Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '14

 
Kategori
İnançlar
 

İslamiyette cinsel yaşam

İslamiyette cinsel yaşam
 

internetten alıntıdır


İslamiyete baktığımızda rehber olarak alacağımız, temel olarak Kur’an-ı Kerim ve sahih hadislerdir. Kur’an' a baktığımızda insan yaşamını edeceği dualara kadar dizayn ettiğini görürüz. Örneğin Fatiha suredir ve Allah kelamıdır. Mealine bakalım. Kulun Allah’a yalvarmasını görürüz. Doğada tüm canlılarda cinsellik ve eş bulma olayı vardır. Bu doğadaki insan içinde geçerlidir. Kur’an-ı Kerim burada da rehberliğini yapmakta, sahih hadislerde bunu desteklemektedir.

evlilik1 

 

 

 

 

 

 

Önce Kur’an-ı  Kerimde evlilik konusuna bakışına değinelim. Evlilik ile ilgili 25 ayetin olduğunu görüyoruz. Nur suresi 32. ayetinde  ” Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.”  ifadesini görürüz ve evliliği desteklemektedir.  Zinayı ise yasaklar. İsra 32 de “ Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.”  

evlilik2 

 

 

 

 

 

Evlilik desteklenirken zina  ise yasaklanmaktadır. Ayrıca harama  bakmamaları husunda uyarı vardır. Nisa 30'da erkeklere “ (Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

Bunun karşılığı  ise Nisa 31'de kadınlara ” Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.”

Kuranda zinaya yaklaşmayın ve harama bakmayın demektedir. Evlilik desteklenmektedir. Evlilikte kadın erkek ilişkisi  “cima” olarak adlandırılmaktadır. Bende bu yazımda bu ifadeyi kullanacağım. Cinsel yaşamda iki ayet önemlidir. Bakara 222 ve 223. ayetler önemlidir.

222 – Ey Muhammed! Sana kadınların ay başı halinden de soruyorlar. De ki: O bir eziyettir Onun için ay başı halinde oldukları zaman kadınlardan çekilin ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendikleri zaman ise Allah’ın emrettiği yerden onlara varın, yaklaşın Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever.223 - Kadınlarınız, sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah’tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O’nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammed, müminleri müjdele!

 

 

evlilik3 

 

 

 

Bu ayetlerden anlaşıldığı üzere kadına yaklaşım Allah’ın emrettiği yerdendir. Bu da döllenmenin olduğu rahime ulaştıran vagina  cinsel birleşme organı olarak emredilmektedir. Anal ilişkiyi yasaklamıştır. Ayetlerden anlaşılacağı üzere menstruasyon (adet hali) durumu bir rahatsızlık hali olarak belirtilmekte ve kadına karşı yaklaşılmasını yasaklamaktadır. Lut kavminden anlaşılacağı üzere livata ve homoseksüel ilişkiyi  lanetlemektedir. Oral seks konusu direkt olarak Kur’an ayetlerinde geçmemekle birlikte Bakara 222 ve 223  bize bir konuyu daha hatırlatmakta. Bu da Allah korkusudur. Cunnilingus (oral ilişki)  bir sevişme değildir ve oral kavitede  ki mikroorganizmalar  değişik sağlık problemleri oluşturması söz konusudur. Tabi bir sevişme tarzı olmadığı için, oral ilişkinin bir süre sonra nefretimsi duygulara sebep olabileceği ve dolaylı olarak cinsel mutluluğu olumsuz yönde etkileyebileceği gerçeğini de hatırlatmak gerekir.

Özetleyecek olursak ; zina yasaklanmış, evlilik desteklenmiştir. Adetli kadına yaklaşmak yasaklanmıştır. Livata(anal birleşme) yasaklanmıştır. Cunnilingus (oral ilişki) ile ilgili ayet ve hadis olmamakla birlikte İslam alimleri sağlık ve ruhsal yönden sakıncalı bulunmuştur. Buradan anlaşılacağı üzere Allah bu konuda da kulunu korumakta ve doğru yolları kuluna anlatmaktadır. Esen kalın…

 
Toplam blog
: 81
: 1191
Kayıt tarihi
: 13.02.11
 
 

Ben kimim? Ben 55 yaşında hekimlik sanatını icra eden bir kişiyim. Adım Selçuk Şensöz. Bugün için..