Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '07

 
Kategori
Kitap
 

Hatalı alanlarımız...

Hatalı alanlarımız...
 

Kendiniz için endişeleriniz var mı ? Kendinizi eksik, yetersiz ve zavallı hissettiğiniz oldu mu ? Hiç "hayır" demek isterken "evet" dediniz mi ? Başkalarının sizin için düşündüklerinden endişe duyuyor musunuz ? Başarısızlıktan korkuyor musunuz ?

İşte bunlar bizim hatalı alanlarımızın sonuçlarıdır. Hatalı alanlarımız yaşamdan zevk almamızı, dolu dolu yaşamamızı, mutluluklarla dolu huzurlu bir yaşam sürmemizi engelleyen bilinçalımızdaki karadeliklerdir.

Dr. Wayne W. Dyer' in "Hatalı Alanlarınız" isimli kitabı bize ayna tutuyor. Hatalı alanlarımızı tek tek gösterip "ben neden böyleyim" sorumuza yanıt veriyor.

Kendimizi tanıyorsak, kitapta yazılanlar bizim bildiklerimizdir. Ama yine hepimiz biliyoruz ki; bilmek başka, uygulamak başka şeydir. Bu kitabı okuyun ve aynaya bakar gibi düşünün derim. Sizlere kitaptan bir bölüm aktaracağım.

Bu bölümü okuduğunuzda, -eğer çevrenizde varsa- davranışlarını hayranlıkla izlediğiniz, birlikte olmaktan büyük haz aldığınız insanların "nelere sahip olduğunu" göreceksiniz. Kim bilir ? Belki siz de hatalı alanlarını yok etmiş şanslı insanlardan birisi olabilirsiniz. Eğer böyleyse, aynaya bakmış olacaksınız.TÜM HATALI ALANLARINI YOK ETMİŞ BİR BİREYİN PORTRESİ
1-
Bu insanlar, yasamın her yönünü severler, şikayet etmekle ya da olayların daha değişik olmasını istemekle vakit kaybetmezler.

2- Bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Aileye güçlü bir sevgi ve bağlılık duymalarına rağmen, ilişkilerinde bağımsız olmaya özen gösterirler.

3- Sevgi anlayışları, sevdiklerine hiçbir değeri zorla kabul ettirmemeyi gerektirir.

4- Onay aramak gereksinimleri yoktur. Övgü ve ödül talep etmezler.

5- Çok acık ve dürüst konuşurlar, çünkü vermek istedikleri mesajları, başkalarını memnun etmek için dikkatli sözcükler arkasına gizlemezler.

6- Gülmeyi ve başkalarını güldürmeyi iyi bilirler.

7- Kendilerini şikayet etmeden kabullenirler. Fiziksel benliklerini, sahteliklerle gizlemezler.

8- Doğal yaşamı takdir ederler. Başkalarına eğlenceli gelmeyen şeylerden zevk alma yetenekleri vardır. Gün batımını izlemek, ya da kırlarda küçük bir gezinti yapabilmek, doğum yapan bir kediyi izlemek onlar için mükemmel bir şeydir ve şükran duyarlar.

9- Başka insanları çok iyi anlarlar ve asla şaşırıp sok olmazlar.

10- Gereksiz kavgalarda asla taraf olmazlar.

11- Hastalık hastası değildirler.

12- Dürüsttürler, asla yalan söylemezler, olayları çarpıtmazlar.

13- İnsanlar hakkında konuşmaz, insanlarla konuşurlar.

14- Titizlik ya da düzenlilik gibi dertleri yoktur, verimli yaşamaya bakarlar.

Organizasyon nevrozundan bağımsız oldukları için yaratıcıdırlar.

15- Bu insanların müthiş bir enerjileri vardır. Enerjileri doğa üstu değildir, yalnızca yaşamı ve yasamdaki aktiviteleri sevmelerinin bir sonucudur.

16- Şiddetli bir merak duygusuna sahiptirler. Hep araştırır, yaşamlarının her anını kavramak isterler. Her insan, her varlık ve her olay, daha çok öğrenmek için bir fırsattır.

17- Basarısız olmaktan korkmazlar, hatta onu sevinçle kabul ederler. Bu insanlar, kendilerine zarar verecek duyguları yok etme ve kendilerine verdikleri değeri artıracak olanları doya doya yasama yeteneğine sahiptirler.

18- Bu mutlu insanlar, asla kendilerini savunma gereksinimi duymazlar. Basitçe ´Her şey yolunda, biz yalnızca farklıyız. Anlaşmak zorunda değiliz´ derler. Bir tartışmayı, kazanma ve karsısındakini konumunun yanlışlığına ikna etme gereksinimi duymadan, burada keserler.

19- Değerleri dar değildir. Kendilerini tüm insan ırkinin bir parçası olarak görürler. Daha çok düşman öldürmekten sevinç duymazlar.

20- Kahramanları ya da putlaştırdıkları insanları yoktur. Herkesi insan olarak görür ve hic kimseyi kendilerinden önemli konuma getirmezler.

21- Başkalarının yeteneksizliği nedeni ile kazanmak yerine, zaferi kendi çabaları ile elde etmeyi yeğlerler.

22- Komşularının ne yaptığını fark etmezler, çünkü varolmakla meşguldürler.

23- En önemlisi bu insanlar ´KENDİLERİNİ SEVERLER´. Kendilerine acımak, kendilerini reddetmek, kendilerine öfkelenmek için zamanları yoktur. Elbette sorunları vardır, ama sorunların onları duygusal paralizasyona götürmesine izin vermezler. Tökezleyip düştüklerinde, tekrar ayağa kalkar ve sızlanmadan yasamaya devam ederler.

24- Hatalı alanlardan bağımsız insanlar, mutluluğu kovalamazlar, sadece yaşarlar ve mutluluk onları bulur. Gerçekten nadir bulunan insanlardır, onlar için her gün mükemmeldir...

Tüm hatalı alanlarımızı yok edebilmek dileğiyle...

Resim ve yazı: www.hayatsevgidir.blogspot.com

 
Toplam blog
: 90
: 2099
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

Yaşayacağım yıllar yaşadıklarımdan daha az... Öyleyse "adam gibi yaşamalı" diye düşünüyorum. Kola..