Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Murat GÜLCEK - Yakamoz35

http://blog.milliyet.com.tr/gulcek

13 Şubat '08

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
789
 

İzmir ve Expo 2015

İzmir ve Expo 2015
 

expo 2015


Canım İzmir’imi Expo telaşı tuttu. Yoksa haberiniz yok mu ? Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan güzel İzmir’ im şimdide dünya kenti olma çabası içerisinde. İsterseniz ilk önce Expo’yu açıklayayım. Dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirebileceğimiz EXPO’lar, ülkeleri uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya toplar. Burada ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir.

EXPO, Exposition’ın kısaltmasıdır. Exposition’ın Türkçe karşılığı “Sergi”dir. EXPO’lar, “Dünya Sergisi” ya da “Dünya Fuarı” olarak da adlandırılır. EXPO’lar birer ticari fuar olmaktan öte eğitsel amaçlı birer tema ve kültür etkinliği olarak anılmaktadır. Bu tema ve kültür etkinlikleri; teknoloji, yenilik ve doğaya uyum gibi evrensel konuları hedef alarak tüm dünya ülkelerinin kültürel mirasları ile geleceğe yönelik beklentilerini harmanlamaya yöneliktir.

EXPO 2015 için Milano ile yarışan İzmir, bu hafta önemli sınavlarından birini verecek. İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenecek EXPO 2015 Sempozyumu için 200'ü aşkın Uluslararası Sergiler Bürosu delegesi, 13 Şubat Çarşamba günü İzmir’e gelecek. İlk sempozyum Ekim ayında düzenlenmişti. 2.Uluslararası sempozyum ise 13-16 Şubat’ta İzmir Kültürpark Fuar Alanında yapılacak.

‘Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkese Sağlık’ konulu sempozyum için 200'ü aşkın BIE delegesinin, 13 Şubat Çarşamba günü İzmir’e gelmesi bekleniyorEXPO 2015 adaylığı için çalışmaların hızla sürdüğü İzmir’de, 13-16 Şubat 2008 tarihleri arasında 2. Uluslararası Sempozyumda “Sağlık” ana temasın diğer beş alt tema ile birlikte daha ayrıntılı olarak ele alınacak.Bu sempozyuma farklı coğrafi ve kültürel kökenden konunun uzmanları davet edilerek ana tema ve alt temaların en iyi şekilde incelenmesi, ayrıca bilgi aktarımının sağlanması hedefleniyor. Sempozyum süresince ele alınacak olan, sağlık konusunda belirleyici 5 alt tema başlığı şunlardan oluşuyor:

Alt Tema 1- Canlanma: Üreme ile ilgili konular
Alt Tema 2 – Sağlıklı çevre: Sağlığın çevre ile olan ilişkisi (fiziksel, sosyal ve siyasi)
Alt Tema 3 – Uyum içinde bir yaşam: Bireylerin alışkanlıkları, yaşam tarzları, sosyo-ekonomik sınıfları ve iş durumları ile sağlıkları arasındaki ilişki
Alt Tema 4 – Sağlık hizmetleri: Kaliteli sağlık hizmetleri
Alt Tema 5: Sağlıkta işbirliği: Sağlık seviyesinin artırılması için bireyler ile toplum arasındaki işbirliği
.

Paris’te 31 Mart’ta yapılacak oylama öncesi İzmir’in kendisini göstereceği en önemli etkinlik olarak nitelendirilen sempozyumda, konuklar için İzmir ve Denizli’yi kapsayan bir program düzenlendi.13-16 Şubat 2008 tarihlerini içeren program kapsamında BIE delegeleri Adnan Menderes Havalimanı’nda Kent Orkestrası’nın konseri ile karşılanacak. İnciraltı’ndaki Crowne Plaza Oteli’nde kalacak konuklar, 14 Şubat günü EXPO Alanı’nı ziyaret edecekler. Aynı gün saat 10.00'da başlaması planlanan sempozyumun açılışında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, BIE Başkanı Jean Pierre Lafon, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Aziz Kocaoğlu konuşma yapacak.

Sempozyumun ilk üç oturumu ilk gün, 4. oturum ve kapanış oturumu ise 15 Şubat günü yapılacak. Sempozyum boyunca konuklar için tematik gösteriler ve Kızılay Derneğinin hazırladığı Çocukların Şarkısı etkinlikleri düzenlenecek.
Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, BIE delegeleri onuruna Alsancak Garı’nda yemek verecek. Abdullah Gül’ün konuşma yapması beklenen yemeğe, 500 civarında konuğun katılacağı tahmin ediliyor. Aynı gün, sevgililer günü kapsamında Crowne Plaza Oteli’nde bir parti düzenlenecek. Heyet, 14 Şubat günü sempozyumun kapanmasından sonra Bergama vapuru ile Bostanlı İskelesi’ne geçerek, yemek yiyecekler.Ertesi gün Bergama’da Asklepion’u ziyaret edecekler. Aynı günün akşamı ise Fuar Alanı’nda Colors Of Turkey gösterisi ve EXPO konseri düzenlenecek. Heyet üyeleri, 16 Şubat Cumartesi günü Denizli’ye geçerek Pamukkale ve termal havuz aktivitesine katılacak, 17 Şubat günü Paris’e dönecekler.
Sempozyum programı ile ilgili bilgi veren EXPO 2015 Tanıtma Kurulu Başkanı Büyükelçi Solmaz Ünaydın, tüm çalışmaların tamamlandığını, heyecanla beklediklerini söyledi. Ünaydın, İzmir’in sunumunu yapacağı bu programın 31 Marttaki oylamadan hemen önce düzenlenecek olmasının büyük avantaj sağlayacağına inandığına belirtti.

İzmir’in EXPO 2015 yarışından galip çıkabilmesi için çalışmalar tüm heyecanıyla sürüyor. Geçmişinde bir çok başarılı fuarlara evsahipliği yapmış olan İzmir, son derece geniş çaplı bir organizasyon olan EXPO için olabilecek en uygun şehirdir. Çok sayıda fuarın ve uluslararası kültürel ve sanatsal etkinliğin yanısıra, İzmir aynı zamanda "2005 Dünya Üniversite Yaz Oyunları"na başarıyla ev sahipliği yapmıştır. Bir Devlet Projesi olarak kabul edilen EXPO 2015 adaylığına Türk makamları tarafından büyük önem atfedilmektedir.

Tüm Türkiye olarak Expo 2015 için bizlerde İzmir’i desteklemeliyiz. Sanırım Expo 2015 in İzmir için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.
Bunun için iki küçük katkıda bulunabilirsiniz.
Birinci katkı http://www.infoexpo2015.com girerek İzmir'e oy vermek.

İkinci olarakta http://www.expo2015izmir.org.tr girerek İzmir Expo'ya gönüllü üye olmak.
Üye olarak herhangi bir yükümlülük altına girmiyorsunuz...

Katkılarınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum. Sevgiyle kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

EXPO lar hakkında daha ayrıntılı ve zengin bilgiye sahip oldum. Ve tabi ki destek vermelyiz.... Umarım gönlümüzce olur....

Mezopotamya Prensesi 
 27.02.2008 14:11
Cevap :
Benimkisi ülkemiz ve şehrimiz adına hayırlı olabilecek bir projeye katkıda bulunabilmek.Halk olarak ülkemiz için yapılan güzel yada çirkin tüm projeler hakkında duyarlı olmalıyız diye düşünüyorum.İnşallah bu projeyi alarak önemli sonuçlara imza atabiliriz ülke olarak.Desteğiniz için teşekkürler efendim,selamlar saygılar.  27.02.2008 17:43
 

%63 e kadar yukseldi Izmir oylamada. Ben mail listemdekilere de yolladim, insallah bir yardimi olur. Bu firsati bize verdin tesekkurler,

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 16.02.2008 0:59
Cevap :
Beyhan Hanım her geçen gün sizin gibi duyarlı insanlar sayesinde oylamada yükseliyoruz.Bu bir yarış ve bitene kadar kişilerin oylamaya katılmasını sağlamalıyız.Sizde mail listenizdekileri uyararak en iyi olanı yapmışsınız.Danimarkadan göstermiş olduğunuz bu ilgi ve alaka için asıl ben teşekkür ederim size.Danimarka'ya sevgiler,selamlar gönderiyorum.Sağlıcakla kalın.  16.02.2008 23:33
 

ee bende ilerde izmir'de yaşamak istediğimden izmirli sayılırım değil mi :)) hemen oy atalım güzel izmirimize o halde :))

beenmaya 
 15.02.2008 13:48
Cevap :
İzmir Expo'yu kazanırsa uçuşa geçecek.Expo'yu kazanmadan yerleştiniz yerleştiniz yoksa buralarda zor yer bulursunuz :)).Yoksa hala oy kullanmadınız mı ? İş işten geçmeden hemen oyunuzu kullanın ve gönüllüler gurubuna üye olun.Bu organizasyon süper bişey kesin kazanmalıyız.Desteğin için şimdiden teşekkürler.Selamlar,sevgiler...  16.02.2008 3:38
 

Duyarlılığınız için sizi kutlarım.Sevgiyle kalın.

ay.şe 
 14.02.2008 19:13
Cevap :
Konu İzmir olunca duyarlı olmamam mümkün değil gibi geliyor bana.Hayırlısıyla organizasyonu alabilirsek çok mutlu olacağım.Sizde lütfen İzmir'e oy verin ve gönüllü formlarından doldurun.Selamar,sevgiler...  14.02.2008 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 1022
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1011
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

İzmirliyim;Şehrimi ve ülkemi seviyorum.Yaşamayı seviyorum. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi seviyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster