Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
972
 

Hakemlerin taraf tutma yöntemleri

Hakemlerin taraf tutma yöntemleri
 

Bu lig iyice garipleşmeye başladı. Sanki tüm Türkiye uyuyor. Ya da uyutuluyor.

Size bir hakemin nasıl taraf tutacağını anlatacağım. Herhangi bir takımla alakalı değil sadece bu hareketleri bir hakem tarafından yapılırken görürseniz bilinki hakem taraf tutuyor.

Öncelikle hakemin ilk yapması gereken bir yolunu bulup rakip takımın defans oyuncularına sarı kart göstermektir. Bu genellikle oyunun ısındığı 15-20 inci dakikalar arasında yapılır. Arkasından ise rakip defans oyuncularına devamlı olarak hava toplarında şarj yüzünden faul verilir. Bu genel olarak oyunun sertleşmesi ve sinirlerin gerilmesi içindir. Çünkü sinirler gerildiğinde oyuncular kendini kontrol edemez.

Hakem bu arada ofsayt ve diğer kuralları doğru uygulamaya çalışır. Sadece rakip oyuncuların kontrataklarını kesen ve devamlı faul yapan yandaş oyunculara kart göstermez böylece rakibin kontrataktan gol atması engellenmiş olur. Ve tabii sinirler gergin olduğundan yanlışlıkla bir rakip sarı kart işareti yaparsa yada hakeme diklenirse hemen cezalandırılır.

Yandaş oyuncunun kontratağı kesilmez sadece bir tarafın kontratağı kesilirse zaten istenilen sonuç bir süre sonra etkisini gösterecektir. Ama bazen yandaş oyuncular beceriksizlikler yaşayabilir. Eğer rakip takım hala bastırıyor ve ezici bir şekilde oynuyorsa o zaman bir kırmızı kart yaratmak gereklidir. Burada sinirleri dahada germek gerekir. Yandaş takımın yaptığı sert bir faul avantaj gerekçesiyle es geçilir ve karşı takımdan bir oyuncu hakemin affettiği pozisyonun cezasını mutlaka kesecektir. İşte burada kırmızı kart verilir.

Hala işler istenen şekilde gitmiyorsa o zaman penaltı verilmelidir. Bu en son noktadır. Çünkü hakem şu ana kadar yapılan hiç bir hatadan gözlemciden kötü not almaz tamamen hakemin takdiridir. Ancak verilen penaltı yanlışsa o zaman notu kırılacağından genelde penaltı verilmesi çok istenmez. Rakibe verilmeyen penaltı gözlemci raporunda not kırılmasına sebep olmaz ama yandaş takıma verilen penaltı sebep olabilir. Bu sebeple penaltının tartışmalı bir pozisyonda olması gerekir. Böylece gözlemci raporlarıda güzel çıkar sağolsun ligimizde bol miktarda aktör oyuncu olduğundan penaltı vermek kolaydır.

Böyle bir hakem gördüğünüzde ayırıcı nokta gözleridir. Hakemin gözleri boş bakıyorsa bilinki bir tarafı tutuyordur.

Bu hakemlerin kimler olduğunu bilmek istiyorsanız Türkiye Futbol Federasyonu'nun internet sitesinde hakemlerin maç sonuçları var bakın hangi takımlar hangi hakemlerle çok kazanmışsa bilinki o hakemler bilinçli ya da bilinçsiz o takımların tarafındadır.

Zira tesadüf diye birşey yoktur. İstatistik her zaman doğruyu söyler.

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1350
Kayıt tarihi
: 23.11.08
 
 

1979 Bursa doğumluyum. Kocaeli Makine Mühendisliğinden mezun oldum.Çevre Müh. Yüksek Lisansımı ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster