Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1696
 

Livaneli, “Veda”yı nasıl pazarlıyor?

Livaneli, “Veda”yı nasıl pazarlıyor?
 


Zülfü Livaneli diyor ki:

“Bütün partilerin, Atatürk’ün aydınlığında buluşmasını istiyoruz.”

Kestirmeden, niyet okumadan söyleyelim, Atatürk’ün aydınlığında buluşma”, Livaneli’nin filmi diye adlandırılan “Veda”yı izlemek için sinema salonlarını doldurmak!

Sinema salonları ne denli dolarsa, Livaneli, Atatürk adıyla, para kazanacak.

Anlaşılan o ki, Livaneli’nin kaygısı/ amacı sanatsal değil, parasal!

*****

Livaneli’nin dediğine göre, Başbakanlık’tan gelen istek üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kızı, Livaneli, “Veda”yı İstanbul’da bir arada izlediler; “Film bitince Erdoğan, kızı ve bütün ekip, çok beğendiklerini, uluslararası bir eser olduğunu söyleyip teşekkür ederek gittiler."

Livaneli’nin, “filmi birlikte izleme” üzerine yazdığı yazının başlığı dikkat çekici:

“Keşke bütün AKP’liler Atatürk filmini izlese”

Bundan anlaşılan ne?

AKP’liler bu filmi izlerse, “hidayete erecek”, birden Atatürkçü kesilecekler!

Aslında “anlaşılan”, “izlese”den sonra gelecek olan “yargı”dır. Livaneli’nin bunu, “AKP’liler, Atatürkçü kesilecek” anlamını verecek biçimde sürdüreceğini düşünmek, saflıktan öte bir şey değildir.

Livaneli’nin kapı kapı dolaşmasına bakılırsa, “izlese”den sonra şunun gelmesi, daha anlamlı/ mantıklı olur:

“... para kazansak”, "...izleyici sayımız artsa".

Niye böyle yorumluyoruz bunu?

Dünkü gazetelerde, “Livaneli, Baykal’ı ziyaret etti” haberi vardı.

Livaneli, çarşamba günü, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı parti genel merkezinde ziyaret ederek, Baykal’ı “Veda” filmini izlemeye davet ediyor.

“Keşke bütün AKP’liler Atatürk filmini izlese” başlıklı yazısında ziyaretle ilgili ayraçlı bir açıklama yapıyor:

“Bu hoş ziyaretin ayrıntılarını başka bir yazıda anlatacağım ama şimdilik şu kadarını söyleyeyim ki birlikte pek çok acı-tatlı anıyı paylaştığımız Deniz Bey’i gerçekten çok özlemişim.”

Her fırsatta CHP’ye, dolayısıyla Deniz Baykal’a vurmayı politika edinen Livaneli, Baykal’ı özlemiş!

Demek ki, Livaneli, “Veda”sına izleyeceği çekebilmek için, Baykal’dan medet umuyor.

Livaneli’nin Baykal’ı bile ziyaret etmesi, kapı kapı dolaşmaya devam edeceğini gösteriyor.

Sırada öteki parti liderleri, bakanlar, sivil toplum örgütleri, işçi ve memur sendikaları, üniversiteler, okullar... olmalı!

*****

Livaneli, “Veda”sını izleyici çekebilmek için kapı kapı dolaştığına, ileride daha da dolaşacağını göre, “yazar”, “müzisyen”,“yönetmen” adlarına bir yenisini daha eklemiş oluyor:

Pazarlamacı!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Taraflı olduğunuzu düşünmek istemiyorum,Zülfü Livaneli Veda filminin yönetmeni,senaristidir.Vedanın daha fazla gişe yapması kendisine daha fazla para kazandırmaz.bunun yanı sıra Veda için özel beste yapmiştir ve VEDA soundtrack tüm geliri Mehmetcik vakfına bağışlanmıştır.Vedanın yapımcısı Kamerafilmdir ve gişe sadece onlara para kazandırır.Proje Kamerafilmin ilk yapımıdır ve bütçesi 7milyar500bindir.2milyon gişe yapan bir filmden maliyet çıkar ki Mustafa örneği düşünülerek 1milyon gişe hedeflenmiştir.yani bu iş çok gönül konularak yapılmış bir iştir ve kimse Recep İvedik kadar gişe hedeflememiştir.Veda ya ve Zülfü Beye yapılan bu haksızlık karşısında bilgi vermek istedim.Gönül isterdiki Başbuğ Paşam ve Baykal filmi seyretmek istesin.Başbakandan böyle bir talep gelmiştir ve filmde emeği geçen insanlar olarak evsahipliği yapılmıştır.Ltf emeğe saygı gösterelim göstermek istemezsek de en azından doğruları bilelim...tskler

zodemirtas 
 27.03.2010 23:04
Cevap :
Değerli yorumcu... Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Emeğe saygı duymak başka, o emek ürünüyle ilgili yapılan girişimleri eleştirmek, onlara çıkmak başka... Emek, benim için kutsaldır. Sanyorum, benim "emek"e saygı duymadığım gibi bir düşüncede değilsiniz. Ali Eyüboğlu'nun bugünkü Milliyet'in Televizyın ekinde anlattığı üzerinde düşünmenizi isterim. Bunula ilgili bir blog yazdım. Saygılar, selamlar.  28.03.2010 10:05
 

yazdığınız yazıdan livaneli'yi pek tanımadığınızı, yazılarını ve kitaplarını pek okumadığınızı, hayatı ve yaşadıkları ile ilgili pek bilgi sahibi olmadığınızı ya da olmak istemediğinizi anlıyorum..bir öğretmen olarak daha sağduyulu olmanızı beklerdim.. şu an gazeteleri ve televizyonları işgal eden pek çok ünlü politikacı, sanatçı ..vs. arasında iyi bir "pazarlamacı" olarak nitelenecek en son kişi Livaneli'dir.. ancak anladığım kadarıyla önyargınız nedeniyle, onun asıl amacı sizi pek ilgilendirmemiş..

özgü bengi 
 26.03.2010 11:34
Cevap :
Değerli Özgü Bengi... Livaneli yaşça benden küçük olduğuna, ülkemin bunamlı yıllarınını öğrenci, öğretmen olarak çok iyi yaşadığıma, gördüğüme, bildiğime... acılarını, sıkıntılarını çektiğime... Livaneli'nin nereden nereye geldiğini bildiğimize... Hele gazetelere kapığı atmış, televizyonlarda köşeleri tutmuş "solcu" geçinenleri çok iyi bildiğime... Eski Livaneli ile şimdikinin aynı olmadığımı bildiğime göre... bırakın da önyargılı olayım! Saygılar, selamlar.  26.03.2010 14:42
 

yoksa para kazanma aracı mı?. Sanat sanatçıya para kazandırmalıdır ki aç kalmasın ve yeni şeyler üretebilsin. Ancak eser sahibi eserini övme ve önerme ihtiyacı içine giriyorsa orada yanlış giden birşeyler olduğu muhakkaktır. Ya amaç farklıdır ya da durum sanıldığından da kötüdür. Ustaya saygım sonsuz ama bu filmi izlemeyi düşünmüyorum. Belki ilerde TV'de çıkınca izlerim. Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 26.03.2010 11:20
Cevap :
Murat Bey..."Veda"yı izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum. Kuşkusuz, bir işten para kazanmak kadar doğal ne var? Ama Livaneli'nin, "kapıdan satış", kapı kapı gezip "pazarlama" yönetimini uygulaması garibime gidiyor. Hele, filmimi izle, diye Baykal'a gitmesi!... Saygılar, sevgiler.  26.03.2010 11:39
 

Akşam ki düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Bu kadar olur dedim ben... Pazarlamacılığı da başardı bu adam! Film berbat zaten, ruhsuz, sırf çıkar filmiydi de, Başbakan'ın açıklamalarına ne buyrulur?

yekruseha 
 26.03.2010 10:10
Cevap :
Değerli Blogdaş... Teşekkür eder; saygılar, selamlar iletirim.  26.03.2010 14:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster