Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
390
 

İdam cezası geri gelmeli mi?

Kayseri’de şeker toplamaya giden çocuklarının vahşice öldürülmesinin ardından idam cezası tekrar geri gelmeli mi konusu yeniden tartışılmaya başlandı. Bazı siyasiler de idamın gelmesi için destek veriyorlar. Benim kişisel fikrimi sorarsanız, idam cezası geri gelmeli. Bu görüşü, benim gibi eğitimli birine yakıştıramayanlar olabilir. Ancak, ben vicdanıma dayanarak görüşümü iletiyorum. İdam, çok nadir uygulansa da, bir köşede muhtemel ceza olarak kalmalı. Ağırlaştırılmış müebbet cezası var deniyor. Ama bu ceza da hakkınca uygulanabiliyor mu? Her ceza ve kural bizde, eninde sonunda sulandırılıyor. Suçu işleyen iyi hal, tahrik indirimi, af vs. gibi gerekçelerle eninde sonunda çıkıyor. Toplumun vicdanı yara alıyor. Tecavüz, katil gibi suçları işleyen caniler hak ettikleri cezayı alsalar halk galeyana gelip onları linç etmeyi ister miydi? 

Bu satırları bile yazamıyorum, elim titriyor. Cezalar suça denk olmadığı sürece halk suçluyu adalete teslim etme alışkanlığından vazgeçecek, onun cezasını eliyle verecek, bazen de ceza vermek için mafyatik yapılardan yardım isteyecektir. Bunların gerçekleşmesini istemeyiz herhalde. Adalet adil olmazsa, bu sefer hukukdışı yönelimler artacaktır. Madem idam bu kadar canice bir ceza, neden ABD hala uyguluyor? AB ülkelerinden birinin ABD’nin bu yaklaşımıyla ilgili bir eleştiri duydunuz mu? Madem idam ilkel bir uygulama, neden Saddam idam edildi ve bir de TV’de bu idam teşhir edildi? Din bile günah işleyeni korkutarak tehdit ediyor, hayal edilemeyecek bir cehennem tasviri çiziyor. Elbette ki, Hanımın Çiftliği dizisinde gösterildiği gibi, idam edilenin teşhir edilmesine karşıyız. Tabii ki, idamı devletin kendi ideolojisini tatbik etmek için bir baskı unsuru olarak kullanmasına karşıyız. Adnan Menderes’in ve Deniz Gezmiş’lerin idamına da karşıydım. Ama idam cezası olmalı, çok nadir de olsa uygulanmalı ki, Apo’lar Nelson Mandela muamelesi görmesin. Peki bu tür tartışmaları yapmanın anlamı var mı? Aslında yok. Çünkü biz AB’nin esiri olduğumuz için idama karşı da olsak, onaylasak da o ne diyorsa ona uymak zorundayız. Başka türlüsü geçmiş olsun. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir eğitimci olarak ben de benden beklenmeyecek bu sözleri söylüyorum, çünkü kendi bloğumda da kaleme aldığım gibi ya Kayserili ailenin yerinde ben olsaydım ... O zaman kesin idamla birlikte işknece bunlar için gelsin derdim, gerçi işkence hiç gitmedi ya neyse ...

Mustafa Tunç 
 10.04.2011 22:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 01.02.11
 
 

ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. İlgi alanlarım edebiyat, sinema, tiyatro, TV..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster