Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '12

 
Kategori
Güncel
 

Memur ve emeklilerinin 2012 yılı ilk yarı zammının yol haritası belli oldu

Memur ve emeklilerinin 2012 yılı ilk yarı zammının yol haritası belli oldu
 

Bildiğiniz gibi memurlar ve memur emeklilerine yapılacak 2012 yılı zammı yılan hikâyesine döndü…

Bence iktidar memurlar ve emeklileri arasında anket yaptırıp, alabileceği oy oranını gördükçe, süreci uzatıyor(!) Öyle olmasa aşağı yukarı en az on milyon yetişkin insanı ilgilendiren bir konuda bu kadar vurdumduymaz olmazdı.

Son dönemlerde yapılan anketlerde, ipin ucunun kaçtığını gören iktidar, memurun 15 Ocak’ta alması gereken 2012 zammının daha fazla gecikmemesi için Meclis’teki Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu tasarısına özel bir "hızlandırma" maddesi koymuş.

Buna göre; Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tasarıya eklenen yeni madde pazarlık masasının kurulmasından zammın netleşmesine kadar olan tüm süreci bu yıl için kısaltıyor.

Mevcut tasarı, pazarlık masasına oturacak sendikacıların listesinin sunulması için sendikalara 15 günlük süre veriyor. Sendikalar 1 hafta içinde de zam tekliflerini iletecekler.

Bu sürecin ardından toplu pazarlık masasında geçecek süre ise 1 ay. Uzlaşmazlık halinde Hakem Kurulu’na başvuru için 3 gün, kurulun toplanması için 5 gün, kararını vermesi için de 5 gün gerekiyor.

Dolayısıyla yasa 1 Nisan’da yürürlüğe girse dahi, zam ancak 15 Haziran’a yetişiyor. O zaman da vermeye gerek yok. 1 Temmuzda ikinci yarı zammı ile birlikte verilir. Bu arada ‘Cari Açık’ biraz olsun kapatılır, bütçede açılan ‘kara delik’ birazcık olsun kapanır!

Tasarıya eklenen maddeyle bu sürelerin bu yıl için uygulanmayacağı hükme bağlandı. Yapılan hesaplamalara göre tasarı 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek. Sendikalar listeleri aynı gün, tekliflerini ise 2-3 gün içerisinde hükümete sunacak.

Teklifler birbirine yakınsa ve uzlaşma ihtimali varsa nisan sonuna kadar masadan zam kararı çıkacak. Karşılıklı tekliflerin uç noktalarda olması halinde süreç hemen kesilip Hakem Kurulu’na havale edilecek. Oradaki 13 günlük süre kısaltılarak mayıs ayı başında zam netleşecek, 15 Mayıs’ta da zamlar ve farklar memura ödenecekmiş.

Büyük ihtimalle, özene bezene anayasaya konulan ve içi boş bu madde, yasal düzenlemeyle biraz daha içi boşaltılıyor. Bu eklenen madde ile yasal düzenlemeden bu yıl yararlanılamayacağı, verilecek zammın yine iktidarın iki dudağı arasında olacak gibi görünüyor.

Demek ki ‘İleri demokrasi’ böyle bir şey!

Hatırlarsanız zamanında rahmetli Turgut Özal, ‘anayasayı bir sefer delmekle bir şey olmaz’ demişti. Bu günkü iktidar ise anayasanın çeşitli maddelerini defalarca delmekle bir şey olmaz, bu olsa olsa ‘İleri demokrasi’ olur diyor!

 
Toplam blog
: 3842
: 3093
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..