Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '16

 
Kategori
Siyaset
 

Hdp iktidara mı talip olacak?

Hdp iktidara mı talip olacak?
 

"Ülke önemli süreçten geçiyor" tazelemesini yapmak istemem ama 'ülke gerçekten de önemli dönemecin içine girmek üzere dir' değerlendirmesini yaparsak daha anlaşılır bir durum ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Hangi süreçleri yaşamadık ki ülke olarak?

Fazla geçmişlere götürmek istemem sizleri..

60 ihtilali dahil ülkeyi kara bulutlara götüren askeri darbeler süreçlerini mi yaşamadı? Benzin mazot margarin yağı gibi ana ihtiyaç maddelerinin yokluk günleri süreçlerini mi yaşamadı? İnsanların kandırıldığı Bankerler dönemi süreçlerini mi yaşamadı? Devlet güvencesi olmayan Bankaların kuruluşlarına onay verilerek Özal dönemlerinde yaratılan zenginler tarafından halktan mevduat toplayarak, daha sonra da bankaların içi boşaltılarak mağdur edilen vatandaşlar sürecini mi yaşamadı? Anayasa kitapçiği fırlatılması bahane edilerek yaşanan ekonomik kriz günlerinde bir gecede dolar borsa faiz zenginlerinin yaratıldığı dönemleri mi yaşamadı bu ülke?

Bugün de cemaat üzerinden yapılanma ile birlikte oluşturulmuş olan zenginlerin dönemi sürecini yaşamaktayız.

Gerçi her hükümet dönemlerinde yaşanmış ve görmüş olduğumuz bir durumdur ama son onbeş yılda ayyuka çıkmış cumhuriyet tarihinin ihale yolsuzluğu ve hırsızlık dosyaları dönemlerini yaşamaktayız.

Ekonomik süreçleri bir yana bırakalım ve vatandaşın can güvenliği konusuna göz atalım isterseniz birazda.

12 Eylül süreci öncesini yaşayanlar iyi bilir. Vatandaşın sokakta rahat gezemediği günlerden bahsediyorum. Amerika-CIA'nın örgütlemiş olduğu Sağ-Sol çatışmalarından dolayı hergün kan döküldüğü günlere benzetiyorum bugünkü ülkenin durumunu.

12 Eylül önecesinde de vatandaşın can güvenliği sağlanamıyordu veye sağlanmıyordu, bugün de aynı şekilde Amerika-CIA'nın örgütlemiş olduğu IŞİD ve PKK terör örgütlerinin terör eylemleri sonucu vatandaşın can güvenliğinden söz edilememektedir.

Söyler misiniz, hangimiz tedirgin değiliz korkmuyoruz terör saldırılarından?

'Her an herşey olabilir' korkusu içinde değil midir hergün bu toplumu?

*

Bütün bunlara rağmen. Toplumun acı ve zor günlerine rağmen ve de bunca süreçleri yaşamış ülke'in bu çok kanlı ve gergin günlerini de atlatacağına inanıyorum.

Nasıl mı?

Söylesem mi söylemesem mi?

Sağ muhafazakar gürühün küplere bineceğinden emin olduğum için pek de yazmak istemem ama yine de hoşgörülerine sığınarak yazmak istiyorum. İçimden geçenleri ve düşüncelerimi söylemesem patlarım. Hep öyleyimdir.

Bizim biraderle konu konuşurken herzaman 'senaryo yazıyorsun' der, sonra da konuştuğumuz şeyler benim söylemiş olduğum şekilde sonuçlar doğurunca da 'evet doğru' diye tasdik eder.

Ülkenin geleceği bağlamında fazla iddiacı olmamakla birlikte, bir kere onbeş yıllık Ak Parti döneminin kapanmak üzere olduğunun altını çizelim bi defa.

Demokrasilerde bir ülkeyi bir parti onbeş-yirmi yıl yönetmesi mümkün olmamalıdır diye düşünüyorum. Eğer yönetiliyor ve yönetmeye devam ediliyorsa orada demokrasiden söz etmek pek mümkün olamaz! Yönetiliyor ve yönetmeye devam ediliyorsa orada bir bit yeniği var demektir!  

Konuyu öteye beriye dokundurmadan şuraya geleceğim;

Hdp milletvekilleri tutuklandı. Partinin açıklamasına göre Komisyonlara ve Genel Kurul'a katılmayacaklar.

Yarın meclisten çekilme kararı alabilirler mi?

Alabilirler!

Peki cumhuriyet tarihinde ilk yaşanacak olayın sonucu ne olur derseniz?

Söylemeye çalışayım.. Amerika'daki seçim sonuçları da ülkemizin siyasi atmosferini değiştireceğini göz önüne tutarak gerek Ortadoğu politikasında gerekse ülkede yeni sayfaların açılacağını düşünmekteyim.

Bir kere terör örgütü Pkk koşulsuz silahları teslim edecek.

Bu bir.

İkincisi;

Hdp'ye yapılmış olan mağduriyetten güç alarak ülke partisi konumuna gelecek ve önümüzdeki süreçlerde ülke yönetimine de talip olabilecek diye öngörmekteyim.

Hdp'yi sevseniz veya sevmeseniz dahi eğer Washington tarafından desteklenirse (-ki büyük olasılıkla destek göreceğini düşünüyorum) ülke yönetiminde görev alabilir.

Öyle ya, terör örgütü silah bıraktıktan sonra geriye bir şey kalıyor mu? Kalmıyor!

Bölünme söz konusu da olmayacağına göre Hdp ülkeyi neden yönetemesin değil mi? (Tabi ülke partisine dönüştükten sonra)

Madem bin yıldır Kürt halkıyla içiçe yaşıyoruz, madem Kürt halkıyla et-tırnak olmuşuz, kız alıp vermişiz, madem Kürt kökenli vatandaşlar bizlerin kardeşleridir neden ülke yönetimine talip olmasın? Üstelik terörün sıfırlanmış olduğu ülkede?

Benim görüşümü öğrenmek isterseniz, dünyadaki tüm sanatçılar ve sanat ruhlu insanların bir arada yaşayabileceği dünyanın herhangi bir yerinde ülke kurulmasını istemek ve sevgi üzerinde kurulmuş ülkede insan gibi yaşamaktır. ( e tabi gerçekleşmesi mümkün değil gibi görünen bir durum olduğunu biliyorum) Ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır.

Amerika'nın yarın gerçekleştireceği başkanlık seçiminden sonra uzun uzun konuşacağız..

Kalın sağlıcakla..

 
Toplam blog
: 2327
: 450
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..