Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '18

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Normal ve Ağrısız Doğum: Epidural

Doğum yapmak, anne olmak bir kadın için dünyanın en güzel duygusu olsa da zaman zaman kadınların korkulu rüyası haline de gelebiliyor. Normal doğumun çok uzun sürmesi ve bu süreçte yaşanan ağrıların şiddeti ile ilgili anlatılanlar kadınların her zaman doğum sürecinden çekinmesine neden olur. 
 
Günümüzde ağrısız doğum olarak da bilinen epidural doğum kadınlara hem normal doğum yapma hem de doğum esnasında ağrı çekmeme fırsatı sunar. Bu nedenle çok sık talep edilen bu yöntem oldukça popüler olsa da her anne adayı için uygun olmayabilir. 
 
Normal Doğum Hayal Değil 
Normal doğum sürecinin anne ve bebek iletişimi açısından çok değerli olduğu akıllara kazınmış bir hikayedir. Aslında doğum sezaryen ya da normal olsa da anne ve bebek arasında kurulması beklenen bağ ilk görüşte kurulur. Doğum şeklinin nasıl olacağı hem hamilelik sürecine hem de kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak belirlenir. 
 
Pek çok doktor bu süreçte eğer gerek görülmediyse sezaryen ile doğumu tercih etmez. Normal doğumda kasık, bel ve karın bölgesinde belirli aralıklarla doğum sancısı olarak da adlandırılan ağrılar başlar. 
 
Ağrıların ne kadar sıklıkta olduğu ve şiddeti doğumun ne zaman başlayacağı hakkında bilgi verir. Ağrıların şiddetine dayanamayan ya da bundan çekinen kadınlar için epidural doğum mucizevi bir teknik olarak görülür. 
 
Epidural doğum tıpkı sezaryende olduğu gibi ağrısız bir şekilde gerçekleşir ancak bebek karın bölgesindeki bir kesiden çıkarılmaz ve normal yolla doğar. 
 
Epidural Doğum Riskli mi? 
Her doğum yönteminde olduğu gibi epidural doğumda da bazı riskler vardır. Bu nedenle epidural düşük tansiyon sorunu olan ya da aşırı kilolu olan anne adayları için tavsiye edilmez. 
 
Bazı durumlarda epidural uygulamasının başarısız olma ihtimali vardır ve eğer başarısız olursa doğum süresince ağrı hissedilmesi mümkün. Epidural eğer kişinin alerjik bir bünyesi varsa ya da anestezi alerjisi mevcutsa; kan değerlerinde trombosit düşüklüğü varsa; omurgası anestezi yapılmasına uygun değilse ve anne adayında bir enfeksiyon varsa uygulanmaz. 
 
Bunun dışında anne adayının tercihi epidural doğum yapmaktan yanaysa ve doktoru da buna onay veriyorsa bu şekilde normal doğum yapılması sağlanabilir. 
 
Doç. Dr. Taner Usta
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 
 
Toplam blog
: 43
: 47
Kayıt tarihi
: 01.10.18
 
 

1974 Antakya doğumlu olan Prof. Dr. Taner Usta, orta öğretimini Özel İçel Koleji'nde, liseyi ise T...