Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1068
 

Meclis 88. yılını kutluyor.

Meclis 88. yılını kutluyor.
 

23 Nisan Kutlu olsun.


Bugün 23 Nisan, TBMM’nin kuruluşunun 88. yılı, tüm ulusumuza kutlu olsun.

Atatürk’ün 85 yıl önce Meclisin 4. dönem açılışı için yaptığı konuşma ne kadar manidar:

"Efendiler, ulus önünde, onun bağımsızlık hakkı önünde, onun yenileşmeye ve gelişmeye layık oluşu önünde, her kuvvet ancak ulusun irade ve emeline uymak suretiyle yaşayabilir. Milletin irade ve emeline uymayanların talihi yoktur, bitmiştir”.

Bugün yine 23 Nisan ve geçen yıl ile bu yıl neler yaşanıyor bir bakalım.

Ülkemiz 2007 yılını siyasi tartışmalar eşliğinde ekonomik kayıpla geçirdi.

Ordu göreve çağrıldı ama ordudan demokrasi yanlısı tavır çıktı, çeteler, eylemler, mitingler düzenlendi bazılarında organize suç ve yasa dışı faaliyetler olduğu anlaşıldı. Rektörler açıklama yaptı, yürüyüş yaptı, biz kaç kişiyiz dendi mitingler yapıldı değişen birşey olmadı.

Yargı AKP için kapatma talebiyle dava açtı bir kısım medya tüm bu süreçlere gözü kapalı tam destek verdi ve şimdi davanın sonucunu bekliniyor. zarar eden ülke ekenomisi ve iş adamları. Dolar çıktı ülkede 180 milyar dolar özel sektör borcu var. Devletin dış borcu ile beraber bunlarında borcu yükseldi.

Bir senaryoya göre, iç ve dış çevre ile anlaşarak ülkeden sıcak para çekmek ve dövizi artırmak, dolayısıyla enerji ve ithal ürün fiyatları artacak ve enflasyon iki rakamlı hanelere yükselecek. Buda iyi sonuç vermedi Dolar ve Euro çok sınırlı yükseldi.

Ama şu sıralar gıda gibi önemli bir sorun çıkarılmaya çalışılıyor ve enflasyonu en çok artıracak, halkı tahrik edecek bir unsurdur gıda krizi. TMO’nun açıklamaları ve hükümetin iyi tedbirleriyle şu anda sıvı yağ ve bakliyat zamları kontrol altına alınmaya başlanıyor. Yani hükümet bundan da yırtarsa ve gerilimi düşürürse ülke 2008’de çok iyi yerlerde olacaktır.

2007’de neler olmuştu?

Öncelikle meclisin hür iradesine baskılar yapılıp doğal hakkı olan en güçlü partiye ve iktidara cumhurbaşkanını seçtirmeme eylemleri düzenlendi. Ordu göreve çağrıldı, darbe hazırlıkları için eylemler yapıldı, Danıştay’a saldırılar düzenlendi ve hiç suçu olmayan bir yüksek hâkim öldürüldü.

Tüm bunlar ülkenin istikrara kavuşması, gerçekten ekonomik gelişmelerin olması, ihracatın 100 milyar YTL. yi geçmesi, boğaza tüp geçit yapılması ve 3. köprü düşünülmesi, Bolu tünelinin açılması, caddelerde 5 yıldan genç otomobillerin sayısının %30 a yükselmesi, ülkenin dört bir yanında ucuz ve kaliteli konutlar yapılması, özel okullarda okuyan öğrenci sayısının devlet okullarının yarısına yaklaşması, kişi başı gelirin 4 bin doları aşması ve üniversite sayısının 30-40-50 değil 100’ü geçmesi gibi yüzlerce güzellikten sonra geldi.

Şimdi kargaşa içinden çeteler çıkıyor.

Hükümet büyük bir cesaretle bunların üzerine gidiyor ve gazetelerden takip ettiğim kadarıyla sonuna kadar gidilecek. Bir anayasa profesörü karşı çıksa, susurluk gibi olur dese de, içinde bazı emekli paşalar bulunsa da çözülecek gibi görünüyor.

Planlı bir şekilde hız kesme setleri konulduğunu düşünüyorum. Ama AB’yi arkasına almış ABD ile 2-3 kez özel görüşmeler yapmış hükümetin bu setlerle durdurulabileceğini sanmıyorum.

Hele darbe için hazırlanan planları anlatan hatıra defterlerinin kayıtlarının orijinal, Danıştay saldırısında kullanılan tetikçinin emekli paşa ile birlikte oldukları hatıra fotoğrafı orijinal çıkınca sıkı incelemeler var demektir.

CHP için bir yıldır bekletilen dava dosyasının nihayet Anayasa Mahkemesine gönderilmesi de cabası. Tuncay Özkan muhasebecisini kovmuş mudur bilmem, ama fatura kesmeden 3 milyon YTL. yi kasaya koymak akıllıca olmamış. Gerçi kendisi mitinglerde “hırsızların şahıyım” diye naralar atıyordu ama biz öfkeden şaka yapıyor sanmıştık.

2008 yılının daha güzel, başarılı, ülkemiz ve halkımız için gelişme ve büyüme yılı olması ümidiyle.

Muammer MURAT

23.4.2008

Said Murat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten güzel tespitler. Tuncay Özkan muhasebecisini kovmuş mudur? bilmem. Ama Özkan, karda yürümüş ve izini belli etmiş, anlaşılan... Kolay Gelsin. Teşekkürler...

Said Murat 
 26.04.2008 23:34
Cevap :
Teşekkürler sayın Koç  28.04.2008 9:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4529
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster