Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '09

 
Kategori
Siyaset
 

İslami sol

İslami sol
 

Peki yazıdaki gibi benzerlermi?


Secimler yaklaşırken bi ara ülke gündemini epey meşgul eden "İslami sol"u yazmak istedim.

Yılların CHP'lisi Ertuğrul Günay (şimdiki kültür ve turizm bakanı) ve yılların Refah Partili'si Prof Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun Müslüman kimlikli bir sol parti kurarak gerçekleştirecekleri 'Yeni Siyaset Girişimi – İslami sol’ Ertuğrul Günay’ın AKP ye katılmasıyla en azından şimdilik son bulmuştur.

Aslında Günay ve Bekaroğlu 'İslami solcu' olmadıklarını açıklamışlardı, ama yinede bence kavramın kendisi tartışmaya değer. Böylece yıllardır sürmekte olan kimlerin solcu olduğuna dair tartışmasıda yeni bir boyut kazanabilir. Özellikle de kimi 'solcu'ların 'sağcı' pozisyonlar alabildiği ülkemizde.

Sol ideolojinin aslında en önemli içeriği olan sosyalizm, "din" ve solcuların sık sık kullandığı ''özgürlük'' ile nasıl bir ilişki içindedir. Karl Marx’ın ''Din halkın afyonudur'' cümlesi aslında sol-din ilişkisini açıkça ortaya koymaktadır. Friedrich Engels ve Karl Marx`ın 'Komünist Manifesto'sunda; devletin, proletaryanın devrimci diktatörlüğünden başka bir şey olmadığından bahsedilmektedir. Böylece bireysel özgürlüklerin çok ta önemli olmadığı, devletin çıkarları uğruna kolayca göz ardı edilebileceği belirtilmektedir, tabi yine halkın çıkarları adına. Solun her hücresinde Marksist olgudan bir şeyler olduğundan bütün bunları özetlemeden geçemezdim. Hal böyle olunca da ortada İslamiyet’le çok temel bir uyumsuzluk oluşmaktadır.

'Bu felsefi ve ideolojik ayrılık bir kenara bırakılırsa, Müslüman kesimden sosyalizmin proletaryayı, fakirleri savunduğu ve eşit bir toplum hedef aldığını bu yönden de İslamiyet ile uyum gösterdiğini düşünenlerde yok değildir. Amaçlar aynıymış gibi görünüyorsa da araçların ne kadar farklı olduğunu "İslam vermeyi, sosyalizm el koymayı emreder" cümlesiyle özetlenebilir. Sosyalizm proletarya ve burjuvayı birbirinin zıttı iki pozisyona koyar. İslam ise, zekât ve sadaka ile zenginlere hayır yapmalarını emrederek, bu iki sınıfı mümkün olduğunca birbirlerine yaklaştırmayı amaçlar.

Sosyalizmin ideolojisi zenginlerin mallarına devlet mekanizmasıyla el koymaktır. Zekat-sadaka ile kollektivizasyonun ne kadar zıt olduğu aşikardır. Hayatı boyunca sosyalizm destekleyen Oscar Wilde, 'Sosyalizm ve İnsan Ruhu' adlı eserinde 'hayırseverlik, çok sayıda günahın anasıdır' demiştir. Sosyalistlerin niye böyle düşündüğünü başka yazımda anlatmaya çalışacam. Wilde aslında özgürlükçü ve savaş karşıtı bir insandı. “Özgürlük kanlı elleriyle geldiğinde onunla tokalaşmak zor olacak” sözleri yaşadığı çelişkileri anlatır gibidir.

Son olarak; sosyal devleti ezip gecen sistemlere, kapitalizmin ahlaksız olanına (neolibarizm) karşıyım, emeğe saygı diyorum peki ben şimdi solcuyum?

 
Toplam blog
: 18
: 1618
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

İstanbul Üniversitesi Deniz Biyolojisi anabilim dalinda arastırma görevlisiyim. Şuan doktora yapiyor..