Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr Yasir GÖZÜ

http://blog.milliyet.com.tr/yasirgozu

09 Temmuz '15

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Günümüzde Sık Rastlanılan Hastalık: KIL DÖNMESİ

Günümüzde Sık Rastlanılan Hastalık: KIL DÖNMESİ
 

GÜNÜMÜZDE SIK RASTLANILAN HASTALIK: KIL DÖNMESİ

Tıp dilinde 'pilonidal sinus' olarak adlandırılan kıl dönmesi hastalığı ile ilgili özellikle yaz aylarında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi, bir kıl hastalığıdır. İki kalça arasındaki oyuntuda bulunan ve sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülerek gelen kılların, derinin içine gömülmesi, derine uzanan bir kistik yapı oluşturması ve bazen burada iltihaba yol açması ile oluşan bir hastalıktır.

Kıl dönmesi hastalığı, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu hastalık sessiz ilerlemesiyle beraber, kıllı ve uzun süre oturarak iş yapanlarda daha sık görülür

KİŞİSEL TEMİZLİĞİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Özellikle yaz aylarında kıl dönmesi hastalığından korunmak için mutlaka hijyen kurallarına uymalısınız. Ancak sadece hijyen kurallarına uymak, sizi kıl dönmesi hastalığından korumaz. Bu kurallara uymak sizin kıl dönmesi hastalığına yakalanma riskinizi oldukça düşürmektedir. Çünkü kıl dönmesinin oluşumunda aşırı kilo ve terleme gibi faktörler de oldukça etkilidir.

Kıl dönmesi hastalığına neden olan diğer etkenler ise kuyruk sokumunda çatlak, yarık ya da yara izi olması, uzun süre oturma sonucu oluşan travma, derinin uzun süre terli ve nemli kalması kıl dönmesinin oluşumunu kolaylaştırır.

KIL DÖNMESİ HAYATINIZI TEHDİT EDEN BİR HASTALIK DEĞİL

Kıl dönmesi hastalığı genellikle hayati tehdit içeren bir durum değildir. Ancak aktif yaşamda yer alan,  genç insanlarda zaman ve verim kaybına yol açtığı için önem taşımaktadır. Ayrıca tekrarlaması nedeniyle, doğru tedavi uygulanmayanlarda ve yanlış alışkanlıkların devamında çekilen sıkıntı, kaybedilen iş gücü ve kişisel hijyen problem yaratmaktadır.

AĞRI, ŞİŞLİK, KAŞINTI…

Hastalık, kişinin kendi göremeyeceği bölgede olduğu için sebep olduğu şikayetler sonucunda kendini farkettirir. Bu şikayetler akıntı, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar hastalığı genellikle küçük bir sivilce olarak değerlendirip kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kuyruk sokumu bölgesine bakıldığında orta çizgide çok küçük delikler, şişlik görülebilir; nadiren hiç delik olmadan da hastalık gelişebilir.

Yaşanan bu sıkıntılar sonucunda enfeksiyon şiddetli olursa ateş, halsizlik ve bulantıya da yol açabilir. Hastalık, birçok değişik tablo ile karşımıza çıkabilir.

Çağımızda sıklıkla karşılaşılan kıl dönmesi hastalığının tedavisi, hastanın detaylı muayenesinden sonra doğru tedavi yönteminin tespitiyle ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü

www.avrupacerrahimerkezi.com

 

 
Toplam blog
: 29
: 613
Kayıt tarihi
: 11.06.15
 
 

1972 yılında Elazığ'da doğdum. 1998 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum..