Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '09

 
Kategori
Şiir
 

Güneyin güçlenen sesi

Güneyin güçlenen sesi
 

Birfal Can Tüfekçi


Konuk Yazar: İsa Kayacan:

Birdal Can Tüfekçi
Prof. Dr. İSA KAYACAN
Şöyle bir, arada, sırada etrafımıza bakınca gördüklerimiz. Şairlerimizle, şairelerimiz. Bunların içinde, sanat ve edebiyat alanındaki yürüyüşleriyle dikkat çekenler, istikrarlı bir tempo ortaya koyanlar.. Bunların sayılarının fazla olduğunu söylemek mümkün değil. Ama bunlar vardır, bizimle selamlaşmaktadırlar, yazdıkları, yayınladıklarıyla sıklıkla karşımıza çıkmaktadırlar. Bunlardan:
BİRDAL CAN TÜFEKÇİ
Birdal Can Tüfekçi, Fethiye’nin İncirköy’ünde doğmuş ilkokulu köyünde okumuştur. Ortaokulu Dalaman’da tamamlamıştır. Kağıt Fabrikasında çalışmış ve oradan emekli olmuştur. İlk kitabı ‘Birdal’ı SEKA Kağıt Fabrikasında çalışırken 1974 yılında yayınlamıştır. 2000 yıalında “İkinci Bahar” isimli şiir kitabını Fethiye’de bastırmıştır. Gönlü sevdalarla dolu bir şair olan Birdal Can Tüfekçi; her iki kitabında da aşkı, sevdayı işlemiştir. İkinci kitabından sonra basın dünyasında hakkında çok iyi değerlendirmeler yapılmıştır. Sanat dünyasında aranılan ve sözü edilen şair Birdal Can Tüfekçi’nin üçüncü kitabı da yayınlanmıştır. O, bu kitabında da aşkın ve sevdanın doyumsuzluklarını işlemiştir. Yurt içinde yapılan sanat etkinliklerinde de çok aranan Birdal Can Tüfekçi’nin yazıları pek çok yerel yayın organında ve sanat dergisinde yer almaktadır. Yer aldığı antoloji sayısı da kabarıktır. Yakın çevredeki şiir dinletileri ve şölenlerine de katılan Tüfekçi; Dalaman’da yerel bir radyoda programlar yapıyor. Dalaman Postası Gazetesinde Kültür Sanat sayfasını yönetiyor. Şiirden hiç kopmuyor.
Fethiyeli şair araştırmacı Ünal Şöhret Dirlik’in FRT Yerel TV’de haftada bir yaptığı Kültür ve sanat programına şiirleriyle, türküleriyle renk katmaktadır. 2000 yılında Kütahya’da yapılan şiir yarışmasında; serbest dalda ikincilik, ödülü almış, 2004 yılında Egeli Araştırmacılar ve Yazarlar Birliğin’den “Egay-Der Türk Kültürüne Teşvik 2003” ödülü almıştır. 1 Temmuz 2005’te Salihli Sevgi Yolu Dergisi, Sevgi yolu Şiir yarışmasında mansiyon, EGAY-DER 2005 Jüri Özel Ödülü, Tunçbilek Belediyesi 6 Linyit ve Sanat Şenlikleri Festivali’nde düzenlenen Şiir Yarışmasında “Mansiyon”a layık görülmüştür.
Isparta Göller Bölgesi Derneğinin düzenlediği hikaye yarışmasında birincilik ödülü aldı. Halen şiir hikaye ve masal çalışmaları devam ediyor:

AKIVER GİTSİN (Birdal Can Tüfekçi)

Ses ver olur benim, sevda çağrıma,
Ilgıt ılgıt es sen, yanan bağrıma,
Ne söylesem gitmez, benim ağrıma,
Bir yıldız misali, akıver gitsin.

KÖŞE BAŞI (Birdal Can Tüfekçi)

Bir köşe başında çıktın karşıma,
Koptu birdenbire, kalpte fırtına,
Varamadım ben bu aşkın farkına,
İnan can evimden, vurdun da geçtin.

 
Toplam blog
: 264
: 285
Kayıt tarihi
: 25.06.08
 
 

1952 Fethiye/MUĞLA doğumluyum. Yaklaşık 36 yıldır şiir, çocuk şiiri , masal ve hikaye dallarında ..