Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
374
 

Muhafazakar toplum demokratik piyasa

Muhafazakar toplum demokratik piyasa
 

Siyasal İktidar Her Dönem Kabuk Değiştiriyor Ama Her Dönem Aynı Amaç Uğruna Mücadele Veriyorlar


Son günlerde yaşananlar canımızı iyiden iyiye sıkmaya yetti de arttı bile. Malumunuz, Nedim Şener ve Ahmet Şık Ergenekon davası kapsamında tutuklandı ve mahkemeye sevkedildiler. Bloglar yasaklandı. Ardından ÖSYM'de skandallar patladı. BDP'nin öncülüğünü üstlendiği Blok'un ve ÖDP'nin seçime girmesi engellendi. Kitlesel eylemlerin ardından YSK geri adım attı ve Blok adayları durumu kurtardı. ÖDP ise seçime giremiyor. Son gündem maddesinde ise BTK diktasıyla internet siteleri filtrelenmeye çalışılıyor. Kısacası yazılı ve görsel medyanın ardından sosyal medya da kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Türkiye genel seçimlere doğru giderken ortam geriliyor. Bu genel seçimin başka bir özelliği daha var. Uzun süredir bütün genel yerel seçimlerde ve genel seçimlerde 'iş ve ekmek kaygısı' üzerinden bir tartışma yürür, istihdam ve ekonomi politikalarını anlatan partilerin iktidarı kovalama mücadelesini izlerdik. Bu seçimler 'özgürlük ve demokrasi' kavramları üzerine kurulu projelerin daha çok yer bulduğu bir dönemi işaret ediyor. Partiler, demokrasinin geliştireleceği, yeni özgürlükçü anayasa yapılacağı mevzuları üzerinde duruyorlar. 

Bu, samimi olsun olmasın, siyasetin normalleştiğinin ifadesi. Ancak demokratikleşmenin, özgürlükçülüğün, çoğulculuğun toplumda kök salmasının birinci koşulu öncelikle yasakçı zihniyetin hiçbir mecrada yaşatılmamasından geçiyor. İleri demokrasi taleplerinin sıklıkla vurgulandığı son günlerde yaşananlar özellikle iktidar partisinin kuruluş aşamasında ortaya koyduğu 'muhafazakar demokrasi' doktrinine dayanıyor. Siyasal iktidar topluma karşı ilerlemeci bir görüntü verirken sadece kemalizmle ve onun unsurlarıyla mücadele ederek aklından geçirdiği muhafazakar yapıyı topluma enjekte etmekte. Diğer taraftan doktrininde yer alan 'demokrasi'yi sadece piyasa mekanizmasının iyileştirilmesi ve önünün açılması için kullanıyor. Yani toplum muhafazakarlaştırılırken piyasa demokratikleştiriliyor. Piyasanın aktörlerinin önü açılıyor. Yeni bir muhafazakar burjuvazi kadrosu oluşturuluyor, geriye kalan muhafazakar kitlelerin piyasa mekanizması içindeki tüketici rolü keskinleştiriliyor. 

2002'nin başından beri yapılan sadece bu oluyor. Böylece hem uluslararası şirketler hem de neoliberal yöneticilerin gözünde AKP'nin yeri sağlamlaşıyor. AKP köklerini bu formülle derine salıyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 712
Kayıt tarihi
: 15.06.08
 
 

Ortaöğrenimimi Anıttepe Lisesi'nde gördükten sonra Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster