Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '13

 
Kategori
Müzik
 

Klasik müzik dinlerken ne zaman alkışlamalıyız?

Klasik müzik dinlerken ne zaman alkışlamalıyız?
 

Olay Hacettepe Kültür Merkezi'nde geçer. Öğrencilere ücretsiz olarak belirli aralıklarla sunulan klasik müzik konserlerinden birinde parça biter bitmez öğrenciler alkışmaya başlarlar. İkinci parça başlar çıt çıkmadan dinleyiciler konseri dinlerler ve ikinci parça da biter bitmez alkışlar tekrar eder. Bölüm bitip ara verilene kadar bu şekilde devam eder. Parça biter alkışlar başlar. Bölüm bittikten sonra ara verilince ön sıradan sakalları uzunca ve fularlı bir hoca ayağa kalkar ve öğrencilere döner.  Çocuklar diye gülümseyerek öğretici bir edayla söze başlar; Lütfen parça bittikten sonra alkışlamayınız, aralarda alkışlayabilirsiniz. Müzisyenlerin konsantrasyonunu bozmayalım, sessizce dinleyerek bir taraftan saygı gösterirken, her parça sonunda alkışlayarak konsantrasyonlarını bozuyoruz. Lütfen dikkat edelim.

Geçenlerde gazetede Berlin Flarmoni Orkestrası ile ilgili bir yazıyı okuduğumda da aklıma Hacettepe Üniversitesinde yaşanan olay aklıma gelmişti. Berlin Flarmoni Orkestrasında ne olmuştu. Anlatayım.
 
Yılbaşı gecesi düzenlenen gecenin biletleri haftalar öncesinden tükenmişti. Misafirler kılık ve kıyafet düzenine uymak zorundalardı. Koyu renk elbiseler ve erkekler kıravatlı. Berlin Filarmoni Orkestrası Şefi Simon Rattle o gece aralarda alkışlayan misafirlere birara dönüp "Lütfen aralarda alkışlamayınız, bitince alkışlarsınız" diyerek uyarmıştı. Parça sonunda yine alkış gelince misafirlere dönüp " işte bundan bahsediyorum" diyerek uyarısını tekrarlamıştı. Sanırım bazı misafirler bu uyarıya bir anlam verememiş, hatta şaşırmışlardı.
 
Böyle durumlarda organizasyon yetkilileri konser öncesinde misafirlere dağıtılan parçaların yazdığı listeye uyarı notu düşebilirler. Böylece orkestranın konstrasyonunu bozmayız.  Berlin Flarmoni Orkestrası ile ilgili yazının linkini paylaşıyorum.
 
 
Toplam blog
: 177
: 1692
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..