Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

15 Mayıs '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
 

Kadın mı aldatır, erkek mi, yoksa ikisi de mi? ''PSİKOHAYAT''

Kadın mı aldatır, erkek mi, yoksa ikisi de mi? ''PSİKOHAYAT''
 

Memory Center Noropsikiyatri Merkezi


Kadınlar da erkekleri aldatır mı?
Erkekler tek eşli mi çok eşli midir?
Aldatmak erkeklerin genlerinde var mıdır?

Bütün bu soruların cevapları: PSİKOHAYAT'ta!

PSİKOHAYAT BU SAYISINDA BİLİNÇLİ EVLİLİK ve ALDATILMA KONUSUNU ELE ALIYOR

Psikohayat Dergisi’nin merakla beklenen Mayıs-Haziran sayısı çıktı.

Dergi yine dopdolu.

Psikiyatrideki yeni trendleri yakından takip eden, kongreleri izleyen, klinik bulgulara yer vermeyi amaçlayan, uzmanlarının görüşleriyle merak edilen konulara açıklık getiren PSİKOHAYAT Dergisi yeni sayısında yine dopdolu.

Dosya konusu ile bugünlerde yaşanan krize önemli açılımlar getiren dergi, Uğur İlyas Canbolat'ın Genel Yayın Direktörlüğü, Özgür Çetin'in Genel Yayın Yönetmenliğinde çıkıyor. PSİKOHAYAT Dergisi, Ruh sağlığı alanındaki yeni gelişmeleri okuyucu ile paylaşmanın önemli olduğuna inanıyor.

PSİKOHAYAT Dergisi Mayıs-Haziran sayısında şu konuları gündeme getirdi: Evlilikte aldatmak affedilir mi?, Bilinçli evlilik, çalışan kadın, çocuk korkuları, duygusal basınç, aile çatışmaları, aldatılmak kader mi?, ayrılık, mutlu olmanın yolları, eve hapsedilen çocuklar, kuşak çatışması... Dergide ilginizi çekecek daha birçok konu bulunuyor.

Aldatılmak kader mi konusunun özel bir çalışma ile inceleyen dergide Uzman psikolog Zehra Erol bu konuyu değerlendiriyor. Erol şunları söylüyor:

Son dönemlerde aldatıldığını söyleyenlerin sayısında belirgin bir artış var. İlişkilerin kaderi mi bu? Mutlu başlayan hatta mutlu devam ettiğine inanılan ilişkilerden eşlerden biri neden aldatmayı seçer? Aldatma nedenlerinden biri bağlanmaktan kaçınmaktır. Bazı kişiler için ayrılık ölümden beterdir. Ayrıldıkları zaman kendilerinden bir şeyler yitirdiğini düşünür yoğun korku hissederler. Acı çektiren bu deneyimi yaşamamak için de ilişki derinleşmeye başladığı zaman yakınlaşmamak adına başkalarıyla ilişkiye girer. Bu şekilde yakın ilişkiden kendini uzak tutmuş olur. Bu süreç kişi için yakınlaştığı ilişkilerde tekrarlayıcı şekilde devam eder.

Bazı ilişkilerde de partnerlerden biri diğerini üzdüğünde, incittiğinde, ilgisi azaldığında intikam almak adına aldatmaya yönelebilir. Bu tarz aldatmalar kısa sürelidir, uzun süre devam etmez. Kişi intikam aldığını hissettiğinde ilişkisini bitirir. Bunu eşine söyleyebilir. Ancak burada amaç karşısındaki kişiyi cezalandırmak da olsa kişi eşine onu aldattığını hissettirmeyebilir.

Aldatılmanın diğer bir nedeni de ayrılmak da zorlanmadır. Ayrılmakta zorlanan karşısındakine bunu söyleyemeyen kişiler, ilişkilerindeki tatmin azalsa da ilişkilerini devam ettirirler. Yalnız kalmaktan korktukları için ilişkiyi sürdürürler. Ancak bu esnada başka biri ile ilişki fırsatını yakaladıklarında da bu ilişkiye de başlarlar.

Sıklıkla dile getirilen nedenlerden biri de eşiyle ilişkisinde eksik gördüğü, mutsuz olduğu noktaları, başka biriyle yakınlaşarak aşmaya çalışması. Bu durumda kişi birinden biriyle ilişkisini bitirmek istemez. Çünkü her ikisinin de kendisini mutlu eden yanları vardır. Zorunluluklar oluşmadığı müddetçe de her iki ilişkiyi devam ettirir.

Bazı durumlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak da aldatma görülebilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte beğenildiğini, değişimlerin kendisini etkilemediğini hissetmek adına da aldatabiliyorlar. Ayrıca ekonomik koşullar, iş stresi gibi nedenlerle mutsuz olan kişiler ev yaşantısında da sorunlarla başa çıkamayınca başka bir ilişkiye kolaylıkla kayabiliyor. Kısaca aldatmanın birçok nedeni vardır. Bu nedenle de her ilişkiyi kendi içinde değerlendirmek gerekir.

Kadınlar da erkekleri aldatır mı?
Erkekler tek eşli mi çok eşli midir?
Aldatmak erkeklerin genlerinde var mıdır?

Vb sorular devam ede dursun, aldatmanın ardından her iki cinsi de zor günler bekler. Aldatan kişinin bahaneleri nedenleri ne olursa olsun bu durumu yaşattığı kişinin hayatında bir iz bırakır.

Aldatılan kişi ne kadar karşısındakinden kuşkulansa da olayı ilk yaşadığı an büyük bir şaşkınlık yaşar. Ardından da yoğun bir öfke oluşur. Aslında bu öfke için de derin bir üzüntüyü de barındırır. Erkekler aldattığında ‘elinin kiri’, ‘erkektir yapar’, ‘zaten tüm erkekler yapıyor’ gibi ifadelerle olay doğallaştırılıyorken, kadınların da erkekleri aldatması yeni yeni dile getirilmeye başlandı.

Kadınlarda erkekleri aldatmakla birlikte bunun daha az ifade ediliyor olması kadınlarda oranı belirsiz hale getiriyor. Oysa aldatmanın neden gerçekleştiği kadar aldatılma sonrasında yaşananlara da bakmak lazım. Aldatmak tam anlamıyla iç dünyada bir yıkım oluşturur. Bu yıkımı toparlayabilmek de zaman alır. Kişinin müdahale edemediği bir olay olmuştur ve hiçbir müdahalesi olamamıştır.

Aldatılan kişinin inançları derinden sarsılmıştır. İnsanlara güvenme, sevildiğine inanma ve kendine güven duygusu aldatma ile şiddetli bir depreme maruz kalır. İlk anda yaşanan şoktan sonra karmaşık duygular yaşanır. Korku, endişe, çaresizlik ve utanç duyguları birbirine karışır. Eskiye göre daha gergin olur kişi. İçe kapanma ve sürekli olayın hatırlanması.

Yaşanan olay sonrasında aldatmayı hatırlatan yerlerden, durumlardan, düşüncelerden kaçınmaya çalışır. Yoğun öfke, olayı anlamlandırmaya çalışma sürecinin sonrasında, üzüntü yaşanır. Bir süre sonra kişi hem duygusal, hem de zihinsel olarak kabullenir. Aldatma olayları sonrasında genellikle aldatılan kişiler ve bayanlar yardım almak için psikoterapistlere başvurmaktadırlar.

Sonuçta aldatan kişinin kendine göre ister haklı nedenleri olsun, ister herkesin yaptığını söylesin. Aldatılanlar kadar aldatan kişiler sorunun bir parçasının kendilerinin de olduğunu görmedikçe aldatma problemi sürüp gidecek.

Her sayısında ilgi gören ve bir teste yer veren PSİKOHAYAT'tın bu sayısında "Evlilik için mutluluk" testi yer alırken, Fatih Uğurlu'nun hazırladığı Psiko-bulmaca ile Zihni Sinir'in çizimi dikkat çekiyor.

PSİKOHAYAT Dergisinin bu sayısına; Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. M.Kemal Arıkan, Psk. Çiğdem Demirsoy, Dr. Hasan Basri İzgi, Dr. Alper Evrensel, Psk. Aynur Sayım, Uzm. Psk. Orhan Gümüşel, Uzm.Dr. Semra Kaya Baripoğlu, Uzm. Psk. Hande Ertaş, Uzm. Psk. Zehra Erol, Dr. Serdar Alparslan, Uzm. Dr. Ahmet Çevikaslan, Uzm. Psikolog Yıldız Burkovik, Uzm. Dr. Funda Güdücü Sağır, Uzm.Dr. Serdar Alparslan, Uzm.Dr. Oğuz Tan, Uzm. Psk. Neşe Özkarslı, Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi D.Dilek Özdemir, Uzm. Psk. Sinem Öztep Kuruoğlu katkıda bulundu.

Tasarımlarını Emine Şahinbaş'ın yaptığı dergi yine muhteva çeşitliliği ve zenginliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dergi, okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına, danışmanlık bürolarına, kreşlere ücretsiz gönderiliyor.

Gönül notum: Bizleri psikiyatri konusunda, bilgiden mahrum bırakmayan, Memory Center Noropsikiyatri Merkezinin tüm sağlık ekibine http://www.psikoegitim.com/ ve özellikle bana her zaman bu fırsatı sağlayan, Sayın Prof. Nevzat Tarhan Hocama ve Hastane Müd. Sayın Uğur Canbolat Beyefendiye çok teşekkür ediyorum.. Saygılarımla efendim..

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Müzik Ruhun Gıdasıdır! ¦d GHEORGHE ZAMFIR - Meditation from "Thais"(Jules Massenet)¦d

<ımg title='¦d GHEORGHE ZAMFIR - Meditation from "Thais"(Jules Massenet)¦d' alt='¦d GHEORGHE ZAMFIR - Meditation from "Thais"(Jules Massenet)¦d' src="http://i4.ytimg.com/vi/gTG8Vx3mbvU/default.jpg" qlicon="gTG8Vx3mbvU"> VİDEO (SESLİ)

Sağlığımızla ilgili diğer konular:

Sağlıklı Yaşam: http://blog.milliyet.com.tr/Arsiv.aspx?UyeNo=612144&KategoriNo=25

Cinsel Sağlık: http://blog.milliyet.com.tr/Arsiv.aspx?UyeNo=612144&KategoriNo=63

 
Toplam blog
: 1989
: 4996
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..