Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '12

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
 

IMD MBA sıkça sorulan sorular

IMD MBA sıkça sorulan sorular
 

IMD MBA FAQ - isil tabag


Makina Mühendisliği öğrencilerinin katılımıyla yaptığım MBA sunumunda  IMD MBA hakkında sıkça sorulan soruların cevapları.

Sibel:  " IMD MBA programının ana özelliği nedir?"
IMD MBA programı “general  management” programıdır. İş dünyasına güçlü liderlik özelliğine sahip profesyoneller yetiştirir.
 
Vural:   "IMD MBA programının uzunluğu nedir?"
IMD MBA programı 11 ay sürer. Eğitim Ocak- Aralık ayları arasında verilir.
 
Melissa: " IMD programının ücretleri nedir?"
IMD MBA için tuition yani okul ücreti 60,000 CHF’dir.Kitaplar, ders materyalleri de 25.000 CHF. Konaklama ve yaşam için de 36.000 CHF düşünülmelidir. ( Currency Converter) 
 
Ali:  "IMD MBA burs olanakları neler?"
-IMD’de burs olanakları var. Ornegin lider özelliği olan iki öğrenciye kişi başı 30.000 CHF’lik burs var. IMD MBA Future Leaders Scholarship adı altında verilir.
 
-Asia, Africa/Middle East, Latin America, Eastern Europe and Western Europe/North America/Oceania alanlarından 5 kişiye ( her coğrafik alandan bir kişi olacak şekilde) yine kişi başı 30.000 CHF burs var. Adı IMD MBA Alumni Scholarship.
 
-Nestle’nin bir bursu var. Bir bayan öğrenciye veriliyor. 25.000 CHF. Gelişmekte olan ülkerlden olan adaylara öncelik veriliyor.
 
Bu arada seminerlerde Nestle deyince orada yanlış anlaşılmalar oluyor. Bu burstan Nestle çalışanları yararlanamıyor.
 
-QS MBA fuarına katılanlardan bir kişiye 10.000 USD burs veriyor. 
 
-Ayrıca IMD’nin iki Swiss bankasıyla anlaşması var. Max 65.000 CHF’lik eğitim kredisi yani loan alabilirsiniz.
 
 
Haluk:  "IMD MBA programının lider yetiştirdiğini vurguladınız. Bunu açar mısınız?"
IMD MBA programında kampus dışı yapılan çalışmalar çok güçlü. Bu çalışmalar sırasında kendi liderlik potansiyelinizi tartmanızı sağlıyor. Ayrıca nasıl bir lider olmak istediğiniz konusunda sonuca varabiliyorsunuz. MBA programı bittiğinde daha etkili ir lider olduğunuzu fark edeceksiniz.
 
Kıvanç: "MBA eğitimi için IMD’yi istiyorum. Ancak 3 yaşında bir kızım var. Ailemle gitmek durumundayım. IMD’in bu konuda verdiği destek nedir?"
IMD’nin kampus içinde Fransızca ve İngilizce eğitim veren bir kreşi var. 2-5 yaş arası çocuklar bu kreşe gidebilir. Kızınız bu yaş aralığında olduğu için bu kreşe gönderebilirsiniz. Ama bizde kreşler çalışan anneleri düşündükleri için akşam saat yedilere kadar uzayabiliyor . Burada ne yazık kı yarı zamanlı. E-mailinizi verirseniz size detaylı bilgi göndereyim. IMD Kindergarten Brochure
 
Bir şey daha aktarayım yeri gelmişken. Eşiniz de ilk gittiğinde zorlanabilir. Yeni yer , yeni yaşam. IMD’de partner programı isminde bir program var. Sizin ve ailenizin alışması için çalışmalar yapıyorlar. Onlardan destek lamka için partner2partner@imd.ch adresine email atabilirsiniz. IMD MBA Partner Program Brochure
 
Burak: " IMD , MBA mezunlarının iş bulmaları için nasıl yardımcı oluyor?"
Sadece IMD de değil her okulun kariyer servisleri var. Size CV, resume, mülakat teknikleri gibi konularda yardımcı oluyorlar. Ayrıca IMD için spesifik şunu söyleyebilirim. IMD her yıl mezunlarının biyografilerini broşür olarak basar. Class Profiles Broschure. Bu broşür tüm dünyada 5000’den fazla yöneticiye gönderilir.
 
Sanem: "IMD mezunları genelde hangi alanlarda iş buluyor?"
Çoğunlukla finans ve consulting. 2011 verilerine göre%63 Avrupa’da işe yerleşmiş.  Verdiğim linkten 2011 istatistiklerini görebilirsiniz. IMD Latest Placement Results from Career Service
 
 
IMD MBA veya diğer Business programları için sorularınızı bana isiltabag@okulariyoruz.biz adresine email atabilirsiniz.  
 
Işıl Tabağ
 
SKYPE: isiltabag
 
email: isiltabag@okulariyoruz.biz
 
 
 
 
 
Toplam blog
: 189
: 6400
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..