Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '11

 
Kategori
İnançlar
 

İslamda Hırka-i Şerif ziyaretine bakış açısı

İslamda Hırka-i Şerif ziyaretine bakış açısı
 

Hırka-i Şerif


Ramazan ayında bir hafta sonu İstanbul’a gittim.Eşimin isteği ile Hırka-i Şerif ziyareti için gittik. O bayanlar tarafında ben ise erkekler tarafında bekliyorduk. Ramazan dolayısıyla oruçlu idim. Sabah saat 8.30 sıralarında orada idik. Sonunda erken gelmiştik. 9 sıralarında ziyarete açılacak diye bir söz duydum. Bekleyelim dedim. Biraz bakınca saat 1o açıldığı gösteren yazıyı gördüm. Niyetimizi bozmayalım diyerek sabırla beklemeye başladık. Bu evrede boş durmanın gereği yok tesbihim var zikirden başka yapılacak  güzel bir iş olmaz dedim.

İçimden zikre başladım.  İster istemez çevrendeki konuşmalar da kulağa geliyor. Bazı konuşmalara dünya işi tebessüm  edip “Allah(c.c)  ıslah ” etsin diye dua etmekten başka bir şey yapılmayacağını görüyorsun. İnsanların çoğu dünya halinde. Saat 10' a doğru bir anons ,trafik nedeniyle yarım saat  rötar.  Sabır etmeye devam. Sonunda ziyaret başladı. Yaklaşık 10 saniyeden daha az bir süre Hırka-i Şerif’ i görme ve ziyaret bitişi

Burada yanlışlara gelelim anlatmaya. Daha önce sandık  içinde olan Hırka-i Şerif artık cam bir adeta muhafazada ve bir bütün halinde duruyor. Tabi dikkatli bakıldığında belirli bölümlerinin epey deforme olduğunu görüyorsunuz.  Bu konumda olduğu için artık  Hırka-i Şerif artık Ramazan harici zamanlarda da ziyarete açılabilmeli ve ziyaretteki izdihamlar bu şekilde azaltılmalıdır.

Diğer konu ziyaretten insanlar ne anladıklarıdır. Orada bulunduğum sürede insanların Hırka-i Şerif hakkında az bir bilgi  sahibi olduklarını gördüm. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)  efendimizin her hareketi ve konuşmaları bir mesaj niteliğindedir. Hırka-i Şerif evet Miraç yolculuğundaki giysidir. Bugün herhangi bir kişi o giysiyi giydiği zaman miraca çıkması mümkün değildir. Miraç olayı Allah(c.c)ın  bir mucizesi ve bu olayla oluşanlar ise namazın farz kılınması gibi  Allah(c.c) biz kullarına lütfudur.  Peki neden Veysel Karani’ye verilmesini vasiyet ederek Hırka-i Şerif  bu şekilde günümüze ulaşmıştır.  Miraç konusu olsa Miraç konusunu anlatan çok fazla konu ve delil mevcuttur. Lakin Üveys’i tanımadığı halde Hz.Ömer (r.a) ve Hz. Ali(r.a) elindeki ve vücudundaki iki işareti söylemiştir. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimize bu bilgileri duyuran ve onu görmediği halde hissettiren güç Kainatı Yaradan Allah(c.c) tır.

Şunu düşünmemiz gerekmez mi. Üveys bilinen ismiyle Veysel Karani’yi bir bir Hırka-i Şerif olayı ile tanımanızı isteyen ve bu konuda Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) mi vesile tutan Allah (c.c) değil midir.  Veysel Karani ‘yi  ne kadar tanıyoruz. Bence Hırka-i Şerif ziyaretlerimizden önce Veysel Karani ‘yi tanımayı onu anlamaya çalışmamız çok önemli olacaktır.  Allah(c.c) sevgisi,Peygamber sevgisi ve ana sevgisi ne olduğunu ondan öğrenmeye çalışmalıyız.  Ziyaret esnasında sabırla beklerken onu, resulu ve kainatı yaradan Allah(c.c)ve kulluk görevini ne kadar yapıyoruzu düşünmek herhalde en doğru olan olacaktır.

 
Toplam blog
: 81
: 1191
Kayıt tarihi
: 13.02.11
 
 

Ben kimim? Ben 55 yaşında hekimlik sanatını icra eden bir kişiyim. Adım Selçuk Şensöz. Bugün için..