Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '14

 
Kategori
Oyuncaklar
 

İlk oyuncaklarımız

İlk oyuncaklarımız
 

İlk Oyuncaklarımız :)


 0-3 ay: İlk dönemlerde yumuşak olan, çıngırağı veya titreşimi olan, bir yerlerini çekiştirmeye uygun ve mümkünse beşik ya da pusete asılabilir olan oyuncaklar makbul. Rengarenk oluşları ile renkleri yeni seçen miniklerimizin ilgisini çekiyorlar. 

İlk oyuncağımız Babyshower partimde canım arkadaşım Funda' nın hediyesi olarak gelen "Çılgın Zürafa" mızdı :) Aslında adı kutusunun üstünde yazdığı şekliyle "Çıngıraklı Zürafa" imiş ama ben onu yanlışlıkla "Çılgın Zürafa" diye okumuşum ve öyle kaldı :) Adına şarkılar mı bestelemedik; "Çılgın Zürafaaaa, Çılgın Zürafaaaa, Nerdeymiş?, Burdaymış! Çılgın Zürafaaaa" şeklinde :))) Miniklerimin en başlarda en sevdiği ve çokça vakit geçirdiği oyuncağımızdı bu çılgın zürafacık. Çıngırağı var, dişliği var, yumuşak ve makineye atılabilir oyuncaklardan, Fisher-Price marka ve rengi solmadı ya da zarar görmedi yıkandığında. Yakına kadar dişlik olarak kullanmaya devam ettik pusetimize asarak. Oyuncak_34033761lllllllSonra göz doktorunun önerisi ile kırmızı ve sallantılı bir oyuncak almamız gerekti. Babamız da gitti bu kırmızı Londra otobüsünü aldı :) Babamızın aldığı ilk oyuncak olarak kayıtlara geçti. Mamas&Papas marka. Çamaşır makinesinde yıkanabilen yumuşak oyuncakgillerden, asılabiliyor pusete ve ana kucağına. Tek dezavantajı renginin hafif solmuş olması yıkandıkça.755801900???????????????????????????????3-6 ay: Hala yumuşak ve sallantılı oyuncaklar makbul ama daha kompleks olanlarına geçilebilir bu dönemde. Elde tutmanın gelişimi için çıngırak devreye giriyor. Çıngırak 3 aydan önce de alınabilir aslında, ben bir kısmını o dönemde almıştım.

Kızlarıma dördüncü aylarında bu oyun halısını aldım: Tiny Love Maymun Adası. Çok sevdiler tabii ilk başlarda. Yuvarlanıp halıda durmaz olduklarına oyun halısı olarak kullanmayı bıraktık, üstündeki oyuncaklarla oynadılar ayrı halde. Tüm parçaları makinede yıkanabiliyor. Toplam 6 tane oyuncağı var. Bence bebeğin iki veya üçüncü ayında alınabilir bir oyuncak.tiny_love_gymini_maymun_adas__jimnastik_hal_s__280411083553tiny191107_002381ıııııııııııııııı (6)El çıngırağı olarak Fisher-Price marka bu minik fareciği almıştım. Ancak pek ilgilerini çekmedi. Çıngırak sesi çok az çıkıyor, ondan olabilir belki diye düşünmüştüm.UntitledAldığım bir diğer çıngırak da aşağıdaki resimde uyurken kızımın üstünde duran çiçek şeklindeki Baby Fehn marka çıngırak idi. Bunu ilk gördüklerinde biraz ilgi gösterseler de pek popüler bir oyuncak olmadı.1ıııDaha sonra Playgro marka bu çek-bırak titreşimli oyuncağı aldım. Plastik kısımları sağlıklı, makinede yıkayınca solmadı.Oyuncak_61294120131128_190855Hediye gelen bu konuşan kitabı kızlarım çok sevdi. Pilli, düğmesine basınca ve sayfaları çevirince müzikli tekerleme söylüyor oyuncak kitabımız. İlk zamanlarda çok bilinçli oynamadılar ama zamanla sayfalarını çevirmeyi, müzik çalması için düğmeye basmayı öğrendiler. Gittiğimiz her yere yanımızda götürdüğümüz başucu oyuncaklarımızdan oldu kendisi :)Oyuncak_19616031kkkkkkkkkkkkkkkPlastik şişelerin içine mısır, makarna taneleri vs koyarak ben kendim de çeşitli çıngıraklar yaptım kızlarım için. Bunlardan şu an elde kalmış en sağlam olanı bu aşağıdaki :) Çıngırak oyuncaklardan daha fazla ses çıkardığı için sevdiler, oynadılar. En büyük faydası tutmalarının gelişmesi oldu. Zira bu minik pet şişeleri tutmak onlar için daha zor, minik ellerine göre büyük ve kavraması zor olduğu için daha çok kas kullanmaları gerekiyordu.20140531_131058

IMG_0315Ayrıca evde mevcut olan ve kızlarıma zararı olmayacağını düşündüm her "şey"i oyuncak olarak kullandık. Mutfaktaki kaplar, plastik bardaklar, kutular, çamaşır sepeti, kağıt peçete ruloları vs. Eskiden bu kadar oyuncak mı varmış? Havludan bebek, ayakkabıdan araba yapıp oynarmış annelerimiz, babalarımız :) Neticede yaratıcılıkları ve hayalgüçleri gelişmiş. Ben de çocukluğumda farklı şeyleri başka birşeylere benzeterek evcilik oynadığımı hatırlıyorum. Bu sebeple kızlarımın ıvır zıvır şeyleri kullanmalarını destekliyorum oyalanmaları için. Hala evimizde onlar için zararlı olmayacak her şeyle oynamakta, oyalanmakta özgürler. Pahalı oyuncaklar arasında kaybolup gitmiş olmalarını istemem asla. O nedenle az ve öz tutuyorum oyuncak miktarını ve yeni gelen olunca eskileri kaldırıyorum.  1kkk 1kkkkkkkkkkkk (3) 1ll6-9 ay: Yavaş yavaş yerde yatmaktan oturma pozisyonuna geçen bebekler için oyuncak portföyünün de ciddi olarak değiştiği bir dönem bu. Yerde yuvarlanmaya uygun yumuşak toplar, oturarak önüne alıp oynamaya uygun kutular, iç içe geçen halkalar vs bu döneme en uygun oyuncaklar.

Bu yumuşak top, markasını unuttum, içinde çıngırağı ile ses çıkarıyor ve aynı zamanda rengarenk oluşuyla ilgi çekiyor. Başta benimkiler pek anlam veremedi ama sonra yavaş yavaş birbirimize yumarlama, havaya atma, elden ele "al-ver" oynamaya başladık bu topla. O nedenle oturmaya başladıktan sonra top alınmasını öneririm ben.Oyuncak_493857

Top olarak bir de bildiğimiz plastik bakkal topu almıştım. onunla da birbirimize atmaca, yuvarlamaca, elden ele vererek "al" ve "ver" kelimelerimi öğrenmece gibi aktiviteler yaptık. Bu yumuşak topla da benzer oyunlar oynamıştık. Havaya atıp tutmacayı da yumuşak topla yapabilirsiniz, zarar verici değil.

Bu Acıbadem' in hastane çıkışları ile verilen minik yastıkları bizim için uzun süre oyuncak olarak kullanıldı. Yerde yuvarlanırken bu yastıklarla boğuşurlardı kızlarım. Üstündeki arı şeklini göstererek "aaarıııı vız vız vız" diye kendi bestelediğim bir şarkıyı söylerdim onlara. Çok hoşlarına giderdi :)1jjjjjHediye gelmiş olan bu Chicco mama sandalyesi oyuncağını mama sandalyesine geçtiğimiz 7-8 aylarda kullanmaya başladık.CHICCO~2Fisher-Price'dan bu iç içe geçen halkaları aldım. En başından beri amacına uygun kullanılmadı :) 1 yaş itibariyle kullanımı önerilen oyuncak bu dönemde dişlik olarak, kafaya koyulacak şapka olarak, sarı çubuğunu bir yerlere vurmak için sopa olarak vs. kullanmaya yaradı :)Oyuncak_339629120140202_190912Bu şekilli küpleri kutuya atmaca oyuncağını en çok Nil'im seviyor :) İlk başlarda dişlikten öte bir işlev yapmadı ama yaşlarına geldikçe anlam kazanmaya başladı. Şu an beraber oturup şekilli blokları uygun deliklerden atıyoruz.  Oyuncak_340131020140203_130301

1kkkkkkkkkkBabamızın İtalya'dan aldığı bu oyuncağımız şu ana kadar en afillisi oyuncaklarımız içinde :) Baştan beri tüm parçaları birarada ve amacına uygun kullanıldığını görmedim ben :) Ne kadar çabalasam da olmadı. Ama her bir parçası ayrı ayrı oyuncağımız oldı. Topları süper, içinde minik boncuklar var, ses çıkarıyor. Onlarla değişik oyunlar türetmek mümkün oldu. Üç tane olan renkli blokların kenarlarındaki minik oyuncak detayların da her biri ses çıkarıyor, dönüyor, titriyor vs. Onlarla da oynadılar. Alttaki mavi müzik çalan kısmı içine top atarak çok severek oynuyor Ela. Geçenlerde hepsini ilk defa biraraya getirdim ve fotosunu çekebildim :) Ki yine de topun biri eksikti :) Aslen böyle kule gibi dizip topları tepesinden atıyorsunuz, içinden geçip en alttaki mavi kısma çarpınca müzik çalıyor. Kenardan çıkan topu alıp tekrar içine atıyorsunuz yukarıdan. 20140531_1312379-12 ay: Bu dönem daha çok legolara giriş ve daha kompleks oyuncaklarla gerçek anlamda oynamaya başlama dönemi. Emekleme, sıralama hatta bazı bebeklerde yürüme vs de başladığı için bu dönemde buna yönelik emekleme arkadaşları, ilk arabam gibi oyuncaklar kullanılmaya başlanabilir.  20140617_2203546-9 ay döneminde aldığım ama kullanım önerisi 12 ay ve üstü olan şekilli küplerin atıldığı kova ve halkaları dizme oyuncaklarımızı bu dönemde daha amacına uygun şekilde oynamaya başladık. Artık sarı sopaya halkaları diziyoruz ve şekilli küpleri uygun deliklerden atıyoruz. Popüleritesini hala koruyan oyuncaklar oldular.

Mothercare'den aldığımız iki minik bebek, hediye gelen içinde düdük olan yumuşak hayvan oyuncaklar gibi başka bir kaç  oyuncağımız daha oldu ama kızlarım tarafından pek rağbet görmedi açıkcası. Arabalara ilgileri olduğunu keşfettikten sonra kırmızı bir araba almıştım onlara tahtadan. İki oynayıp onu da attılar bir kenara :)

Kızlarım daha doğmadan önce babannesinin getirdiği bu masal anlatan ayıcık da peluş türü oyuncaklarımızdan. Ancak kendisini oyuncak olarak pek kullanmadık. Genelde düğmesine basıyoruz, ninni söylüyor ve kızlarım o ninni ile uykuya dalıyor :)1lllllllllllllllll (3)Bana ait olan, bir gün bir çocuğum olursa ona kalsın diye sakladığım oyuncak hayvanlarım vardı. Şimdi kızlarım onlarla oynamaya başladılar :) Bu köpek ben 3 yaşındayken alınmış mesela. 29 yıldır benimle :)  Zavallının burnu koptu kayboldu, kırmızı deriden tasması vardı üzerinde beyaz kalp olan o da gitti. Minik kırmızı bir dili de vardı artık o da yok :) Ama kendisi her daim var, gayet sağlam. Makineye atıp yıkıyorum en fazla üç günde tamamen kurumuş oluyor.20140628_114830Bu ayıcık ve köpekçik de benim ortaokul ve lise yıllarında görüp beğenip aldığım minik yumuşak şeylerdi. Yatağımın üstüne dizerdim :) Şimdi kızlarım bunlarla evcilik oyanamaya başladılar. Ellerine kaşık alıp mama yedirir gibi yapıyorlar, sonra da ana kucaklarına koyup uyutuyorlar :) Bizim onlara yaptığımız gibi :)20140628_114811

dubleanne

 
Toplam blog
: 3
: 19938
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü lisans mezunu, Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü yüksek lisans..