Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '22

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
 

İŞ DÜNYASI ve KADINLARIMIZ

 

“Köy Enstitülü, Atatürkçü bir babanın kızıyım.

Öğretmen babam, ‘Işık ol kızım, çevreni aydınlat!’ Görevini verdi.

Nurten Öztürk

***

Yine bir davet yazısı aldım. Kimden diye sorabilirsiniz. Yanıtlama yapayım. Arı gibi çalışan, kaliteli etkinlikler düzenleyen, koordineyi başarılı olarak yürüten Celal Toprak’tan…

***

7 Mart 2022 tarihinde “Dünyayı Kadınlar Kurtaracaktemasıyla yayınlanan Türkiye’de İş DünyasıDergisi 5. sayısının tanıtımı, Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi’yle değerlendirildi.

Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Toprak’ın, Yazı İşleri Müdürlüğünü Hüsne Pamuk’un yaptığı derginin yayın kurulunda önemli adlar var.

Türkiye’de İş Dünyası Dergisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Yükselen Değerler” bölümünü Girişimci Kadınlara ayırdı.

Etkinliğe medya, iş ve girişimcilik ekosisteminin önemli adları katılırken etkinliğin açılış konuşmasını EGD Başkanı ve Türkiye’de İş Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak yaptı. “Bu özel ve anlamlı günde kadınlar gününe özel bir etkinlikte buluşmanın mutluğunu yaşadığını” belirten Celal Toprak“Kadınlar zorluklar için ve bunları başarmak için var. Kadınlar önümüzü aydınlatıyorlar. Tüm kadınların Kadınlar Günü kutlu olsun!” Örüntülü seçilmiş sözcükleri kullandı.

***

Derginin 5. sayısının kapağını nakışlayan OPET Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, yaptığı özgün konuşmada şunları dile getirdi:

“Bugün karşınızda bulunma fırsatı verdiği için başta Celal Toprak olmak üzere katılanlara teşekkür ediyorum. Trafik dedektifleri projesi ile trafik sorununa çözüm bulmaya çalıştık. Kadın gücü projemiz ile kadınlarımızı istasyonlara taşıdık. Mesleğin cinsiyeti yoktur dedik. Tüm kadınlarımızın gelecekte yaşama anlam katacağına ve dünyayı kurtaracaklarına inanıyorum. Biz kadınlar nefret değil sevgi istiyoruz. Karanlık değil aydınlık yarınlar istiyoruz. Savaş değil barış istiyoruz. Bunun için üretimde, ekonomide, siyasette, hayatın her alanında var olmak istiyoruz ve var olacağız. Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”

***

Yeri gelmişkenetkinliğin ilgi odağı olanNurten Öztürk ile ilgili önemli kimi bilgileri -hoşgörünüze sığınarak- sunmak isterim.

Mengen,1949+ doğumlu olan Nurten Öztürk, ilk ve ortaokulu Mengen’de tamamlayarak, Sinop Kız Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Fen Fakültesi Zooloji-Botanik Bölümü’nü bitirerek 1971 yılında Akşehir Öğretmen Okulu’na Biyoloji öğretmeni olarak görevine başladı. Aynı yıl okul arkadaşı Fikret Öztürkile evlendi.

Görev aldığı tüm okullarda laboratuar çalışmalarına öncelik verdi. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak aile şirketi olan ve 1980 yılında kurulan Öztürkler Petrol Ltd. şirketinde çalışmaya başladı.

Eşi Fikret Öztürk ile birlikte 1992 yılında İstanbul’a gelerek Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt şirketi olan OPET Petrolcülük A.Ş.’yi kurdu. Kuruluşundan itibaren şirketin her bölümünde aktif olarak görev yapan Nurten Öztürk; OPET’in; Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi, Tarihe Saygı Projesi ve Trafik Dedektifleri projelerinin fikir lideri ve yöneticisidir.

Sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimseyen OPET’in gerçekleştirdiği tüm projeler, Nurten Öztürk’ün öngörülü ve azimli tutumuyla; sürdürülebilir, sonuç odaklı ve toplumsal sorunların çözümüne yönelik olarak ekonomik kalkındırmayı destekleyici niteliktedir. Özellikle Temiz Tuvalet Kampanyası ile ülkenin çok önemli bir sorununa dikkat çeken Nurten Öztürk “Temiz Tuvalet Kampanyası” ile IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği ) sosyal sorumluluk büyük ödülüne layık görülmüştür. Nurten Öztürk,  2001 yılında Dünya Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada Yılın Kadın Yöneticisi ödülüne layık görülmüştür. 16 yıldır devam eden “Temiz Tuvalet Kampanyası” Türk Standartları Enstitüsü’nden davet almış ve TSE işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen standartlar İçişleri Bakanlığı’nca işyeri ve restoran tuvaletleri de dâhil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılınmıştır.  Bugün Türkiye’de sağlık bilgisi ve temizlik kavramlarına olan ilgi ve bu konudaki hassasiyet “Temiz Tuvalet Kampanyası”nın geldiği noktayı özetlemektedir.

2013 yılında iş dünyasının en prestijli organizasyonlarından Stevie Awards’ta Sağlık, Güvenlik ve Çevre Programı kategorisinde ödül alan “Temiz Tuvalet Kampanyası”na 2014 yılında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından “Etkililik Ödülü” verildi. Aynı yıl Game Changers (Oyunu Değiştirenler) Ödülleri kapsamında OPET, ‘İlham Ver’ kategorisinde ‘Temiz Tuvalet Kampanyası’ ile ‘sağlık bilgisi’ anlayışına yeni bir bakış açısı getirerek diğer markalara da bu konuda ilham verdiği için ödüle layık bulundu.

Yeşil Yol Projesi ise 2004 yılı TUHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) tarafından “Altın Pusula” ile ödüllendirilmiştir. Proje, İSO 2010 Yılı Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün ve Uygulama Ödülleri’nde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) dalında 3’üncülük almıştır. 2006 yılında Gelibolu Yarımadası’nda başlatılan “Tarihe Saygı Projesi” nedeniyle Çanakkale Rotary Kulübü Toplum Hizmetleri Üstün Hizmet Ödülü vermiş, aynı zamanda şehrin fahri hemşerisi de ilan etmiştir. Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ise Çanakkale iline katkıları nedeniyle Nurten Öztürk’e “Kent Hizmet Ödülü “ vermiştir. Tarihe Saygı Projesi ile TÜHİD Altın Pusula jüri özel ödülünü alan Nurten Öztürk, TBMM tarafından ülke yararına karşılıksız hizmette bulunan kişi ve kurumlara verilen 2007 yılı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür. Tarihe Saygı Projesi 2009 yılında ‘En Başarılı Koçlular Ödülleri’nde ‘Jüri özel Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan “trafik” sorununa çözüm bulmak amacıyla 2013 yılı sonunda duyurusu yapılan “Trafik Dedektifleri” Projesi ise; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü,  Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği (PEKAY) işbirliğinde ve OPET’in katkıları ile başlamıştır. Proje Proje ile 3-17 yaş arası çocuklar ve çocuklar kanalıyla büyüklere ulaşılarak 3 yıl içinde 1,5 milyon çocuk ve gencin trafik konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Proje, 2014 yılında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geleneksel hale getirdiği TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde ‘İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı yıl ‘En Başarılı Koçlular Ödülleri’nde İşbirliği Geliştirenler kategorisinde “Trafik Dedektifleri Projesi” ödüle layık görülmüştür.

Nurten Öztürk, 2015 yılında ise ‘Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ tarafından ”Yılın Kadını” seçilmiştir.  Bugün Nurten Öztürk’ün her biri markalaşan OPET Bilinçli Toplum Projeleri nedeniyle aldığı teşekkür mektupları ödül ve plaket sayısı yüz bini aştı. Halen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi olarak görev yapan Nurten Öztürk, iki erkek ve bir kız çocuk annesidir.

***

Nurten Öztürk’ten sonra konuşma yapmak üzere Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi Başkanı Senur Akın Biçer  kürsüde oldu. Biçer, bu zirvenin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Elite World Prestige Hotel’de gerçekleşen etkinlik kapsamında kadın girişimciler paneli de düzenlendi. Türkiye’de İş Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak’ın moderatörlüğündeki panelde, MRESCO Türkiye Group CEO’su ve Olivoyage Kurucusu Oya Zingal, Daikin Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Hülya Dinçer ve Noy Seramik Kurucusu Neslihan Deniz konuştu.

***

Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel FerhatSağlam ve Ahtapot Sosyal Medya Ajans Başkanı Hisar Uyar  başta olmak üzere iş, ekonomi ve medya dünyasının önemli kimseler etkinliğe katılım gösterirken etkinlik sonunda kadın girişimciliğine verdikleri desteklerden dolayı birbirinden başarılı iş insanlarına teşekkür belgeleri sunuldu.

***

Bu etkinlikte tekrar görüşme olanağı bulduğum ve yeni tanıştığım kimselerin adlarını da vermek isterim:

Masanın çevresinde birlikte olduğumuz;

* Focus Kurumsal Hizmetler Tedarikçisi Özlem Kasımoğlu,

* Dünyü Ek Ajans Pazarlama Müdürü Sait Ravanoğlu,

* Fotoğraf sanatçısı Mustafa Islak…

Ayrıca;

* Trakyam Üreten Kadın Kooperatifleri Başkanı Aynur Çeşmeliler,

* Onur Konuğu, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney,

* Kaligrafi Sanatçısı Fatma Çiçek Geyik

***

Kadın konu olurda şiir olmaz mı? Şiire dönüş yaparak Dünya Şairi Nazım Hikmet’in ‘Kadınlarımız’ başlıklı şiiriyle sizi baş başa bırakalım.

Kadınlarımız

Toprak öyle bitip tükenmez, /dağlar öyle uzakta,

Sanki gidenler hiçbir zaman

Hiçbir menzile erişemeyecekti.

Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle

Ve onlar

Ayın altında dönen ilk tekerlekti.

Ayın altında öküzler

Başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi

Ufacık kısacıktılar

Ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında

Ve ayakları altından akan

Toprak,

Toprak,

Ve topraktı.

Gece aydınlık ve sıcak

Ve kağnılarda tahta yataklarında

Koyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.

Ve kadınlar

Birbirlerinden gizleyerek

Bakıyorlardı ayın altında

Geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.

Ve kadınlar

Bizim kadınlarımız:

Korkunç ve mübarek elleri

İnce, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle

Anamız, avratımız, yârimiz

Ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen

Ve soframızdaki yeri

Öküzümüzden sonra gelen

Ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız

Ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki

Ve kara sabana koşulan ve ağıllarda

Işıltısında yere saplı bıçakların

Oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan

Kadınlar,

Bizim kadınlarımız

Şimdi ayın altında

Kağnıların ve hartuçların peşinde

Harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi

Aynı yürek ferahlığı,

Aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.

Ve onbeşlik şaraplenin çeliğinde

İnce boyunlu çocuklar uyuyordu.

Ve ayın altında kağnılar

Yürüyordu Akşehir üzerinden Afyon`a doğru..,.

Nazım Hikmet Ran

*

 

 
Toplam blog
: 782
: 1295
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..