Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Meme küçültme Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Göğüsde Büyüme Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı günümüzde oldukça yapılan bir estetik ameliyattır. Estetik görünüm göğüs küçültmenin başlıca sebeplerindendir. Ancak göğüs küçültme ameliyatının diğer bir sebebi de sağlık sorunlarıdır. Yani kişi olması gerekenden büyük göğüslere sahipse orantılı ölçülere sahip değilse boyunda ağrı, tahriş, bel ağrısı gibi sorunlar göğüs küçültme ameliyatının en önemli sebeplerindendir.

Büyük göğüslere sahip olmanın sağlık açısından maddi zararları olduğu kadar manevi zararları da vardır.
Kişide ; güven eksikliği, kötü enerji, havuza ya da denize girerken giyilecek kıyafetlerin seçim zorluğu, toplum baskısı gibi birçok psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Meme küçültme ameliyatı 18 yaşından büyük olan ve herhangi sağlık sorunu bulunmayan kişilere yapılabilmektedir. Meme küçültme ameliyatına karar verilmeden önce memenin yapısının incelenmesi önemlidir. Yağ dokunun miktarı ile süt bezlerinin miktarı ölçülmelidir. Memede hangisi daha fazla bulunuyorsa ona göre işlem uygulanmaktadır. Bu saptanan durumlarla birlikte uygulanacak ameliyat tekniği belirlenir ve hasta ile paylaşılır. Burada amaç öncelikle hastanın sağlığını tehlikeye atmadan ve sağlığını tehlikeden kurtaracak boyutta bir ameliyat yapmaktır. Hastaya uygun meme büyüklüğü belirlenerek ona göre bir yol izlenmektedir. Öncelikle hastanın göğsünün büyüklüğü  ile ilgili sağlık sorunu varsa o sorunu giderme amacıyla meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Daha sonraki amaç da estetik ve güzel görünüm sağlamaktır.

Meme küçültme operasyonu 2 buçuk saat civarında sürmektedir ve lokal ya da genel anestezi uygulanarak operasyon gerçekleştirilmektedir.
Meme küçültme operasyonundan sonra günümüz teknolojisi ile artık iz kalma gibi sorun pek yaşanmamaktadır. Minimum düzeyde kesiler uygulanarak ve ameliyattan belli bir süre sonra farklı tedaviler uygulanarak izlerden tamamen kurtulmak da mümkündür. Meme küçültme ameliyatından sonra hasta kilosuna dikkat etmelidir. Çünkü kilo aldıkça memede büyüme meydana gelebilmektedir. Bu yüzden hasta aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Aşırı kilo alımı ile birlikte vücuttaki yağ oranı artacağı için göğüs bölgesine de yağ doku birikecektir. Böylelikle kilo alma sonucu göğüste büyüme oluşabilmektedir. Ve sonuç olarak da meme küçültme operasyonu tekrarlanmak zorunda kalabilmektedir.

 

 
Toplam blog
: 26
: 167
Kayıt tarihi
: 06.10.17
 
 

Plastik, Rekonstrüktif, Plastik ve El Cerrahisi Uzmanı, Mikrocerrahi Uzmanı ..