Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
436
 

Menopoz yaşamak

Menopoz  yaşamak
 

Doğurganlığın sona erişini temsil etmektedir menopoz. Aynı zamanda adet kesilişi anlamına geliyor. Kadınlar 45-50 yaşları arasında menopoz dönemine girerken, bu zaman toplumlar arasında değişiklik gösterebilir. 55 yaşından önce olması erken, 55 yaş sonrası da geç olarak belirtiliyor uzmanlar tarafından.

Menopoz yaşında asıl belirleyici etken kişinin yapısı ve sigara kullanımı önemli rol oynamaktadır. Her kadın menopozu tıpa tıp aynı yaşamamakta, bazılarının adet kanamalarının azalması bazılarının aksine çoğalması gibi değişiklik gösterebilir. Menopoz sonrasında kadınların çoğu ateş basması, terleme, çarpıntı, bulantı, baş ağrısı gibi şikayetleri görülür.Huzursuzluk, uykusuzluk, cinsel isteksizlik, psikolojik sorunlar kandaki östorojen hormonunun azalmasıyla ortaya çıkabilir. Diğer sonuçları ise kadınlarda kemik erimesinin başlamasıdır .

Menopoz tanı konulduktan sonra tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur, beslenme de çok önemlidir D vitaminleri, kalsiyum, süt ve süt ürünleri, balık , sebze ağırlıklı beslenmek gerekir. Eğer imkan varsa günde yarım saat te olsa güneşlenmeli , yürüyüş yapılmalı ve kadınların cinsel hayatı bitmiş diyede düşünmemelidirler, bütün bu bulgularla ve menopozla yaşamayı bilmemiz için mutlaka doktor kontrolünde olmak gerekir ve uyguladığı tedaviyi devam ettirmek gerekir, menopozla yaşam, menopozun tanımı bunlarla ilgili konuşmalar, seminerler düzenleniyor, doktorlar kadınlarımızı bilgilendiriyor ve tabii eşlere de görev düşüyor en başta moral çok önemli.

Destek olduğunuzu hissettirmek menopoz döneminde olan eşinize çok iyi gelecektir.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİYLE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 293
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 4486
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Muhasebeciyim. Hep yazmak istedim fakat içimdekileri yazıya dökemiyorum. Bu ana kadar hiç denemed..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster