Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '17

 
Kategori
Sağlık
 

Ne Günlere Kaldık

Ne Günlere Kaldık
 

GÖRSEL NETTEN ALINTI


Son dönemlerde haberlerde birçok sağlıklı, spor yapan gencin kalp krizinden öldüğünün görülmesi, kalp hastalığı yaşının bu kadar düşmesi ve bu kadar yaygınlaşması, toplumu oldukça rahatsız etmekte. Artık sol göğsünde sancı hisseden hemen hemen herkes kalp hastası olduğundan şüphelenerek hastanelere koşmakta. Kalp hastalıkları irsi olduğu gibi birçok nedenlerden dolayı artmakta. Stres düzensiz beslenme vs. Kalp krizi geçiren bir arkadaşımızın iki damarı değiştirildi yavaş yavaş düzelmişti doktor stres yok demiş. Ama öz kızı hasta haneden çıkınca bir nedenden dolayı ağıza alınmayacak sözler söylemiş ve hakaret etmiş. Babası yeniden kalp krizi geçirip hayata veda etmiş. Ne günlere kaldık öz babasının ölümüne neden olan hayırsız evlat hiç vicdan azabı çekmeyecek mi? Aşağıda kalple ilgili doktor arkadaşımdan aldığım kalple ilgili bilgileri veriyorum sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

Kalp Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Kalp rahatsızlığı sadece halk arasında en çok bilinen kalp kriziyle sınırlı değildir. Kalp rahatsızlığının birçok nedeni bulunmakla birlikte en çok bilinenleri ise kalp kapaklarında meydana gelen sorunlar, kalp yapısından kaynaklanan anormal durumlar, kalbe kan akışı sağlayan damarlardaki anormal durumlar, ritim bozuklukları ve damar sertliği olarak sıralanabilir.

Kalp Hastalığını Tetikleyen Nedenler Nelerdir? Kalp hastalığını tetikleyen en büyük sebep düzensiz ve sağlıksız bir yaşantıdır. Özellikle yüksek oranda alkol, sigara ve kahve tüketimi kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Bunun yanı sıra uyku düzensizliği, uykusuzluk, aşırı yorgunluk da kalp rahatsızlıkları tetikleyen bir baka etken. Ayrıca sağlıksız beslenme de kalp ve damar rahatsızlıklara ciddi anlam da neden olmaktadır. Özellikle son zamanlar da fast food tüketiminin hızla artması kalp rahatsızlıkların atmasında ciddi bir rol oynamaktadır. Çünkü fast food la birlikte hızla tüketilen katı yağlar bir süre sonra damar sertliğine ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu da damarlar da dolaşan kanın yavaşlamasına ve pıhtı oluşmasına neden olmaktadır. Pıhtı olan kan ise kalp kapakçıklarında ciddi anlamda sorunlara neden olmak da ve erken teşhis edilmediği takdir de ani ölümlere neden olmaktadır. Bütün bunların dışında stres de kalp rahatsızlığının oluşmasında oldukça etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalp Rahatsızlıklarında Korunmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemekte fayda var. Eğer genetik olarak ailesine kalp rahatsızlığı olan biriyseniz yine aynı şekilde düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Kap rahatsızlığınız için hastaneye gittiğiniz de doktorunuz sizden kolesterolünüzü ölçmek için kan tahlili isteyecektir. Ardından EKG ye sokacak ve kalbinizin elektriksel aktivitesini takip edecektir. Ayrıca hastanede üzerinize bağlanan cihazlarla koşu bandında koşmanızı isteyecek v kalbinizde ritim bozukluğu olup olmadığını kontrol edecektir. Yapılan tetkikler sonucunda kalp rahatsızlığınıza dair her hangi bir bulgu ortaya çıktığı takdirde tedavi aşamasına geçecektir ki bu genellikle daha başındaysanız ilaç tedavisi olacaktır. Ayrıca size düzenli olarak egzersiz yapmanızı, bol sebze tüketmenizi, karbonhidrattan, yağdan ve şekerden uzak durmanızı tavsiye edecektir.

 
Toplam blog
: 1977
: 1045
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..