Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '06

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
11836
 

Kardelenler artık çiçek açmıyor

Kardelenler artık çiçek açmıyor
 

Aziz Arkadaşım Hergün şehit haberleri alıyoruz. Geçen gün bir helikopter düştü, bir başçavuşumuz; Dünde mayın patlaması sonucu bir kınalı kuzu; Bugün daha mesleğe başlayamamış stajer fidan gibi iki assubay atış eğitimine giderken şehit oldular. Diyarbakır da silah arkadaşlarının eşlerini, çocuklarını elim bir kaza sonucu yanına uğurladık. Hergün yıldızlar kayıyor . Sen yıllar önce şehit olmuştun; yanına uğurladığımız şehitlerimiz daha çok genç, onlara iyi bak olurmu? O mayında parçalanan kınalı kuzu çok üşürmüş, anacağı söyledi, anası yerine onun üzerini yıldızlardan yorgan ile sen ört sevgili devrem. Bir kahpe kurşunun seni aramızdan alıp götürmesinin ardından yıllar geçti, hasretin azalacağına dalga, dalga yüreğimizi sarıyor, alışamadık sensizliğe .

Dün sensiz kırlarda dolaştım, yalancı bir bahar yaşıyoruz; Ağaçlar dantel, dantel işliyor çiçeklerini, bıkmadan ötüyor çatlıyacakmış gibi, gülün sevgisizliğine inat bülbül. Cilo dağlarında karlar daha erimemiş ama boşuna aramışlar karlar arasında çok sevdiğin, karlar prensesi kardelenleri. Meğer sen olmadan kardelenler artık çiçek açmıyorlarmış. Sen o dağların en yiğidi idin, aramızdan ayrılırken hain teröre inat gülüyordun yeşil gözlerinle; Hiç insan ölürken gülermi?Seni cennete uğurlarken biz ağlıyorduk. Sen cennettesin ama biz yokluğunda yüreğimizde cehennemi yaşıyoruz. Aniden bir Nisan yağmuru gibi yağsan göklerden damla, damla yanan yüreğimize. Unutmak istesekte unutamıyoruz, küllenmiyor bir türlü yüreğimizde sana doyamamanın ateşi.

Zap suyunun kenarında; Bu ırmak deli akıyor, ruhumu duygularımı kamçılıyor, Bizim Pınarbaşının gelin gibi sessizce süzülerek denizle kuçaklaşmasını özledim; Sana bir rakı sözüm var demiştin. Efkar dağıtacaktık seninle; Zeynep e yazdığın şiirleri okuyacaktın bana. Bir suçlu bir ezik o çok sevdiğin şarkıyı söyleyecektin. Ayrılık ateşten bir ok - Nazlı yardan bir haber yok - Benim derdim herkezden çok - Ben nasıl yalnız yaşayam dağlar Şakalarınla güldürecektin bizi. Kalleşlik ettin, boynu bükük öksüzler gibi bırakıp gittin. Yokluğunda hiçbir şey değişmedi devrem. Bayrağımız yine dalgalanıyor. Sosyal ve ekonomik sorunlarımız henüz çözülmedi. Sen sevgiline ben ilgililere yazardım mektupları. Sağır sultana duyurdukta, dertlerimizi ilgililere henüz duyuramadık .Arkadaşların, emanetleriniz aileler hala geçim sıkıntısı çekiyorlar. Bize vefasızlıkları devam ediyorda sizleri unutmamışlar ; Özel günlerde bir selam duruşu hatırlanıyorsunuz.(!)

Seni ne zaman ziyarete gelsem anacığınla Zeynep i buluyorum kabrinin başında; Mermerleri okşayıp ağlar ve mırıldanırlarken. Geçen bana kabrindeki güllerin tomurcuklarının açmadığından yakındılar; Söyleyemedim onlara kardelenlere aşık olduğunu bu yüzden kıskanmış açmıyordur güller diyemedim. Seni üzmek istemiyorum, açmayan kardelenler, güller değil yalnızca; Zeynep te soldu gitti be devrem. Yüzünde yok artık o çocuksu gülümseme, kimse görmemiş sen gittiğinden beri uğruna şiirler yazdığın gamzelerini; dinmemiş ruhundaki fırtınalar. Sevgin okyanus olmuş yüreğinde. Sana kavuşacağı günü bekliyormuş özlemle. Seni ve tüm şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız. Cennette rahat uyuyun. Vatan size minnettardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lice de hain teröristlerce evinde şehit edilen meslekdaşımız Çelik Başçavuşun ailesine asgari ücret düzeyinde adi malül maaşı bağlanmış şehit saymamışlar nedense ancak J.Gn.Klığının girişimleri ile hatadan dönülmesi sevindiricidir. Bu kadar zor şartlarda görev yapanlarla onların şehitlerine sahip çıkılmalıdır özelillikle şehitlerimizin emaneti ailelere sahip çıkmak boynumuzun borcu olmalıdır.

Akalp 
 01.03.2007 16:34
 

Sayın Komutanım Bizim halimizden başkaları anlamıyor kucağında arkadaşını komutanını şehit vermeyenler bilemiyor bu duyguyu ne şartlarda görev yaptığımızı bilmiyorlar taktir bir yana eleştiriyorlarda acımasızca bir formda işinize gelmiyorsa istifa edin demiş bir gafil herkez istifa ederse kim yapacak bu görevi bizi mağdur etmekten zevk mi alıyorlar kime zararı var adaletin adalet birgün onlara da lazım olmayacakmıdır. Bu kadar zor şartlarda görev yapan özellikle küçük rütbedekiler hak ettiğini alamıyor bu şehitlerimizi üzmüyormu sanıyorsunuz . Aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz Bizlerde şehit olmak için sıramızı bekliyoruz.

Saban Yildizcan 
 27.02.2007 15:18
Cevap :
Sevgili Kardeşim Tok açın halinden anlamaz diye bir deyim var biliyorsunuz. Ülkemizin ekonomik darboğazda olmasının faturasını sadece bizmi çekeceğiz? Bu kadar zor koşullarda görev yapanları büro memuru gibi göreve başlatmak adalet ve vicdani değerlere sığarmı? Lojman olmadığı için dışarıda ev tutan Rahmetli meslekdaşımız Çelik Başçavuşun teroristlerce evinde katledilmesinden sonra ailesine 630 YTL maaş bağlandı şehit sayılmadı basına intikal edip genelkurmay ilgilenmeseydi ailesi mağdur olacaktı. Bu kadar güç koşullarda görev yapanlarla şehitlerin ailelerine sahip çıkmak Başta Genelkurmay ve Siyasilerin ilk görevi olmalıdır. Kurşunla ölmeyeni haksızlıkla öldürmeye kimin hakkı var?  28.02.2007 13:07
 

Ulu önderimiz Atatürk olmasaydı Türkiye olurmuydu ona dil uzatanlar bu özgürlüğü bulabilirlermiydi? Şehitlerimizi vefasızlık edenler de yaşam ve huzurlarını onların canına kanına borçlu olduklarını bilmeyecek kadar aptallarmı yoksa örümcek bağlamış düşüncelerinin ardında art niyetmi var? Bunlara tepkimizi göstermek bu ülkede nefes alan her yurttaşın görevi olmalıdır. Gazi ve şehitlerimize minnettarız.

Hasan Bahçevan 
 24.02.2007 13:42
Cevap :
Dileklerinize aynen katılıyorum Bu ülke ve bayrağımız için dökülen terin,kanın şaşal suyu olmadığını herkez anlamalı ve üzerine düşeni yapmalıdır. Gazilerimize ve şehitlerimize minnettarız  26.02.2007 13:12
 

Düşen bir çığda, hiç bir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmazmış. İşte bu kar taneleri kendilerini olup bitenden sorumlu tuttuğu zaman KARDELENLER AÇMAYA BAŞLAYACAKTIR. Vatanımız uğruna canlarını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet ve aileleri ile sevdiklerine sonsuz sabır dilerim.

Kamil Varol GÖNENLI 
 13.02.2007 14:47
Cevap :
Sevgili Gönenli o kadar duygu yüklü bir yorum yapmışsınız ki ekliyecek birşey bulamadım. Kaleminize yüreğinize sağlık  16.02.2007 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 716
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 10266
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

1948 Edremit doğumluyum.Kara Kuvvetleri personel okulu ve Dicle üniversitesi sosyal bilimler Sevk ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster