Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '17

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Her Üç Çocuktan Birinin Gözü Bozuk!

Ders zilinin çalmasına sayılı günler kala okul kayıtları yaptırıldı, kıyafet ve kırtasiye alışverişi tamamlandı. Maalesef pek az ailenin aklına, çocuğunu doktora götürmek geldi. Özellikle göz bozukluğu gibi okul başarısını doğrudan etkileyen sorunların ders zili çalmadan çözülmesi gerekiyor.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan Sunay, göz bozukluğunun çocuklar arasında sık görüldüğünü ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Türkiye’de her üç çocuktan birinde göz sorunu olduğunu vurgulayan Sunay, “Okul çağına gelmiş ya da öğrenimine devam eden çocukların göz muayenesinin geç kalınmadan yapılması gerekiyor. Zamanında göz problemini tespit etmek, öğrenme güçlüğünü önlemek açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Sunay; şaşılık, miyop, hipermetrop ve astigmatın çocuklarda en sık görülen sorunları olduğuna dikkat çekti: “Göz kayması, gözlerde titreme, göz kapağı düşüklüğü, yaşarma ve çapaklanma, şişlik, bir gözü kapatarak bakma, çok yakından okuma ve TV’yi yakından izleme, gözleri kısarak bakma, baş ağrısı, sakarlık ve ailede göz hastalığı hikayesi varsa mutlaka bir hekime başvurulmalı. Çocuğunuzun herhangi bir sorunu olmasa bile düzenli olarak her yıl göz muayenesi olması gerekir.”

Dikkat dağınıklığına neden oluyor

Belirgin göz kayması olan bazı çocuklar, sosyal hayattan kopabilir, bazıları da hiperaktif olabilir. Miyop, hipermetrop ve astigmatı olan çocuklarsa okuma yazma sırasında çabuk sıkılır ve dersi takip etmekte zorlanır.

Onu tembellikle suçlamayın!

Sunay aileleri ve öğretmenleri şöyle uyardı: “Ebeveynler çocuklarını izlemeli, derslerinde başarısızsa tembellikle suçlamak yerine bir göz muayenesine götürmeli. Göz hastalıklarında erken teşhis çok önemli. İleride tedavisi mümkün olmayan bir sorunla karşılaşılabilir. Ailelerin dikkat etmediği göz sorunlarını öğretmenleri de fark edebilir. Özellikle, göz tembelliği 9 yaşından sonra giderilemeyen bir göz bozukluğudur.”

Gözlük korkusu yaşayabilir

Çocuklar genellikle arkadaşları arasında dalga geçileceği korkusuyla gözlük takmak istemiyor. Ancak gözlük takmanın neden gerektiği, takmazsa daha önemli sorunlar yaşayabileceği çocuğa anlatılmalı. İleride lazer operasyonlarıyla gözlük takmak zorunda kalmayacağı bilgisinin verilmesi çocuğun tutumunu değiştirebilir. Yaşına uygun, istediği renk ve modelde, burnunu acıtmayan gözlük seçilirse, uyumu kolaylaşabilir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!