Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
105
 

Ne karısı sevgilisi ne de başka biri, insana en yakın kişi en yakınında olmasını istediği kişi

Ne karısı sevgilisi ne de başka biri, insana en yakın kişi en yakınında olmasını istediği kişi
 

Böyle, işte kimliğe bakıyoruz, duruma bakıyoruz… Bu bunun şeyi, oğlu kızı, şunusu bunusu; en yakını herhalde budur diyoruz.

Böyle düşünmek normal ama gerçeği yansıtmıyor… Bazen en yakınım herhalde beni doğuran annemdir diyorsunuz ama öyle olmuyor.

İnsanoğlu kimin kendisine yakın olacağını kendi belirliyor. Ve bu kişi hiç öyle aileden biri olmayabiliyor. Ha kan yakınlığı, din yakınlığı başka, bunu kastetmiyoruz.

Akrabalıkla oluşan yakınlık biraz şekilden ibaret. Elin adamına da çocuğun kadar üzülürsün.

Kendimize en yakın gördüğümüz kimselerin illa statü olarak yakın olması gerekmediği gerçeği sosyal ilişkilerin boyutunu değiştiriyor.

Ama kolay aşılacak bir duvar değil, bir yabancı için bana babamdan ileri diyemiyorsunuz. Deseniz de öyle olmuyor.

Aileniz ve akrabalarınız doğal yakınınız ama havadan böyle biraz zoraki kurulmuş yakınlık köprüsü sorunlar da yaratmıyor değil, “Mehmet amcayı babamdan ileri tutuyorum” denilse de bu, özel bir durum olarak algılanıyor. Oysa çoğu kişinin en yakını ailesi filam değil yüreğinde saklı başka biridir.

Şeklen işte adam öldü en yakını kim dediler atıyorum oğlu var dendi; ama kişiye sorulsa “Samimi olarak söyle kendine en yakın hissettiğin kişi kim?” belki başka biri çıkacak.

Herkesin uzaklarda akraba olmadığı bir akrabası vardır. Biliyorum bu yaklaşımım pek kabul görmeyecek, herkes kişinin en yakını ailesi diyecek ama benim gözlemim başka. Aile akraba yakınlık değil; kendisine ait hissediyor ve onlardan sorumlu olduğu için böyle.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru, herkes için olmasa bile kan bağı zorunlu akraba, gönül bağı seçilmiş dost kazandırır insana, elinize sağlık Kerim bey, selamlar

Cemile Torun 
 07.03.2017 22:45
Cevap :
"Doğru, herkes için olmasa bile kan bağı zorunlu akraba, gönül bağı seçilmiş dost kazandırır insana" Bu arada bütün yazılarınızı okumuşum, yavaş gidiyorsunuz...  10.03.2017 15:46
 

Merhabalar. Zaman geçmeden siz de en kısa zamanda yanınızda olmasını istediğiniz birini bulun artık! Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 06.03.2017 21:04
Cevap :
Duygusal anlamı pek kastetmedim ama o da gerekli...Teşekkür ederim.  07.03.2017 22:48
 

Merhabalar Kerim Bey. Sizin bu tezinize aynen katılıyorum. İnsana en yakın kişi, en yakınında olmasını istediği kişidir. Bu kişi en yakınlarından da olabilir, en uzaklardan da olabilir. Mesela benim en yakınımda olmasını istediğim kişi eşimdir. Eşimden sonra ikinci sırada yer alan kimse yok! Yani Allah gecinden versin, eşim gitse, işte ben kaldım yalnız. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 04.03.2017 21:10
Cevap :
"İnsana en yakın kişi, en yakınında olmasını istediği kişidir. Bu kişi en yakınlarından da olabilir, en uzaklardan da olabilir. Mesela benim en yakınımda olmasını istediğim kişi eşimdir. Eşimden sonra ikinci sırada yer alan kimse yok! Yani Allah gecinden versin, eşim gitse, işte ben kaldım yalnız. " Duygulandım ya, bizim hiç kimsemiz yok ya...  06.03.2017 14:25
 

Bu konuda size katılmıyorum Kerim Kardeşim selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.03.2017 23:27
Cevap :
Teşekkür ederim, sağlık mutluluk dileklerimle.  06.03.2017 13:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6285
Toplam yorum
: 15345
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster