Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '17

 
Kategori
Edebiyat
 

Güzel Konuşmak İçin Bunları Bilmelisiniz!

Sevgili okurlarım;

Bir önceki yazımda sizlere kelimelerin doğru söylenişinden bahsetmiştim. Bu yazım da bir önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Son yıllarda, insanlar kendilerine yaptıkları yatırımın ne denli önemli olduğunu kavradılar. Pek çok kişi, sırf kendini geliştirmek için diksiyon, protokol ve görgü kuralları ve beden dili gibi eğitimler alıyor. Eğitim almak, kendimizi geliştirmek ve değişen dünyaya ayak uydurma çabası içinde olmak güzel. Ancak, hayatımızda yaşanan gelişim ve değişimler doğrudan dilimize yansıyor Teknolojinin gelişmesi ve hayatın da hızlanması ile birlikte hitabetimiz bozulmaya, konuşmalarımız daha karmaşık ve hızlı olmaya başladı. Diksiyonu en çok bozan öğelerin başında hızlı konuşmak, tabiri caizse kelimeleri yutmak ve tek düze konuşmak gelmektedir.

Diksiyonunuzu iyileştirmek ve söyleyişte ahengi yakalamak için sesleri doğru boğumlamayı ve nefesinizi doğru kullanmayı öğrenmeliyiz. Konuşmanızın anlaşılır ve akıcı olması için mutlaka tonlama yapmalıyız. Bu sayede yeknesak bir anlatımdan uzaklaşarak, akıcı ve güzel bir hitabete kavuşabilirsiniz. Özellikle sesli kitap okumak diksiyon eğitimi alan kişilere sıklıkla tavsiye edilmektedir. Günde 2-3 sayfa sesli kitap okuyarak hitabetinizi geliştirebilirsiniz. Ne kadar çok sesli kitap okur ve kelimeleri tane tane söylemeye özen gösterirsek, o oranda güzel ve anlaşılır konuşuruz.

Türkçe’nin yazıldığı gibi okunmadığını söylemiştik! Türkçe’de yapılan en büyük hatalardan biri yazıldığı gibi okunduğuna dair inanıştır. Bir diğer hata ise, Türkçe’de daima vurguyu yükleme yapmamız gerektiği üzerinedir. Özellikle yüksek sesle okuma çalışmalarımızı yaparken, cümle ve kelime vurgularına dikkat etmek konuşmayı daha anlamlı ve dinlenir kılacaktır. Benim bu yazımda, özellikle değinmek istediğim husus cümle vurgusu. Galat-ı meşhurlardan (doğru bilinen yanlışlar) biri olan cümlenin vurgusunun yüklemde olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. Cümlede vurguyu bulmak için, cümledeki en önemli öğeyi bulmalıyız. Daha kolay bir yol ise yüklemden önceki öğeyi bulmak olacaktır. Örneğin cümlemiz '' Bugün sabah 8'de kalktım.'' olsun. Yüklem kalktım, yüklemin solundaki yani bir önceki öge 8'de vurgulu söylenmelidir.

Nefesinizi doğru ayarlamak için yapacağınızı egzersizler hem sesinizi ısıtmaya, hem de rahat konuşmanıza olanak sağlar. Nefesinizi doğru ayarlayabilmek için öncelikle doğru duruşu yakalamalısınız. Nötral pozisyondaki duruş doğru nefes almanıza konuşurken daha etkili olabilmenize yardımcı olur. Unutmayın, temsil yeteneğinizi geliştirirken diksiyon temel yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Danışmanlık ve eğitimlerle ilgili bilgi almak, soru ve önerilerinizi bildirmek için bana ulaşabilirsiniz.

email: tuvanaeroltu@hotmail.com

instagram: @tuvanaeroltu

 instagram: tuvanaeroltuilemarkalasma

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 138
Kayıt tarihi
: 27.12.16
 
 

Bireysel ve kurumsal eğitimler - kabin memuru mülakat eğitimleri - zarafet eğitimleri - imaj eğit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster