Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '20

 
Kategori
Kitap
 

Kendi Rekorumu Kırdım

            28 Aralık’ta elime, 2019 yılında okumakta olduğum 76. kitabı aldım. Okuma hedefim olan 75'i tutturmuş bulunuyorum ya kıvançlıyım. Aferin bana, umarım daha da artar okumam.

            Rekorum 2017'de 73 idi. Henüz bu yıl, kendime bir hedef belirlemiş değilim. Tabi ki kitap okumayı bir rekor kırmak amacıyla yapmıyorum. İnsanın kendini aşabilmesi de benim için önemli, bu yüzden sevinçliyim.

            Okuduğum her kitabı,  yazar adı ve okuduğum tarih -ay ve yıl olarak- itibariyle bir tablo halinde bilgisayarıma kaydederim de ondan biliyorum sonuç toplamını. Bugüne kadar 500’den fazla kitap okumama rağmen, üzülerek söyleyeceğim ki bunların sadece 9’u Türk klasiklerinden, 39 tanesi de Dünya Edebiyatı klasiklerinden. Farklı yazarlardan ve hemen hemen her türde eser okumaya çalışıyorum da galiba siyaset benim kırmızıçizgim, siyasi konuları içeren kitapları elime alamıyorum bir türlü.

             13-14 yaşlarından beri kitap okumaktayım, elbette okul yıllarında daha az okuyordum da, yıllara düşen kitap sayısı tabloma baktığımda, 2007’den sonraki 6 yıl benim için utanç verici. 2 yıl hiç hitap okumadığım gibi, sonrasında da birkaç kitap okumuşum. –Sanrım o dönem, dernek faaliyetlerim yoğunluktaydı- Neyse ki 2014 yılından beri bol bol okumaktayım.

              Bir kitabı bir kez okurum, ondan zevk almam ve anlamam için bir kere okumam yeterli oluyor. -Ne de aynı filmi, diziyi tekrar izlerim.- Başkaları dururken, vakit kaybı gibi geliyor bana. Neredeyse hiç, okuduğum kitabı yarım bırakmadım, konusu ya da yazım tarzı beni çekmese de, her kitaptan aldığım bir zevk vardır. Bir kitabı yarım bırakmanın, yazara saygısızlık olduğunu düşünüyorum, beğenelim ya da beğenmeyelim sonuçta emek verilmiş o kitaba.

              Elimize kitap almaktan çekinmeyelim ve her fırsatta bolca okuyalım.

 
Toplam blog
: 109
: 78
Kayıt tarihi
: 19.04.18
 
 

1980 Adana doğumluyum. 13 yaşında friedreich ataksisi hastası olduğum ortaya çıktı. İlköğrenimi A..