Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
634
 

Hayat Dersi

Hayat Dersi
 

Bir zamanlar dört oğlu olan bir adam varmış. Çocuklarının çok erken karar vermemeleri ve önyargılı olmamaları için onlara bir hayat dersi vermek istemiş. Herbirine uzaklarda bir yerlerdeki ağacın yanına gidip ona bakmalarını istediğini söylemiş.

İlk oğlu kışın gitmiş, ikincisi ilkbaharda, üçüncüsü sonbaharda ve dördüncüsü de yazın gitmiş. Hepsi ağacı görüp geldiklerinde, hepsini yanına çağırıp ne gördüklerini sormuş.

İlk giden oğlu; ağacın çok çirkin yaşlı ve kupkuru olduğunu söylemiş.
ikinci giden oğlu; hayır, ağaç canlydı ve yemyeşildi demiş.
Üçüncü giden oğlu bambaşka düşünüyormuş; Ağacın çiçekleri vardı, kokusu ve görüntüsü de muhteşemdi demiş.
Son giden oğlu; Ağaçta meyveler olduğunu ve çok canlı olduğunu söylemiş.

Yaşlı adam oğullarını teker teker dinlemiş ve hepsine haklı olduklarını söylemiş. Çünkü hepsi farklı mevsimlerde ağacı görmeye gitmiş. Onlara nasıl bir ağacı bir mevsim kadar kısa bir süre görmekle tanıyamayacaklarsa bir insanı da bir mevsimde tanıyıp, yargılayamayacaklarını anlatmış. Gerçekleri ancak 4 mevsim geçtikten sonra görürsünüz demiş.

"Eğer kışın vazgeçerseniz, ilkbaharın nimetinden, yazın güzelliğinden, ve sonbaharın bütünlüğünden olursunuz" diyerek onlara hayatın en önemli derslerinden birisini vermiş.


Bu hikaye e-postama geldi ve sizlerle paylaşmak istedim. Mutlaka daha önceden duyan olmuştur. Bu hikayeden alınacak en büyük ders, insanları tanımak için zamana ihtiyacımız olduğu değil aslında. Bence bir mevsimin acısının diğer güzel mevsimleri mahvetmesine izin vermemek. Yani hayatımızın kötü geçen bir dönemi yüzünden ne kendimizi suçlayalım, ne de hayatımızı o kötü geçen mevsim yüzünden yargılayalım, karartalım. Her yağmurdan sonra güneş açar, her fırtına bir gün diner, her kötü dönem bir gün sona erer. Sadece biraz sabır. İlişkilerimizi bir mevsim geçmeden değerlendirip yargılamayalım. Güzel taraflarını da görmeye çalışalım. Eminim yaşam daha çekilir hale gelecektir. Mutlu kalın. Dört mevsiminiz de aynı güzellikte geçsin:))

Bir mevsimin acısının, diğer güzel mevsimleri parçalamasına izin vermeyin.

Hayatınızı bir mevsim (bir dönem) yüzünden yargılamayın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2914
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster