Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
106
 

Kültürel hayatınız ne alemde?

Kültürel hayatınız ne alemde?
 

Ulu Önder Atatürk Diyor ki:


Herkesin normal yaşantısı içinde sürdürdüğü ya da sürdürmeye çalıştığı başka hayatları da vardır. Aile hayatı, iş hayatı, sosyal hayat gibi… Peki, kültürel hayatınız ne alemde? Ya da öyle bir yaşantınız var mı?

Kültür deyince ne anlıyor, ne yapıyorsunuz? İlk önce aklınıza gelen kitap okumaktır herhalde. Kültürün kitap okumaktan ibaret olduğunu sanıyor olanlar hemen ne kadar kitap okuduklarını anlatırlar. Bazıları da kitabı alır ama okumaz. Yeni çıkan kitapların iyi kitaplar olduğunu zannederek, her çok satan kitabı almaya kalkar. Böylece kültürel yaşantısına katkıda bulunduğunu düşünür. Ama kültür sadece popüler kitapları okumaktan ibaret değildir.

Siz spor yaşantınızda sadece futbol oynuyor ya da maç izliyor olmakla mı kalıyorsunuz? Spor deyince başka şeyler de anlayıp, yapmaz mısınız? Basket, tenis, voleybol, kayak gibi sporları da izleyip, yapar ve takip eder misiniz?

Kültür de çok konuda bilgi sahibi olmayı gerektirir ama o bilgi sahibi oluşta bir olgunlaşma vardır. Ukalalık olmaz.  Aydın bir duruşa, aydınlık görüşlere sahip olursunuz kültürünüz arttıkça Kültür sanatın dallarında saklıdır. Siz ne kadar zamanda bir; sinemaya, tiyatroya, operaya, baleye gidiyorsunuz? Hayatınızda kaç kere bale izlediniz? Hangi oyun ve eser hakkında bilginiz var? En azından hangi eserin, kime ait olduğunu bilir misiniz?

“İzlediniz mi?” diyorum ama bu etkinlikleri izleyeceğiniz mekanlarınız var mı? Tiyatro, opera- bale sergilenecek kaç yapımız kaldı? Kaç tanesi aktif? Yerine yenileri yapılıyor mu? AVM’ler bir yere kadar sizi doyurur. Ya ruhunuzu, beyninizi, bilgi eksikliğinizi ne doyuracak? Sanat için hangi mekanlara gidebiliyorsunuz? Kaç tane pop müziği şarkıcısı dışında sanatçı bilirsiniz? Kimleri dinlersiniz?

Televizyon ekranlarında sıklıkla gördüğünüz isimleri ve yüzleri de dinleyin tabi. Dinlemenize yasak koyan yok ama piyano, keman, klasik flüt çalabilen usta isimleri de dinleyin. Kim olduklarını da bilin. En azından usta bir piyano sanatçısının adını bilebilin. Piyano demişken usta isim İdil Biret’in yakın zamanda okuduğum bir sözünü de anacağım. “Ben size yeni piyanistler yetiştirebilirim. Siz bana onları dinleyecek dinleyicileri yetiştirebilir misiniz?” diyor.  Siz bir piyanisti AVM ortamı dışında, (mümkünse konserinde) kendinizi kaptırarak, dinlediniz mi?

Bir keman, bir bale gösterisi, bir dans sizi alıp sürükledi mi bilmediğiniz, farklı alemlere? Kendinizi her gün olduğunuzdan farklı hissetmenizi sağlayan bir sanatın izleyicisi olabildiniz mi? Televizyon ekranı dışında bir şeyleri izlediniz mi? Sinemayı anlayarak, tiyatroyu gerçekten ortamında yaşayıp, soluyarak izlediniz mi?  İçiniz bir hoş oldu mu izledikten sonra? Konser ve oyun salonlarına gittiğinizde bile kendinizi saray koridorlarında ya da merdivenlerinde yürüyen asil insanlar gibi hissettiğiniz oldu mu?

Ne olduğunu görüp, anladığınız resimlerin dışında ne demek istediğini anlamaya çalıştığınız ressamların sergilerindeki tabloları incelediniz mi? Sanatçının ruhuyla izleyicisinin ruhunu buluşturdunuz mu bir mekanda?

Kaç arkadaşınızla keman konçertosu, bale gösterisi, resim sergisi ya da geçmişten bir sanatçının eserleri hakkında görüş bildirerek, sohbet edebildiniz?

Beyninizi her zamankinden farklı konular için de yorun ve çalıştırın. Hayat giyinip, süslenip gezmekten ve mekanları bilmekten ibaret değildir.  Kültürel yaşantınız zenginleştikçe, sanatın dalları ile kucaklaştıkça hayata bakışınız değişecek. Daha olumlu, daha üretken, daha canlı, daha mücadeleci olacaksınız. Sanat size hayatı öğretir. Hayatınıza sanatın renklerini katın. Hemen!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 353
Kayıt tarihi
: 20.01.16
 
 

4 kitabı olan bir editör- yazar. Hayvansever. Çevreci. Kadın hakları savunucusu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster