Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '19

 
Kategori
Projeler
 

Gülümseten Yağ Şişeleri

Yaz mevsiminin ortasından merhaba diye başlıyordum ki… Şaka şaka! Hep de öyle olmaz, ne yapalım havalar o kadar sıcak ki son zamanlarda hep sektördeki serinletici haberler yazdım doğal olarak. Aslında tam da o çizgiden devam ederim ama çok güzel bir tasarımla karşılaştım, önüne geçti tüm yazacaklarımın. Gıda ürünlerinde içeriğin önemli olmasının yanında dış görünüşü yani ambalajının, tasarımının nasıl olduğu da oldukça etkili biliyorsunuz.  Bu sefer karşılaştığım tasarım bir harika, sebebini anlatmaya başlıyorum hazırsanız.

Renkleri hepimiz severiz, rengarenk olan şeyler ilgimizi illa ki çeker. Ben de şöyle bir ürün incelemesi yapayım diye yürürken bir de baktım rengarenk bir şişe! Hadi bakalım neler oluyor orda diye hemen baktım, bu da ne? Yağ şişesi. Gıda ürünlerinin bulunduğu raflarda olmasa o şişeyi bir süs zannedebilirdim,  “ Burada işi ne acaba? “ diye düşündüm, not aldım ve sonra başladım araştırmaya. Meğer benim gördüğüm yağ şişesi bir projenin parçasıymış. Ayvalık’ta, başlangıcı 30 yıl önceye dayanan bir yağ üreticisi, Ayvalık Belediyesi ve Kent Konseyi iş birliğinde bir sosyal sorumluluk projesine imza atmışlar. Proje kapsamında, ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlarımız hayallerini de yanlarına alıp resmen bir sanat eseri ortaya çıkarmışlar. Bahsettiğim yağ şişelerini görseniz bana hak verirsiniz. Projede yer alan kadınlardan bazılarının sözlerini sizlerle paylaşayım hatta. “ Şişelere boyadıklarımla tanımadığım kalplere köprü kuruyorum” demiş Sibel Hanım, bu nasıl güzel bir cümledir şahsen benimkine kurdunuz Sibel Hanımcım? “ Çorbada benim de tuzum olsun istiyorum, eve katkıda bulunmak madden ve ruhen beni mutlu ediyor” demiş İlknur Hanım. Basit gözüken bir sosyal sorumluluk projesinin kaç kişiyi mutlu ettiğini görebiliyor musunuz? Hiç ilginiz olmasa bile tasarımı görünce  “ Aaa ne kadar farklı… “ diyerek gülümsüyorsunuz mesela.

Ayvalık kültürüne sahip çıkan bu tasarımlarda, zeytin ağaçları, kediler, tarihi kapılar, güneş, kuş, ağaç, yelken ne isterseniz var. Hangisinden bahsedeceğimi bilemedim, kadınlarımız için düşünülen bu güzellikten mi? Gıda ürünleri arasında yaratılan bu farklı tasarımdan mı? Sahip çıkılan kültürümüzden mi? Hepsinden az az bahsetmeye çalıştım. Tüm üreticilere örnek olsa ne güzel olur değil mi?  Az önce de söylediğim gibi renkleri hepimiz severiz ama o renkler böyle örneklerle anlamlı hale geliyor aslında. Ne mutlu…

Sağlıkla Kalın!

Not: “ Yüzleri gülümseten sihirli yağ şişelerine teşekkür yazısı. “

Gıda Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

 

 
Toplam blog
: 385
: 303
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..