Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Gülşen Aydın "gökkuşağım"

http://blog.milliyet.com.tr/gokkusagim

06 Kasım '07

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Kendini bilmek

Kendini bilmek
 

Sizler dünyanın en zor ama bir o kadar da keyifli mesleğine sahipsiniz. Öyle bir meslek ki hiçbir karşılık beklemeden vermeyi, sonsuz sabırlı olmayı, geceleri uykusuz kalmayı, yemeyip yedirmeyi giymeyip giydirmeyi ifade etmektedir.

Kısacası zamanımızı, emeğimizi bize küçücük bir gülümsemesi için bile seve seve, hiç düşünmeden harcayabildiğimiz bir meslektir “anne-babalık”

Bizler bu mesleği icra ederken tüm yatırımlarımızı çocuğumuz üzerine yaparız. Ona her türlü eğitim ve sosyal imkanı sağlayıp sağlıklı ve donanımlı bir birey olma sürecini destekleriz. Ancak tüm bunlara rağmen bazen bir şeyler ters gidebilmekte ve çeşitli problemler yaşayabilmekteyiz.

Çocuğumuz için her türlü imkanı sağlamamıza rağmen neden bunlar olmaktadır ?

Acaba nerede yanlış yapıyoruz ?

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Demiş bir düşünür. Dünyadaki bilgilerin neredeyse iki yılda bir sıfırlandığı yani doğru olduğuna inandığımız bilgilerin bu kadar çabuk değiştiği, bilginin en önemli güç unsuru haline geldiği, iletişimin gitgide daha da karmaşıklaştığı ve birçok alanda artık uzmanlaşmanın gerektiği bir zaman diliminde yaşıyoruz.

Peki tüm bunlar olup biterken bizler en önemli işimizde yani anne babalık mesleğinde bu değişimin neresindeyiz ?Yaptığımız işle ilgili farkındalığımız hangi boyutta ? Anne babalarımızdan öğrendiklerimiz ya da yaparak yaşayarak öğrendiklerimiz dışında daha donanımlı bir anne baba daha da önemlisi farkındalığı yüksek bir birey olabilmek için ne yaptık ?

Acaba bireysel gelişim olmadan aile gelişimi, aile gelişimi olmadan da toplumsal gelişim olabilir mi ? Gelişim her şeyden önce bizimle mi başlıyor acaba ? Bizimle başlayan gelişim başta ailemiz olmak üzere, işimizde ve arkadaşlık ilişkilerimizde de bir farklılık yaratır mı ? Yunanlı düşünür Socrates <ı>: “ Kendini tanı” söylemiyle neyi anlatmak istiyordu ? Eğer kendimizle ilgili farkındalığımızı arttırırsak, eksik veKısacası gelişim, sadece çocuğunuza yaptığınız yatırımla gerçekleşmemektedir. Bu gelişimin en önemli ve asli unsuru sizlersiniz. Unutmayın ki çocuklarınız her şeyden güçlü yönlerimizi keşfedersek, sınırlarımızın farkına varırsak, hayal gücümüzü zenginleştirip yaratıcılığımızı arttırırsak, içimizdeki çocuğu ortaya çıkarırsak, kısacası kendi içimizde bambaşka bir “ben” in olduğunu fark edersek hayatımızda neler değişirdi ?

Sanırım eşimizle ve çocuklarımızla olan ilişkilerimizden, işyerindeki ilişkilerimize, hayata bakışımıza, kısacası hayattan aldığımız doyuma kadar hayatımızdaki en önemli şeyler bizimle birlikte bir değişim sürecine girerdi.Önce kendinden daha bilgili, deneyimli ve zor anlarında rehberlik alabileceği, güvenebileceği anne babalara ihtiyaç duyacaktır

 
Toplam blog
: 29
: 1001
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Sekiz yıldır anaokulu ve etüt merkezi işletmekteyim, yaptığım işin dünyanın en keyifli işlerinden bi..