Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
421
 

İbadet Allah rızası için yapılır, ibadete neden borç diyorsunuz; hâşâ Allah tüccar mı?

İbadet Allah rızası için yapılır, ibadete neden borç diyorsunuz; hâşâ Allah tüccar mı?
 

İbadetler Allah tarafından dinin mensuplarına farz kılınmıştır. İbadetlerin de malum belli sayıları, süreleri, miktarları vardır. Müminler bu durumu dikkate alarak yerine getirilmeyen ibadetler için kişinin borçlandığını söylüyorlar. Elbette bu bir kısım kimselerin kafasını karıştırıyor.

İhtimal ki ibadet borçtur diyecek ve sizi ikna edecek. Çünkü dinde bir kişiyi ikna etmeniz için konuyu akılla izah etmeniz gerekmiyor; Allah böyle dedi denilmesi yeterli. Yani ama sonuçta bizler de okuyoruz. Allah yerine getirmenizi emrettiğim ibadetler bana karşı borcunuzdur demiyor. “Farz”ın çok daha farklı bir anlamı olmalı.

Borç dünyevi bir kavram ve Allah’ın büyüklüğüne yakışmıyor. Sonra ibadete borç derseniz borcunuzu ödemediğiniz gibi ibadetinizi de yapmayıverirsiniz. Oysa Allah’ın farzı daha ulvi bir mana ifade ediyor.  Allah’ın emrini yerine getirmek ile Allah’a borcunu ödemek farklı.

İbadetler dinin gereğidir, yerine getirmezseniz günahkâr olursunuz. Buna göre hesap vereceksiniz, cennetiniz cehenneminiz buna göre olacak. Bunun için de borçtan daha fazlası gerekir. Beş rekâttan üçünü kıldım ikisi borcum olsun deyince ibadeti hafife almış olursunuz. Sizler bizlere Allah’ın adını bin bir tekbirle dua sela ile söyletirken kendiniz böyle olamazsınız. İbadetler bütündür, yarısı şimdi yarısı sonra olmaz; borcun taksit taksit ödenmesi gibi bir şeydir bu.

Allah ibadetleri kendisi için ahlak ve öğütleri de bizim için öngörmüştür. Ahlak ve öğütlerde şaşabiliriz ama ibadetleri hafife almak olmaz. İçki içersen günah işlemiş olursun ama örneğin namaz yok dersen dinden çıkarsın. Bu kadar önemli olan ibadetler nasıl borç şeklinde ifade edilebilir ki… İslam’ın beş şartına bakınız, hepsi de ibadetle ilgili. Neden ahlak üzre şart yok? Çünkü ibadet dinin esası, Allah’ın zatıyla ilgilidir. Böyle bakkal defteri çevirir gibi borç morç derseniz olmaz.

 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim: Bu yazınızı çok beğendim. Sanki ben yazmışım gibi geldi bana.Hayat özeldir Paylaşılmaz başlıklı yazınızı yoruma kapatmışsınız.Orada Bedreddin'in torunlarına ateş ediyorsunuz.Kızma Kerim Bu dünyada Paylaşım yalancıların, dolandırıcıların. Sizin ayakkabı kutunuz yok mu? Belki içinde yeşil, yeşil dolarlarda var.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 02.10.2014 10:34
Cevap :
Sağ olasın şairim...Düşüncelerimiz tam olarak uyuşmasa da dost adamsın vesselam...  04.10.2014 21:49
 

Satırı satırına katılıyorum.Mükemmel bir şekilde izah etmişsiniz.Bir mümin olarak teşekkür eder,hayırlı Bayramlar dilerim.

yılmaz çetingöz 
 26.07.2014 15:20
Cevap :
Sağ olun Yılmaz bey hayırlı bayramlar.  30.07.2014 12:21
 

Merhaba Kerim bey, anlamlı bir yazıydı, borçlanmayı ise gücün elverdiği biçimde algılıyorum. Yoksa Allah cc hiç bir kuluna gereğinden fazla yap demiyor. Farz olanlar Allah için, sünnetler ise sav. Sevgili peygamberimiz Muhammed içindir. Keşke nefislere kurban olmasa insanoğlu. Ama kim ne kadar yapar, bunun ecrini Mevlam elbette verecektir. Ama günümüzde ki duruma bakıyorum da, hayıflanıyorum! Neden mi? İstisnalar kaideyi bozmaz ise de, kata kulli aldatmacalar o kadar çoğaldı ki, nerede safi bir kalp ihlaslı insanlar? Herkes herkese kuşkucu gözlerle bakabiliyorlar ise. Saygılarımla Kerim bey, şimdiden güzel bir bayram temennilerimle.

gülsen tunçkal 
 26.07.2014 13:32
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.  30.07.2014 12:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6291
Toplam yorum
: 15348
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster