Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '11

 
Kategori
Aile
 

Kızlarıma Yansımalar 9.Bölüm

Kızlarıma Yansımalar 9.Bölüm
 

 

Öğüt vermek ve dinlemekten pek hoşlanmamışımdır. Dolayısıyla kızlarıma da aynı yaklaşımda bulunmak istemiyorum. Benim yapmak istediğim sohbet etmek, sizlere söyleşilerle bir şeyleri aktarmak. En iyisi bu mu? Bilemiyorum.  Belki de bu metot sizin hoşunuza gitmeyecek. Ama bilinen bir şey var, o da ders almanın bir yolunu bulmak. Yaşantımızda hiçbir şey dört dörtlük olamayacak, küçük ilerleme adımlarıyla yetinmeliyiz. Lise de Edebiyat öğretmenimiz beni teybe benzetmiş, o yıllarda kayıt halinde olduğumu söylemişti. Kayıtın olması için özellikle yaşça bizden büyük olanları iyi dinlemek gerekiyor, sonrasında kayıta alınanları bir şekilde dile getirmek gerekli. Yoksa ne kıymeti olacak değil mi?

Yine lise ve üniversite yıllarında yaşıtlarımla saatlerce çeşitli farklı konularda konuştuğumu hatırlıyorum. Konuşmanın bildiklerimizi tekrar ederek unutmamamıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Bir fıkrayı unutmamak için sık sık anlatmak gerekir derler. Konuşulmayan, anlatılmayan bilgiler zamanla unutuluyor. Çok okuyup, kendini geliştiren kişilere baktığımızda çok iyi konuştuklarını ve kendilerini sıkmadan dinlettiklerini görüyoruz. İşte işin püf noktası da burada sıkmadan konuşup, kendini dinletme. Bu kolay mı? Göründüğü gibi kolay değil. Genelde bu durum tek taraflı düşünülüyor ve karşı ( dinleyen ) taraf atlanıyor. Dinleyen kişiler çoğu zaman nezaketle duygularını dile getirmeyip, sıkıldıklarını belli etmiyor ve bir başka ortamda değerlendirmelerini yapıyorlar. Böylelikle sizin haberiniz olmadan size karşı bir yargı biçimleniyor. Sizin toplumdaki yerinizin biçimlenmesi sizin söylevlerinizle olacağını düşünüyorum. Bu yargının ne kadar doğru olduğuna siz karar vereceksiniz.

 

Yine bir eylül ayındayız, yeni bir öğrenim hayatı başlıyor. Sizlere yine “dersini çalış” öğüdünü sıkça vereceğiz. Aslında özlenen sizlerin ayaklarınızın üzerinde duracak olgunlukta olmanız. Bunu başarmak için uğraşacağız. Gelecekte sizler bu satırları okurken ne kadar başarılı olduğumuzu analiz edip değerlendireceksiniz.

 

 
Toplam blog
: 487
: 1730
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..