Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
 

Malatya’dan bir ilk daha: ‘Malatya Kitap Fuarı’

Malatya’dan bir ilk daha: ‘Malatya Kitap Fuarı’
 

İNSAN OKUDUKÇA ÖZGÜRDÜR


Kültür-sanat alanındaki faaliyetlerini her geçen gün hızlandıran Malatya, başlattığı ‘Malatya Okuyor Kampanyası’yla, Türkiye çapında ses getirmekle kalmamış, 2011 yılında, 24.822 kitapseverin katılımıyla ülkemize ‘Guinness Dünya Kitap Okuma Rekoru’ kazandırdı. Bu çerçevede Malatya Okuyor Kampanyası’nın ulaştığı başarıyı yeni bir boyuta taşımak isteyen Malatya, Doğu Anadolu’da bir ilke daha imza atacak olan ve ‘İnsan okudukça özgürdür’ sloganıyla sunulan ‘Malatya Kitap Fuarı’ için gün saymakta.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla, 1 Mayıs 2012 günü saat: 10.00'da kapılarını tüm bölge halkına açacak olan bölgenin ilk kitap fuarı yazar, şair ve araştırmacıları kitapseverlerle buluşturacak. Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi işbirliği ile düzenlenen fuar altı gün sürecek. Fuar süresince 250 yayınevi ile 100'ün üzerinde ünlü yazar ve şaire ev sahipliği yapılacak. Kitap alışverişi kültürünün oluşturmayı amaçlayan organizasyonda yayınevleri ürettikleri kitapları doğrudan doğruya okura sunma fırsatı bulacak. Yeni Belediye Binası’ndaki 5 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenecek kitap fuarı tüm bölgeye hitap edecek. Sergi mekânında Bilgi, İletişim, Pegasus, İş Bankası, Yapı Kredi, Doğan, Final, Altın, Alfa, Sel, Turkuvaz, Timaş gibi önemli yayınevleri şimdiden yerini ayırttı.
 

Rekorlu Malatya’ya ‘Rekor’ ilgi

Kitap fuarıyla kentin kültür odağı olacağını belirten Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, 300 binin üzerinde katılımcının gelmesini beklediklerini; okuma kültürü gibi kitap alışverişi kültürünün de Malatyalıların gündelik hayatının bir parçası haline getirmek istediklerini vurgulamakta. Türkiye’de yayımlanan kitapların tamamını kısa sürede Malatya'daki kitapçılarda görme şansının bulunmadığını kaydeden Vali Saran: ‘Büyük şehirlerde belirli sayılarda kitap fuarları düzenleniyor. İnsanlar, yeni çıkan kitapları görüyorlar. Yazarları da tanıma imkânı elde ediyorlar. Malatya gibi bir şehirde böyle bir fuarın yapılması başlangıçta düşünülemiyordu. Biz bazı teşvikler sağlayarak, Allah'ın izniyle bunu başarıyoruz’ diyor.

Büyük küçük herkesi ve çevre illeri kitap fuarına davet ederek bölgesinde ilk olan bu kültür organizasyonuna destek isteyen Saran’ın: ‘Biz konfeksiyoncuları, şarküterileri, alışveriş merkezlerini dolaşıyoruz; ama kitapevlerini dolaşmak, yayın-satış birimlerini dolaşmak gibi bir alışkanlığı da edinmeliyiz. Malatya Kitap Fuarı bunu sağlayacak. Bu fuar kapsamında yine 100'den fazla yazarın, şairin, yayıncının ve 50 üst düzey yetkilinin Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. İmza günleri, söyleşiler, şiir geceleri düzenlenecek. İnsanlar yazılarını gazete köşelerinden takip ettiği, kitaplarını farklı yerlerde gördüğü insanlarla bir araya gelme, onlarla sohbet etme ve kitaplarını imzalatma şansına kavuşacaklar" sözleri Malatya’nın kültür-sanata verdiği değeri ve bu alandaki parlak geleceğini belli ediyor.

Anibal GÜLEROĞLU

www.sinematur.com

 

 

 

 
Toplam blog
: 1210
: 1542
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..