Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '15

 
Kategori
Yapı / İnşaat
 

İnşaat güvenlik ağı fiyatları etkenleri

Güvenlik Ağı Fiyatlarını etkileyen çok sayıda etken bulunmaktadır. Bunları başlıklar halinde sıralamak gerekirse;

Ham madde ve Fiyatları

Güvenlik ağları fiyatını ve dolayısıyla kalitesini etkileyen en önemli faktör, ağ yapımında kullanılan ham maddedir. Bu ham maddeler Polyamid ( Poliamid), Polipropilen ve Polyestertir. Ve karışım ham maddelerde olabilmektedir. Polyester- Polipropilen karışımı, Polyamid- Polyester karışımı vb.

Açık hava koşullarına en uyumlu ve dayanaklı ham madde Polyamid tir. Güvenlik ağı fiyatını yükselten ham maddedir. Yani en pahalı güvenlik ağıdır.

Orta Kalite ham madde olarak Polyester sayılabilir. Güvenlik ağı fiyatı olarak ta orta seviyelerdedir.

Daha düşük kalite ham madde olarak Polipropilen sayılabilir. En ucuz güvenlik ağı fiyatına sahiptir.

Ancak bu konudaki standartlar olan TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2  içerisinde Polyamid ve belli test sonuçlarını karşılayabilen kalitedeki Polipropilen ham maddelerine atıf yapılmıştır. Polyester ağlar anılmamıştır.

Tavsiyemiz güvenlik ağının fiyatlarından ziyade kalitesine bakmanız ve polyamid ağları kullanmaya çalışmanızdır.
Güvenlik Ağı Kalınlığı - Çapı

Güvenlik ağı fiyatını etkileyen faktörlerden bir tanesi de hangi ham maddeyi seçmiş olursanız olun, o ham maddeden örülen ağın et kalınlığı yani çapıdır. Tavsiyemiz min. 6mm çapında ağlar tercih ediniz.


Güvenlik Ağı Göz AralığıGüvenlik ağı fiyatlarını etkileyen bir diğer faktörde tercih edilen göz aralığı boyutudur. Bu konuda da uygun kullanım ölçüsü 10 cm x 10 cm ölçülerini geçmemek şeklinde olmalıdır.

İlave Malzeme Örtüsü Fiyatı

İsteğe bağlı olarak kullanılan ana ağ üzerine, daha küçük malzemelerin aşağı düşmesini önleyici olarak kullanılan örtü / file dir. Bu örtünün 2 cm x 2cm göz aralığında ve 2 mm çapında olması uygundur.İnşaatlarda ilave malzeme örtüsünün tercih edilmesi isteğe bağlıdır ve güvenlik ağı fiyatını platform bazında arttıran bir diğer etkendir.
Düğümlü El örgüsü / Düğümsüz Makine Örgüsü

 

El örgüsü ile hazırlanan ağlar düğümlü ve ekli olarak üretilmekte, makine ile üretilen ağlar ise düğümsüz ve eksiz olarak üretilmektedir. Kalite veya testlere dayanım açısından çok farkları yoktur.
Makine örgüsü olanlar daha seri olarak hazırlanabildiği için güvenlik ağı fiyatlarını bir miktar düşürmektedir.
 

Taşıyıcı Çelik Konstrüksiyon Kalite ve Fiyatı

İnşaat Güvenlik ağı fiyatlarını etkilen en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz ağı taşıyan ve ona istenilen pozisyonu veren ana taşıyıcı çelik konstrüksiyon karkas sistemidir. Burada kullanılan profil boyut ve et kalınlıkları sistem olarak güvenlik ağı konsolu fiyatını en çok etkileyen sebeplerin başında gelir. İnce ve zayıf profil kullanımı fiyat noktasında sizi memnun edebilir ancak tehlike anında pişmanlık fayda etmeyecektir.

Tercih Edilen Sistem Özellikleri

Güvenlik ağlarının taşıyıcı çelik kısmı içinde alternatifler söz konusudur. Güvenlik ağını ne kadar kaliteli seçerseniz seçin onu ayakta tutacak olan sistem kötü olduktan sonra yine toplam kaliteye ulaşamamış olursunuz.

Komple tek parça ağ kullanılarak en basit şekilde sadece çapraz payandalar kullanılarak kurulan sistemlerde çelik aksam çok basit ve yetersiz olabilmektedir. Sistem olarak en ucuz sistem olmasına rağmen üst katlara taşımak çok zahmetli ve yavaştır.

Parçalı ağlar kullanarak oluşturulan sistemler ise ( yandaki fotoğraf ) taşıyıcı sistem olarak daha güçlü, üst katlara taşımak hızlı ve zahmetsizdir. Sistem fiyatı biraz pahalıdır. İlgili Sayfamız;

 
Toplam blog
: 9
: 400
Kayıt tarihi
: 31.05.11
 
 

1978 yılında Burdur un Bucak ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimi Bucakta, İngilizce hazırlık d..