Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '17

 
Kategori
Güncel
 

Nasrettin Hoca bakış açısıyla yeni yıl

Nasrettin Hoca bakış açısıyla yeni yıl
 

Günleri sayarak yeni yılın başlangıcını belirlemek mümkün değil.


Nasrettin Hoca'nın meşhur fıkrasını çoğumuz biliriz.

"Hocam dünyanın merkezi neresidir?" sorusuna "eşeğimi bağladığım yerdir" yanıtını vermiş. "Amma attın hoca, öyle şey olur mu?" tepkisini de "inanmıyorsanız ölçün bakın" sözleriyle karşılamış.

Zaman su gibi akıp gidiyor. Her yıl 365 gün 6 saatte tamamlanıyor. Bu günlerden hangisinin yeni bir yılı başlattığına geçmişte farklı kültürlerde farklı kararlar verilmiş. Büyük kalabalıklardan biri olan Hıristiyan toplumunun İsa peygamberin doğum günü olarak benimsediği tarih de bu toplum tarafından her yeni yılın ilk günü ilan edilmiş, her zaman ve zeminde kendi bağlıları arasında karşılık bulmuş. 

Şimdi ben Nasrettin Hocamızın yaklaşımıyla yeni yıl kavramına yaklaşarak "her doğan yeni gün kendisinin yeni yıl başlangıcı olduğuna inananlar için bir yeni yıl başlangıcıdır" diyorum. Hangi günün yeni bir yılı açtığı sorusunun yanıtının bir kural ya da kabule bağlanmadığı hallerde; bireysel tercihlere göre öznel zeminde 365 farklı şekilde gelebileceğine dikkat çekmek istiyorum.

Günleri sayarak, ölçüp biçerek bir yeni yıl başlangıcını belirlemek mümkün değil.

Tıpkı dünyanın ölçülerek merkezini belirlenemeyeceği gibi.

Lütfen yanlış yorumlanmasın. Yeni yılın başlangıcı adına hiçbir inanç ya da kabulün karşısında değilim. Her inanca saygı duyuyorum.  Bu yazıyı bunca gerginliğin yaşanmakta olduğu bu günlerde okuyanları Nasrettin Hocamız misali biraz düşündürüp gülümsetmek için yazıyorum.

Bu vesile ile dünyanın çoğunun kabul ettiği yeni yılın ilk gününde, İstanbul'umuzu hedef seçen insanlık düşmanı teröristlerin masum insanlara kurşun yağdırdığı bu günde, tüm zalimlere, kandan beslenen, saklı fildişi kulelerinden dünyayı karıştıran; toplum kesimlerini çeşitli hile ve araçlarla karşı karşıya getiren emperyalist sömürgecilere rağmen barış, hoşgörü ve merhametin dünyayı kucaklamasını, din, mezhep, ırk, etnik köken savaşlarının, kavgalarının insanlık vicdanında eriyip son bulmasını, tezgahlarda yem olanların uyanıp oyundan çıkma bilincine ermesini diliyorum.

Saldırıda yaralananlara şifa temennisiyle ölenlerin yakınlarına da sabırlar diliyorum.

2017'nin tüm insanlık için huzur getirmesini, kalpleri ve ufukları genişletmesini; her türlü hırpalanan yoksul insanlara, çocuklara ve kadınlara soluk alma şansı sağlamasını da diliyorum.

 
Toplam blog
: 284
: 245
Kayıt tarihi
: 21.06.14
 
 

Yaşadığımız evrenin oldukça zengin bir yer olduğunun farkındayım.  Bu zenginliğin çok az bir kısm..