Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Neden Bazı İnsanlar Çok Şanslı?

Neden Bazı İnsanlar Çok Şanslı?
 

Neden bazıları şanslı iken bazıları şanssızdır?

Şanslı olan insan şanssız olandan farklı ne yapıyor acaba ? Şans doğuştan olan bir şey mi? Ya da genetik olabilir mi?

Bilirsiniz kimisi “ben şansıma güvenirim” derken kimisi “ben çok şanssızım, şansa bırakamam” gibi laflar eder. Bunun bir nedeni olmalı.

İşte yapılan bir araştırma yazısı;

(***)

Profesör Richard, Wiseman Universitesi, Hertfordshire “neden bazı insanlar inanılmaz derecede şanslıyken, diğerleri hak ettikleri olanaklara asla sahip olamaz?” sorusuna yanıt bulduğunu söylüyor.

10 yıl önce, şansı araştırmaya başladım. Neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerinin ise sürekli olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ediyordum. Ulusal gazetelere ilan vererek kendilerini her zaman şanslı yada şanssız hisseden insanların benimle temasa geçmelerini rica ettim. Yüzlerce sıra dişi erkek ve kadın, araştırmam için gönüllü oldu. Yıllar boyunca, onlarla söyleşiler yaptım; yaşamlarını gözlemledim ve deneylere katılmalarını sağladım.

Sonuçlar gösteriyor ki insanlar, neden şanslı ya da şanssız olduklarını tam olarak bilemeseler de düşünceleri ve davranışları, bu durumu büyük ölçüde açıklıyor.

Bir şans ya da bir fırsat gibi görünen durumları düşünelim. Şanslı insanların bu tür fırsatlarla sürekli karşılaşmalarına karşılık, şanssız insanlar bunlarla hiç karşılaşmazlar. Bu durumun, insanların söz konusu fırsatları fark etme yetenekleri arasındaki farklılıklardan mı kaynaklandığını bulmak için basit bir deney yaptim. Hem şanslı, hem de şanssız insanlara bir gazete verdim ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim. Gazetenin ortalarında bir yere, üzerinde şu not yazılı olan büyük bir mesaj yerleştirdim: “Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin; 250 dolar kazanın.” Bu mesaj, sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği 5 cm’nin üzerinde olan bir fontla yazılmıştı. Herkesin yüzünü sabit bakışlarla süzüyordum.Şanssız insanlar, bunu fark edemezlerken, şanslı insanlar hemen fark ettiler. Şanssız insanlar, genel olarak şans lı insanlardan daha gergindirler. Bu endişeli ruh hali, beklenmeyeni fark etme yeteneklerine ZARAR verir. Sonuç olarak, fırsatları kaçırırlar; çünkü başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır.

***

Gerilim, endişe, kaygı, korku gb. Duyguların güçlü enerjileri vardır. Bunları içinizde, zihninize dolaşmaları için salıverdiğiniz sürece şanssız olma riskiniz de o denli artacaktır.

Esnek olan daima kazanır. Görünenin ardındakini görebilen insanlar hayatın her anlamında şanslıdır.

Şansınız Bol Olsun :) 

 

www.acaryasamkocu.com

facebook : acar yaşam koçluğu

Instagram: acaryasamkocu

 
Toplam blog
: 670
: 1923
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..