Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '10

 
Kategori
Tarih
 

İki prens iki Hükümdar'a karşı

İki prens iki Hükümdar'a karşı
 

I. Murad dönemi Osmanlı Sınırları


Olay I. Murat dönemi yaşanmıştır. Bu sebeple bu dönemi baştan sona da bir anlatalım.

I.Murat, ikinci Osmanlı Padişahı Orhan Gazi’nin altı oğlundan ikincisidir. Annesi Nilüfer Hatun’dur. Ağabeyi Rumeli Fatihi lakaplı Süleyman Paşa’nın bir av sırasında attan düşerek ölmesi üzerine Padişahlık yolu onun için açılmıştır. Trakya’daki fetihlerde ağabeyinin yerini almış, birçok kalenin alınmasında başrol oynamıştır. Babasının 1362’de ölümü üzerine Osmanlı tahtına çıkmıştır.

İlk iş olarak elden çıkan Ankara’yı geri aldı. Sonra Bizans’ın üzerine giderek Rumeli fetihlerini devam ettirdi. Fetihler hızla ilerleyince Bizans, Osmanlı ile anlaşmak zorunda kaldı. I.Murat, bu sırada tahtını da garanti altına almak için kardeşleri Şehzadeler Halil ve İbrahim’i ortadan kaldırdı. Fakat hiç beklemediği bir şekilde en küçük oğlu Savcı Bey ile uğraşmak zorunda kaldı.

Savcı Bey, I.Murat’ın oğullarının en küçüğü. Abileri de Bayezid ve Yakup Çelebiler idi. Üçü de sırasıyla Kütahya, Karesi ve Bursa’da Sancak Beyliği yapıyorlardı. I.Murat, küçük oğlunun edindiği geniş nüfustan kuşkulanarak onu gizlice takibata aldırmıştır.

Osmanlı’daki benzer durum Bizans’ta da yaşanmaktaydı. Bizans İmparatoru İoannes’in oğlu Andronikas, babasının kendisine haksızlık ettiğini düşünüyor ve kardeşi Manuel’in parlamasını hazmedemiyordu. Andronikas aynı fikirleri taşıdığı Savcı bey’e haber göndererek birlikte isyan etmeye karar verdiler. Savcı Bey de tahta çıkmak için can atıyordu.

Babalarının Anadolu’da seferde olmasını fırsat bilen iki Prens birlikte isyan ettiler. Babaları I.Murat ve İoannes anlaşma gereği birlikte Anadolu Beyleri üzerine sefere çıkmışlardı. Prenslerin planları istedikleri gibi gitmedi. Zira ikisi de babaları tarafından gizlice takip ettiriliyordu. Babaları durumu hemen öğrendiler ve sefer son verip hızlı şekilde geri döndüler.

Savcı Bey babası ile Terkos civarında savaşmış fakat kaybetmiştir. Prensler Dimetoka kalesine sığınmışlardı. İkisi de kolaylıkla ele geçirildi. Yakalanan Savcı Bey, hala babasına dikleniyordu. I. Murat, ihanetin cezasını oğluna önce gözlerine mil çektirerek sonra da boğdurarak verdirdi.

Andronikos'un akibeti de benzer olacaktır. I. Murat, Bizans İmparatoru İoannes'e oğlunun gözlerine mil çektirmesini söyler. İoannes, I. Murat'ın İsteğini yerine getirir. Hatta biraz daha fazlasını yapar. Andronikos'un oğlu yani küçük torununun gözlerine de mil çektirir. Andronikos, Savcı Bey'e göre şanlı sayılabilir çünkü en azından hayatı bağışlanmıştır. Andronikos bundan sonra "Kör andrnikos" olarak bilinecektir. Kör denmesine rağmen yine de tamamen kör olmadığı söylenir.

I.Murat’ın Rumeli’deki başarıları Anadolu’da hem halk hem de beylikler nazarında destekçilerini arttırmıştı. Bu durum ezeli rakip Karaman Beyliğinin pek hoşuna gitmiyordu. Osmanlının Gaza politikası Anadolu’da o kadar etkindi ki Karaman Bey’i de Osmanlının nüfusunu kırabilmek için daha büyük gazalara girişebileceğini göstermek istiyordu. 1367’de Latinlerin hakimiyetindeki Gorikos Kalesine sefer düzenlendi. Ancak başarısız oldular. Bu durum Karaman’ın itibarını iyice sarstı. Üstelik bir de Frenk Yazısı savaşında Osmanlıya yenilince, Anadolu’daki Karaman itibarı sıfırlamıştı.

Bu savaştan sonra tüm Anadolu Beyleri, Karaman da dahil, Osmanlı hakimiyetini kabul ettiler.

Karaman Bey’in saldırısından çekinen Germiyan Bey’i kızını I. Murat’ın büyük oğlu Bayezid ile evlendirerek Osmanlının korumasını garantiledi. Osmanlı bu evlilik sayesinde Kütahya –Tavşanlı bölgesini çeyiz olarak topraklarına kattı. Karaman baskısından kurtulmak isteyen Hamid Beyliği de Akşehir, Beyşehir, Seydişehir, Yalvaç ve Karaağaç’ı 80 bin altın karşılığı Osmanlıya sattı.Hamid Beyliği yüzünden Osmanlı ile Karaman Beyliğinin arası iyice açılmıştı. Bu yüzden birkaç kez savaştılar ve Karaman hep başarısız oldu.

Rumeli fetihleri devam ederken Edirne gibi önemli bir şehir ele geçirilmişti. Ardından Sırpsındığı ve Çirmen savaşlarında büyük zaferler kazanıldı. Sırp Prensliklerinin birçoğu ve Bulgar krallığı Osmanlı hakimiyetini tanımak zorunda kalmışlardı. Sınırlar Arnavutluk’a kadar dayandı. Bizans’ın Avrupa ile karadan bağlantısı kalmadı.

Bu sırada Timurtaş Paşa komutasındaki Osmanlı öncü birlikleri, Ploçnik’te Sırp kuvvetlerince pusuya düşürüldü ve ağır bir yenilgi alındı. Bu küçük zafer hristiyanların Osmanlı’ya karşı ilk başarısı idi. Bu durum onarı cesaretlendirdi. Kalabalık bir haçlı ordusu oluşturuldu. I. Kosova savaşında bu haçlı birlikleri ağır bir yenilgi aldılar. Artık Tuna’nın güneyinde Osmanlıya direnecek bir güç kalmadı.

Zaferin ardından savaş alanını dolaşan I. Murat’ın yanına Sırp despotunun damadı Miloş Obiliç, Müslüman olacağını ve önemli bilgiler vereceğini söyleyerek yaklaştı. Koynunda sakladığı hançeri I. Murat’a sapladı. Ağır yaralanan Osmanlı Padişahı şehit oldu. Hemen büyük oğlu Yıldırım Bayezid çağrıldı hükümdar ilan edildi.

*Gorigos Kalesi: Kız kalesi olarak bilinen Mersin-Erdemli’deki denizdeki ada kale.

 
Toplam blog
: 152
: 10713
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB DENİZLİ  AĞRI AFYON  ..