Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Kırmadan Burun Estetiği Nedir?

Burun törpüleme, özellikle kemerli burun estetiğinde kullanılan modern tekniklerden birisidir. Kırmadan burun estetiği, geleneksel cerrahi teknikler ile kıyaslandığında hastalara daha zahmetsiz burun estetiği olma imkanı sunmaktadır. Burun törpületme veya burun törpüleme estetiği, burun kemerinin cerrahi yöntemlerle tıraşlanması anlamına gelmektedir. Törpü ile düzeltmek, sivri noktalarını düzeltmek, inceltmek gibi anlamları olan törpüleme kelimesi ile aynı şekilde burun sırtındaki çıkıntılı ya da fazlalık yapan kısmın, törpülenerek düzeltilmesi işlemidir.

Burun kemiği ters V harfi şeklinde adeta bir binanın çatısına benzetilebilecek yekpare ve ince bir kemiktir. Burun törpüsü uygulanan hemen hepsinde burun kemiğindeki fazla çıkıntı nedeni ile kemerli bir görünüm mevcuttur.  Burun törpüsü ameliyatı ile burun kemiği üzerindeki kemere benzer çıkıntı ya da burun kemiği eğrilikleri kaleme benzeyen özel aletler ile hassas bir şekilde törpülenerek düzeltilir.

Törpüleme tekniğinin avantajları

Burun törpüleme tekniği, burunda yapılması gereken işlemin türüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Burun törpüleme estetiği her burun sorununda uygulanabilecek bir teknik değildir. Sadece burun törpületme işlemi yapılması için kemerin burun kemiğinin kalınlığından daha az olması gerekir. Törpüleme işleminin sonrasında burun kemiğinde çöküntüye neden olacak incelik ya da açıklık olmaması gerekir. Çünkü bu durumda burun kemiği üzerinde çatı deformitesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda burun kemiklerini sıkıştırılarak üst kısmın birleştirilmesi gerekmektedir.

Burun ameliyatlarında tampon ve sargı bezi uygulaması artık birçok cerrah tarafından tercih edilmemektedir. Bunların yerine nefes almaya yardımcı olan burun atelleri ve burun üstü destekleyici bandajlar kullanılabilir. Ancak burun törpüleme operasyonu sırasında burun kemiği kırılmadığı için, burun ateli kullanılmasına gerek olmaz. Burun bandajı ise kemik dokuyu desteklemek amacı ile kullanılabilir.

İyileşme süreci

Burun törpüleme estetiğinde klasik burun estetiği ameliyatında olduğu gibi, burun kemiği üzerinde kırma işlemi uygulanmadığından yüz ve göz altında morluk oluşma riski çok düşer. Basit ağrı kesicilerin yanı sıra, burun içerisine de bir işlem yapıldıysa, okyanus suyu spreyler ve burun nemlendirici ürünler kullanılması iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlar. Bu gibi durumlarda burun üzerine soğuk kompres uygulama yapılması, başın yüksekte tutulmasına özen gösterilmesi, cerrahınızın tavsiye edeceği uygulamaları bire bir yerine getirmeniz burun estetiği ameliyatı sonrasında olası şiş ve morluğu azaltmanıza ya da önlemenize yardımcı olacaktır.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 386
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 270
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster