutmadığını, o gün arandığında telefonun şarzı bitmiş olabileceğini yada telefonunun kapsama alanı dışında kalmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek ev telefonunun kurum kayıtlarında mevcut olduğunu ve buradan arandığında kendisine rahatlıkla ulaşılabileceğini belirtmiş olmasına rağmen maalesef Sendikamız üyesi, 657 sayılı Devlet Memurları kanununda işlenmemiş bir suçtan ve özellikle de cep telefonu taşıma ile ilgili bir madde bulunmamasına rağmen Sayın SOLMAZ ın keyfi tutumundan kurtulamamış, UYARI ve KINAMA cezasına çarptırılmıştır. Üstelik verilen savunma ile ilgili alakası olmayan sudan sebep ve bahanelerle…


Buradan Sayın SOLMAZ A seslenmek istiyorum;

Sayın Müdürüm; sizin ya kurumunuzdaki nöbet çizelgesinden haberiniz yok, ya da sizin sendikamız üyesi ile bir alıp veremediğiniz var. Bu tutum ve davranışlarınızı anlamakta güçlük çekmekteyiz sizin gayeniz ve amacınız nedir lütfen bunu kamuoyuna açıklayınız. Neden hep sendikamız üyesi göreve çağrılmak için aranıyor, üstelik yedek şoför de olmadığı halde… Amacınız eğer ilgili makamlara yaptığımız ihbar ve şikayetler de sendikamıza tanıklık edenleri sindirmek ve bastırmak istiyorsanız buna asla izin vermeyeceğimizi bilmenizi isteriz. Siz bu tür haksızlıklara devam ettiğiniz sürece biz de basın açıklamalarımıza devam edeceğiz. Ta ki bu işin sonu gelinceye kadar.

Hiçbir kimsenin Devletin Kurumlarıyla Sivil Toplum Kuruluşlarını karşı, karşıya getirmeye hakkı yoktur. Kurumlar kimsenin istediği gibi yönetilen yerler değil, Kanun ve Yönetmeliklere göre yönetilen yerlerdir. Bu kurumlar Tüm Türk Milletinin kurumlarıdır. Tüm Kurumlarımız da şeffaf olunması, Kurum Çalışanlarına ve Vatandaşlara, Demokratik ve Şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine göre davranılması gerekir diye düşünüyoruz.

Sayın SOLMAZ’ ın Diyarbakır Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü görevini yürütmekte iken memurların yüzde 90 ‘ına yakının savunmalarının hiç yoktan aldığı ve bir çoğuna da kendi keyfine göre cezalar verdiği ile ilgili hakkındaki iddialar Diyarbakır da yayınlanan Güneydoğu Ekspres adlı Yerel bir gazetede yer almıştır. Şayet bu denilenler doğruysa ve Sayın SOLMAZ ın da İlimiz Samsunda bir rekor denemesi gibi bir niyeti varsa, burada bu tür yönetim anlayışına asla izin vermeyeceğimizi de bilmesini isteriz.

Sonuç olarak sel, deprem, yangın, kaza ve her türlü doğal afetlerde yaptıkları görev itibariyle ölümle yada sakat kalma ile burun buruna olan Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde görev yapan memurlarımızın moral ve motivasyonun en üst düzeyde olması gerekirken bir de böyle bir haksızlığa uğramaları kabul edilebilir gibi değildir. Sendika olarak hukuka aykırı olan bu tür tutum ve davranışları kabul etmemiz mümkün olmadığı gibi, olumsuz tutumların da sonuna kadar takipçisi olacağız.

Buradan Samsun İlimize hizmet için seçilen Milletvekillerimize seslenmek istiyorum;

Daha evvel görev yapmış olduğu İllerde sorunlar yaşadıktan sonra her ne şekilde yada her ne sebeple olursa olsun bu tür kişilerin ilimize atanmasını istemiyoruz. Kentimize atanacak amirlerin halkın hizmetinde olması gerektiğini düşünüyoruz.

Son olarak Sivil Savunma Arama Ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde memurlarımıza yönelik bu yanlış ve olumsuz uygulamaların sona erdirilmesi amacıyla yetkili makamlardan gerekli inceleme ve araştırmanın başlatılmasını talep ediyor, hakkımızı bağımsız yüce yargıda arayacağımızın bilinmesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 
Toplam blog
: 52
: 610
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

Fevzi GÜL Kimdir? 1973 Samsun- Bafra doğumlu olup, ilk ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı ve  A..