Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
400
 

Nuray Mert Realitesi!

Başlıktaki tespit geçtiğimiz gün BDP'nin Urfa'da düzenlediği "Kürt sorununda Demokratik çözüm arayışı ve Ortadoğu Barışı" adlı panele konuşmacı olarak davet edilen Nuray Mert’e ait.

Nuray Mert konuşmasında; Devlete başkaldıranı devletin terörist ilan ettiğini, PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamanın kimseye faydası olmadığını söylüyor. Devamında PKK’ya terör örgütü olarak bakmazsak işlerin daha da kolaylaşacağını, çözümün daha da çabuk geleceğini söyleyerek, tabiri caizse; taşı tam gediğine oturtuyor.

Hepimizin de bildiği gibi El Kaide örgütünün 11 Eylül saldırılarına kadar PKK, hemen hemen dünyada hiçbir devlet tarafından açıkça terörist örgüt olarak nitelendirilmemişti.

11 Eylül saldırılarından sonra Amerika El Kaide ile mücadelesinde, kendi deyimi ile "küresel terörizmi" yok etme gayretlerine destek bulma amacı ile PKK'nin de aralarında bulunduğu birçok örgütü terörist ilan etti ve PKK'nin en etkili olduğu Avrupa'yı da baskı altında tutarak onların da bu kararları almalarını sağladı.

2002’den önce Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde özgürlük savaşçısı olarak nitelendirilen ve o şekilde muamele gören PKK, bu tarihten sonra tüm dünyada terörist ilan edildi.

Nuray Mert PKK'nin gökten inmiş melekler topluluğu olduğunu söylemiyor. Söylediği PKK'yi terörist olarak tanımlamanın kimseye bir yarar sağlamadığı, işleri daha da karmaşık hale getirdiği tespiti. Buradan yola çıkarak “PKK terörist örgüt değildir dersek ve böyle düşünürsek çözüm için çıktığımız yol daha da kısalır” anlamında tespitlerde bulunuyor.

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, insanlar fikrini açıkça ifade edebildiği sürece vardır. Fikri başka zikri başka bir toplumda felaketler asla eksik olmaz.

Hiç kimse kimseden kendisi gibi düşünmesini, olaylara kendi gözüyle bakmasını bekleyemez. Üstelik Nuray Mert ve onun gibi açık yürekli insanların çok olduğu bir toplumda, dünya daha da yaşanabilir bir düzeye çıkar.

Fakat bir de ne göreyim...

Bunu söyleyen sen misin Nuray Mert! İnternet paylaşım sitelerindeki yorumları neredeyse tamamını okumaya çalışırken bir demlik çay, bir paket sigara tüketmişim. Saatler süren yorum okuma sonrasında aynaya baktım saçlarım ağarmış mı diye…

İnsan okuduklarına gördüklerine inanamıyor. Bu kadar kin ve nefret dolu bir toplum nasıl olmuş da bu kadar zaman ayakta kalabilmiş diye düşünmeden edemiyor insan. Sonuçta toplumları ve milletleri yok eden besledikleri kin ve nefrettir.

Bir insanı düşüncesinden dolayı bu şekilde en ahlaksızca küfürlerle, en aşağılayıcı sözlerle hedef tahtası haline getirmek, sağlıklı bir toplumun işi değil.

Olayı genelleme yapmadan değerlendirmek istiyorum fakat paylaşım sitelerinde gördüğüm manzara neredeyse teknolojiyi kullanan toplumun tamamı kin ve nefret üzerine inşa edilmiş gibi duruyor.

PKK'nin terörist olup olmadığı konusuna gelirsek…

Evet, PKK melekler topluluğu değil, hiç birimiz melek değiliz. Devlet hele hiç değil.

Kürtlerin büyük çoğunluğuna bakarsanız asıl terörist devlettir diyorlar.

Yıllarca hakkımızı gasp etti, kimliğimizi gasp etti.

Dilimizi, kültürümüzü gasp etti.

Daha sonra köylerimizi yaktı, evlerimizi başımıza yıktı.

İllegal oluşumlar üzerinden insanlarımızı katletti, bunun sonucunda binlerce faili meçhullere imza attı.

Daha iki ay öncesine kadar 34 çocuk yaşta masumu bombalarla paramparça etti, bundan ala terörist mi olur, diyorlar.

Sonuçta devlet terörist dediği oluşumun cezaevindeki lideri ile görüşüyor. Daha önce de Avrupa’daki temsilcileri ile Oslo’da masaya oturdular.

Nuray Mert’in dediği gibi papağan gibi hep ayni şeyleri tekrarlamanın kimseye faydası olmaz. Bu güne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacak. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 439
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Lise Mezunuyum. Pazarlama konusunda meslek sahibiyim. Edebiyat, Tarih, Politika ve Sinema..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster