Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
954
 

Kopenhag İklim Değişikliği Zirvesi mi Zırvası mı?

Kopenhag İklim Değişikliği Zirvesi mi Zırvası mı?
 

İklim değişikliği ve küresel ısınma bazıları için çok kötü, bazıları için ise çok iyi bir "şey" dir.

Geçen yüzyıldan beri bir felaket “geliyorum” diyor…Sadece kutup ayılarının ve fokların değil dünyada bir milyardan fazla insanın yaşamını tehlikeye sokan bu felaketin adı “iklim değişikliği ve küresel ısınma”.

Ancak onca ciddiyetine rağmen, dünya bu konuya değişik tepkiler gösteriyor…bir kısmı konunun önemini ve tehlikenin boyutlarını en çarpıcı biçimde ortaya koyarken, bir kısmı da iklim değişikliğinin doğanın normal seyri olduğunu ileri sürerek, insanlar eliyle yer kürenin kirletilmiş olabileceği tezine karşı çıkıyor. Asıl büyük bir kitlenin de hiç umrunda değil ya da konuya karşı son derece duyarsız ve bilinçsiz, öyle veya böyle hiçbir fikri veya eylemi yok.

İnsanlar ve bilim adamları, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ne yönden bakarlarsa baksınlar, ortada öyle bir gerçek var ki bu gerçek, bu kadar ciddi bir konunun sebep ve sonuç ilişkisi içindeki yegane boyutunu görmemize engel olamıyor…bu da dünyadaki ekonomik dengelerin veya dengesizliklerin, ekonomi savaşlarının konunun aslında tam da merkezine otuyor olmasıdır. Sorun, bu anlamda sadece fokları ve kutup ayılarını ilgilendirmekten çıkıyor, dünyanın tümünü ilgilendiren bir duruma geliyor.

Atmosferin doğası her geçen gün değişiyor, karbondioksit oranı 200 yıl öncesine göre yüzde 30 artmış. Benzeri gazlar, yerküre üzerinde sera etkisi yaratıyor ve dünyanın ısısının yükselmesine neden oluyor. Yağışlar azalıyor ama yoğunlaşıyor, sel felaketleri veya tam tersi kuraklık hem insan yaşamını tehdit ediyor hem de ekonomileri alt üst ediyor, bir yandan buzullar eriyor, yeni kara parçaları ortaya çıkıyor. Değişen ve ağırlaşan iklim koşulları, tarımı zorlaştırıyor, gıda fiyatlarındaki istikrarsızlık önce fakir ülkeleri etkiliyor. Milyonlarca insanın “eko-sığınmacı” olarak yerlerini yurtlarını değiştirmelerinin sonuçlarını düşünebiliyor musunuz? Ekonomik probemlerle birlikte etnik ve sosyal pek çok problem artık yakın geleceği tehdit ediyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınma, yerkürenin kirlenmesi, enerjinin bilinçsizce kullanımı ülke ekonomilerini de içinden çıkılmaz problemler yumağı haline getiriyor.

İklim değişiklikleri, elitlerin yani dünya ekonomisini yönlendirenlerin işine yarıyor…çünkü ısınma sonucunda yeni ticaret yollarının, petrol ve maden açısından zengin ama şimdiye kadar ulaşılamayan kara alanlarının ortaya çıkacak olması, elitlerin iştahını kabartmaya yetiyor, çünkü onların ekonomik düzenleri içinde insanın hiçbir değeri ve önemi yok.

Çin ve Hindistan, yeni yeni sürdürülebilir bir ekonomik büyüme içine girdiklerinden, kalkınmalarının sekteye uğramaması için, küresel ısınmaya karşı getirilecek olan yaptırımlara şimdilerde karşı çıkıyorlar. Bugüne kadar sorunun vebalini yeteri kadar ödediklerini, artık elit ekonomilerin de ellerini taşın altına sokması gerektiğini vurguluyorlar.

İklim değişikliği ve küresel ısınmadan en çok zarar görecek olanlar yine fakir ülkeler, hem de bu problemin ortaya çıkışında hiç kabahatleri olmadığı halde… Bu ülkeler karbon salımını kesecek temiz enerji teknolojilerine sahip değiller. İklim değişikliği sonucu oluşacak fakirlik ve eşitsizlik bu ülkeler için bir kısır döngü haline gelecek, bir kısmı eko-sığınmacı olarak ülkelerini terketmek zorunda kalacak, açlığın yol açacağı iç göçler yeni etnik kavgalara zemin hazırlayacak, sosyal denge iyice bozulacaktır. Ya da sel felaketleri ve kuraklıkla mücadele için yeteri ekonomik güçte olmadıklarından milyonlarca insan ölecektir.

Kopenhag İklim Değişikliği Zirvesi başlıyor.
Bu zirvenin, bugüne kadar iklim değişikliği konusunda en kapsamlı toplantı olacağı, zengin, yoksul 100 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının zirveye katılacağı belirtiliyor. Zirve’den uluslar arası alanda bağlayıcı nitelikte bir anlaşma çıkar mı çıkmaz mı bilinmez ama bazı uzmanlar, Zirve’de iklimin yerine, hangi ekonominin büyüyüp hangisinin küçüleceğinin tartışılacağını söylüyorlar.

Bence de iklim değişikliği zirvesinin esas amacı ekonomik büyüme kavgasıdır. Bu anlamda sonuç olarak zirve de olabilir, zırva da çıkabilir.

Küresel ısınmaya belki kulağımız alıştı, kanıksadık ama sadece iklim değişikliği deyip geçmemek gerekiyor…çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak her insanın temel görevi olmalıdır…

Diye düşünüyorum…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak her insanın temel görevi olmalıdır. Ancak ne var bilinen ve her biri birer örf, adet veya ezber haline gelen yöntemlerle dünyayı daha şimdiden yaşanamaz bir hale getirdiğimiz de ayrı bir gerçekliktir. İşte bu nedenle de insanlığın yazgısını değiştirmek için yapmamız gereken ilk ve en önemli şey bilinen bütün ezberleri sorgulamak olmalıdır. Eminim ki bu güzel temennilerimin altına sende imzanı atarsın ve bende bu güzel havayı bozmamak için hadi gel işe "şu" malum ezberle başlayalım demeyeceğim. Demeyeceğim ama ezberler bozulmadan küresel ısınma gibi daha binlerce sorunun çözümlenemeyeceğinden de adım gibi eminim. Olsun anasını satayım, zürafalar boğulsa ne yazar önemli olan dostluk değil mi? Çalışkanlığını takdir ediyorum. Kendine iyi bak :)

Matilla 
 06.12.2009 16:30
Cevap :
Yaşanabilir bir dünya ve de yaşanabilir bir Türkiye bırakabilmek için, kesinlike ezberlerin bozulması gerektiğine katılıyorum...ezberleri bozarken merkezine insanı alan çözümler üretilmesini diliyorum...insanlığın yazgısı fakirlik ve yoksulluk olmamalı,kirletilmiş bir dünya onların suçu değil... ben de malum ezberlerin bozulabilmesi için çalışıyorum zaten:)...zürafalar boğulmasın, dostluklar da insanlık da hep baki kalsın:)...teşekkürler, sevgiler  06.12.2009 19:12
 

Sizinde yazıda bahsettiğiniz gibi bu zirvenin amacı çevreci görünmektir. Fakat gözlerini para hırsı bürümüş olan insanlar bilmiyor ki onlardan sonra çocukları bu dünyada yaşayacak. Yaşanacak bir dünya kalmadığında o paraları ne yapacaklar... para sadece kağıt parçasıdır. Saygılarımla____S&S

SAMET SERBEST 
 06.12.2009 13:29
Cevap :
Merhaba, öyle bir durum söz konusu...şimdiye kadar ki küresel ısınma zirvelerinden hiç bir yaptırıcı sonuç çıkmadı...Kyoto Protokolünü artık takan yok...dünyayı yönetenler ekonomilerini düzlüğe çıkarmanın peşinde...ilkim değişikliğini ağızlara sakız yapmaktan başka bir işe yaramıyorlar...bilim dünyası da ikiye bölündü...teşekkürler, sevgiler  06.12.2009 19:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster