Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '13

 
Kategori
Siyaset
 

Neden CHP’de tartışma oluyor? AKP'de olmuyor!

Neden CHP’de tartışma oluyor? AKP'de olmuyor!
 

CHP ve Sağ Partiler


Cevabı çok basit… Parti içi demokrasi fazla geliyor… Evet her ne kadar yarım bir demokrasi bile olsa, karışıklık çıkmasına yetiyor. Çünkü ister parti içi olsun, ister ülke geneli olsun; demokrasi eşittir çekişme, yarışma, mücadele etmeye uygun zemin demek… Bu tartışmalar bazen dozu aşıyor ve haber olacak ortamlar ortaya çıkıyor. Sonucunda, “CHP bu; hep kavga ederler” denir. Biraz karışık oldu belki ama bu mücadeleyi karşıdan izlemek bile farklı heyecanlar getiriyor. Örneğin CHP kurultayları son derece heyecanlı olur, TV’ler gazeteler, radyolar en çok o zaman bahsederler CHP’den.

Son günlerde AKP’yi izliyoruz. Hergün başbakan 5-10 şehrin adaylarını açıklıyor. Hiç tartışma oluyor mu? Sanmıyorum. Olsa dahi sessizce susturuluyor, haber de olmuyor. Mutlaka çeşitli eğilim yoklamaları yapılıyordur, ama onun sonuçlarına göremi aday açıklanıyor, yoksa onun dışında da adaylar açıklanıyormudur onu da bilmiyorum. Her ne olursa olsun demokratik bir sistem içinde belirlenmediği kesin. Hiç ön seçimle aday olan bir AKP’li duymadım. Sağ partilerde durum hep böyle desek yalan olmaz.

Aslında son yıllarda CHP’de de bu anlamda durum pek farklı değil. Ön seçim yapılan yerlerin sayısı çok azaldı. Demokratik bir parti her yerde adaylarını ön seçimle belirler. Belki çok az istisna olabilir. Şu anda CHP’de de adayların demokratik yollarla seçildiğini söylemek mümkün değil. Ama ne oluyor; partili de kabullenmiş, ön seçimsiz aday belirlenmesine bir şey demiyor, sadece demokratik haklarını seçilen adayların yanlış olduğunu eleştirmekte kullanıyor. Eleştirikende hiç sansürsüz agzına geleni söylüyor. Basında zaten bahane arıyor, ertesi gün her yerde CHP içindeki tartışmalar konuşuluyor.

Böylece insanlar demokrasi ile ilgili konularda doğruları yanlış, yanlışları doğru gibi görmeye başlayınca, ortaya böyle bir manzara çıkıyor… CHP’de ki kötü örnekler, sağ partilerdeki genel başkanın iki dudağının arasından aday olanlar sonucu Demokrasi cope atılıyor.

Sizlerde nasıl olması gerektiğine karar vermezseniz hep böyle gidecektir.

 
Toplam blog
: 61
: 1072
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..